STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Vzek a emoce

Jak žít klidnější život bez výbuchu vzteku

22. května 2017 v 19:28 | Admin
Vytvořte si pro sebe pozitivní prostředí. Obklopujte se pozitivními věcmi. Dejte si domů fotografie svých přátel a rodiny nebo vonné svíčky a když budete rozzlobení, dívejte se na ně a brzy se budete cítit lépe. Když si budete doma uklízet a budete mít kolem sebe pozitivní věci, budete se cítit mnohem lépe a nebudete trpět stresem.
 • Čím méně nepořádku doma budete mít, tím snadnější pro vás bude splnit všechny své úkoly. Nebudete mít tendence se vztekat a vše budete mít po ruce.
Udělejte si čas na to, co máte rádi. Součástí důvodu, proč jsou lidé často vzteklí je to, že nemají řas na sebe a stále dělají spoustu věcí, které dělat nechtějí. Pokud rádi malujete, čtete si, nebo běháte, udělejte si na tyto věci čas. Nebudete se potom tolik vztekat, protože budete trávit spoustu času věcmi, které vás baví a které děláte s láskou.
 • Pokud zjistíte, že nemáte nic, co by vás opravdu bavilo, nebo co by vás dělalo šťastnými, měli byste se snažit něco takového najít, abyste byli klidnější a spokojenější.
Jezte tři zdravá a vyvážená jídla denně. Měli byste o sebe dobře pečovat, i když budete vystresovaní a naštvaní. Nebuďte jedním z těch lidí, kteří mají příliš mnoho práce na to, aby se dobře najedli, jinak budete ještě naštvanější, kdykoli něco nepůjde podle vašeho lánu. Jezte zdravě a vyváženě. K snídani si dejte bílkoviny a zeleninu, abyste měli přes den více energie a byli jste klidnější.

Odpočívejte. Když budete odpočinutí, budete mít kontrolu nad svoji myslí i svým tělem a nebudete náchylní ke vzteku z vyčerpání. .Je snadné se naštvat, když chodíte po světě jako zombie a máte pocit, že nemáte sílu na to, abyste si věci zařídili po svém. Každý den spěte alespoň 7-8 hodin, bez ohledu na to, jak zaneprázdnění jste.
 • Snažte se chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu, aby si vaše tělo zvyklo. Budete se potom cítit stabilněji a nebudete tolik unavení.
nažte se smát se tak často, jak to bude možné. To je někdy těžké, hlavně v době, kdy jste opravdu naštvaní. [23]Smích vám ale zlepší náladu, i když jste opravdu rozčilení. Když se budete každý den více smát, nebudete se brát příliš vážně a bude pro vás snadnější si zachovat chladnou hlavu v každé situaci. .
 • Když budete naštvaní, přečtěte si nějaký vtip, nebo se zasmějte s kamarády. Pusťte si třeba nějaké vtipné video.

Tipy

 • Pokud chcete nadávat, napište si všechny nadávky na kus papíru a vyhoďte ho. Budete se cítit mnohem lépe.
 • Přečtěte si nějakou knihu. Uklidní vás to, protože se budete muset soustředit na to, o čem si čtete.

Varování

 • Zklidněte se a zhluboka dýchejte. Všichni máme špatné dny!
 • Zdroj:http://www.wikihow.cz/Jak-se-uklidnit,-když-jste-rozčílení

Máte výbuchy vzteku, vím jak je utišit.

22. května 2017 v 19:25 | Admin
Použijte kognitivní restrukturalizaci. Dramatické scény nahraďte racionálním myšlením. Možná vám to zní nemožně, když zrovna sedíte zaseknutí v dopravní zácpě a víte, že dorazíte na pracovní schůzku pozdě, ale pokuste se o to. Lidé, kteří nezvládají svůj vztek, většinou "dělají z komára velblouda" a přemýšlí příliš extrémně. Myslete logicky a uvědomte si, že vám to umožní řešit celou situaci mnohem klidněji.
 • Člověk, který nezvládá svůj vztek, řekne: "Takové sra*ky se stávají vždycky jenom mně! Nemohu tomu uvěřit, určitě mě vyhodí z práce!" Rozumnější člověk řekne: "To je ale opravdu nanic, že jsem se takhle zasekl, ale nemohu s tím nic dělat. Zavolám šéfovi, že stojím v zácpě. Kvůli tomu mě jistě nevyhodí. Zítra ale musím z domu odejít dříve."
 • Nepoužívejte extrémní slova, jako "vždycky" nebo "nikdy", když jste zrovna rozzlobení. Žádná situace není "vždycky" nebo "nikdy". Raději říkejte "někdy" nebo "tentokrát" a uvidíte, že se budete cítit mnohem klidněji.
Sledujte svůj vztek pomocí deníku. Zapisujte si pocity vzteku a toho, co vás rozčílilo. Pokud zažijete situaci, kdy ztratíte nervy a vybuchnete, zapište si ji. Zahrňte detaily o tom, jak jste se cítili a co váš vztek způsobilo, kde a ským jste byli a jak jste reagovali a jak vám bylo poté.
 • Až si budete deník psát nějakou dobu, měli byste být schopni určit kdo, nebo co stojí za vaším vzteklým chováním.

Řešte věci, které vám způsobují vztek. Možná jste naštvaní proto, že máte nudou práci. Možná se zlobíte proto, že máte špatný vztah se svým bratrem. Možná se se svým nejlepším kamarádem stále hádáte. Pokud máte sklony ke vzteku, bohužel vás rozzlobí spousta věcí, ale musíte si uvědomit, že pokud se zlobíte hlavně na jednu jedinou věc, měli byste ji co nejrychleji a co nejlépe řešit.

rénujte si pozitivní komunikaci. Když budete říkat to první, co vás napadne, budete si svůj vztek zhoršovat a naštvete tím i toho, s kým mluvíte. Většinou pak bude celá situace vypadat mnohem hůře, než jaká ve skutečnosti je. Když vás někdo naštve, chvíli se nad tím zamyslete a potom se to snažte řešit. Mluvte o svých pocitech klidně, ale upřímně.
 • Pečlivě si naplánujte, co chcete říct. Řekněte, jak se cítíte, ale udělejte to racionálně a diplomaticky. Neříkejte svému šéfovi, že je otrokář, ale raději mu řekněte, že nechcete pracovat přesčas každý večer a že potřebujete trochu volna.

Naučte se požádat o pomoc. Mnoho lidí zažívá pocity vzteku doma. Měli byste vyhledat pomoc terapeuta, pokud zažíváte následující situace:
 • Nepodstatné věci vás velmi rozčílí.
 • Když jste naštvaní, vykazujete známky agresivního chování, včetně křiku nebo mlácení.
 • Problém je chronický a neustále se vám vrací.
Zapište se do kurzu zvládání vzteku. Tyto programy jsou velmi úspěšné. [16]Efektivní program vám pomůže pochopit vztek, vytvořit si krátkodobé strategie, jak se se vztekem vypořádat a vytvořit si svou vlastní kontrolu emocí. Existuje výběr mnoha možností, zajisté mezi nimi najdete i volbu vhodnou pro vás.
 • V oblasti kde žijete, mohou být k dispozici kurzy pro jednotlivce, určité věkové skupiny zaměstnání nebo životní situace.
 • Abyste našli vhodná kurz, zkuste do vyhledavače zadat frázi " kurz sebeovládání" a jméno města ve kterém žijete.
 • Můžete se na vhodný kurz také zeptat svého praktického lékaře nebo konzultovat svou situaci s terapeutem.
Najděte vhodného terapeuta. Nejlepší způsob, jak zůstat v klidu, je identifikovat a léčit původ vzteku. Terapeut vás naučí používat relaxační techniky, které použijete v situacích, jež vás rozčilují. Může vám také pomoci vytvořit si techniky zvládání emocí a trénovat komunikaci. Psychoanalitik vám zase může pomoci vyhledat psychický problém v minulosti (například zneužívání v dětství,) a identifikovat tak vztek, který se váže k vaší minulosti.
 • Na internetu naleznete seznam terapeutů a psychoanalytiků v oblasti, kde žijete.
 • Zdroj:http://www.wikihow.cz/Jak-se-uklidnit,-když-jste-rozčílení

Jak se uklidnit, když máte vztek

22. května 2017 v 19:23 | Admin
Máte sklony k výbuchům vzteku? Často nadáváte, kopáte do věcí a křičíte? Máte často zničehonic pocit, že se ve vás vaří krev, například když se zaseknete v dopravní zácpě, doslechnete se něco nepříjemného, nebo musíte dělat něco, co se vám nechce? Pokud ano, musíte se naučit zvládat svůj vztek dříve, než převezme kontrolu nad vaším životem. Nebude to žádná legrace - pokud se chcete naučit, jak se co nejrychleji uklidnit, budete muset vědět, jak se zklidnit v danou chvíli a budete muset zapracovat na tom, abyste byli obecně klidnější a uvolněnější.

Jděte se projít. Když si dáte oddech a na chvíli odejdete, pomůže vám to uklidnit se a uspořádat si myšlenky. Nejlepší je jít na procházku do přírody, kde budete moci na své problémy na chvíli zapomenout a užívat si krásy okolního světa. Když půjdete na procházku, uniknete svému problému a zbavíte se části negativní energie. Není nic špatného na tom říct "Jdu se projít," když se například s někým hádáte.
 • Když si zajdete na procházku, změníte prostředí a budete rázem klidnější. Získáte také čas vše si promyslet předtím, než někomu odpovíte.

Vyhněte se impulzivní reakci. Pokud máte tendence se vztekat, pravděpodobně nejednáte impulzivně tak, jak byste chtěli. Pokud chcete kopnout do auta, udeřit do zdi, nebo říct svému kamarádovi, že je hloupý, zastavte se a zeptejte se sami sebe, zda je to skutečně dobrý nápad a zabraňte si v tom, abyste to udělali. Na chvíli si vydechněte a snažte se uvědomit si, jak byste měli reagovat, abyste se zachovali co neklidněji.
 • Impulzivní reakce jsou často násilné, destruktivní a iracionální. Nedělejte si to ještě horší, než už to je!

Zatančete si. Tanec je možná to poslední, co byste ve vzteku chtěli dělat, ale právě proto byste to měli udělat. Když budete mít pocit, že vás ovládá vztek, pusťte si svoji oblíbenou písničku a začněte tančit. Zbavíte se tím toxických impulzů a uvolníte se.
 • Když u vás tato metoda bude skutečně fungovat, můžete si vybrat dokonce jednu svoji oblíbenou písničku, kterou si budete pouštět k tanci vždy, když budete naštvaní.
Zkuste si dechové cvičení. Existuje spousta dechových cvičení, které vás dokážou zklidnit. Zkuste například toto: nadechněte se nosem, našpulte rty a pomalu vydechujte. Při tom počítejte od desíti k nule. Můžete se také zhluboka nadechovat ústy a vydechovat pomalu nosem.
 • Zkuste si také počítat nádechy, i to vás může uklidnit.

Počítejte od padesáti pozpátku. Když budete nahlas počítat, nebo si čísla jen šeptat, budete za chvíli mnohem klidnější. Snažte se udržet své tělo v klidu, abyste se soustředili pouze na čísla. Když se zaměříte na tento jednoduchý úkol, budete moci svému problému čelit s čistou hlavou.
 • Pokud vám to nepomůže, zkuste si počítat od 100 k nule.
Meditujte. Meditace vám pomůže zklidnit emoce. Na chvíli si sedněte, soustřeďte se na svůj dech a uvolňujte postupně celé tělo. Tím se velmi rychle uklidníte. Budete si jen muset najít co nejklidnější místo. Když budete meditovat 10-15 minut, budete schopni se soustředit na přítomnou chvíli a nebudete se zabývat tím, co vás rozčiluje.
 • Nadechujte se pomalu a zhluboka. Pokud budete takto dýchat, zklidní se vám srdeční tep. Hluboký nádech je takový, kdy se vám vyklene břicho.
 • Představte si zlato-bílé světlo, které naplňuje vaše tělo jak dýcháte a uvolňuje vaši mysl. Když vydechujete, představte si temné barvy a to, jak opouští vaše tělo.
 • Meditujte každé ráno, i když nebudete zrovna naštvaní. Díky tomu se budete cítit mnohem klidněji.
Představujte si něco klidného. Zavřete oči a představujte si své oblíbené místo, ať už je to klidná pláž, kam jste jezdívali na dovolenou, nebo krásné jezero, které si pamatujete z dětství. Můžete si představovat i místo, na kterém jste nikdy předtím nebyli, třeba tichý les, louku plnou květin, nebo majestátní hory. Vyberte si nějaké místo, které vám umožní se ihned cítit mnohem klidněji. Myslete na něho a počkejte, až se váš dech vrátí do normálu.
 • Soustřeďte se na detaily. Čím více detailů si budete představovat, tím snáze zapomenete na svůj vztek.

Pusťte si nějakou klidnou hudbu. Když si pustíte svoji oblíbenou muziku, uklidníte se a budete mít lepší náladu. Je prokázáno, že hudba vyvolává v lidech pocity a vzpomínky. Klasická hudba nebo jazz jsou pro uklidnění nejvhodnější, ale pokud vás více baví jiná hudba, pusťte si to, co vás spolehlivě uklidní.

Začněte myslet pozitivně. Když se budete ponižovat a něco si stále vyčítat, budete mít nižší sebevědomí a ublížíte tím i všem okolo vás. Nikdo nechce poslouchat vaše nářky a sebepohrdání. Zavřete oči, zažeňte všechny negativní myšlenky, které vás napadnou, a pomyslete si alespoň tři pozitivní věci.
 • Pozitivní myšlenky mohou být například pozitivní aspekty situace, kterou zrovna řešíte, nebo jen myšlenky na jiné téma - vzpomeňte si třeba na něco, na co se těšíte, nebo na něco, z čeho máte radost.
 • Zde je pár příkladů pozitivního myšlení:
  • To přejde.
  • Jsem silný a tohle zvládnu.
  • Výzvy a obtížné situace mi pomáhají rozvíjet se.
  • Nebudu naštvaný navždy, tohle je jen přechodný stav.
  • Zdroj:http://www.wikihow.cz/Jak-se-uklidnit,-když-jste-rozčílení

Vztek je přirozená emoce, která stimuluje nervový systém a aktivuje tělo i mysl.

5. března 2009 v 19:06 | ♥Naposledy.cz♥
Jak je to dlouho, co jste někomu jen tak třískli s telefonem nebo se vztekali bez odpovídající příčiny? Vítejte v klubu, rozhodně nejste sami. Jeden člověk ze čtyř si podle výzkumů dělá starosti s tím, jak šíleně se občas dokáže rozzuřit. Jeden z pěti lidí ukončil přátelství nebo vztah, protože nesnesl, jak se k němu rozzlobený partner choval.

Vztek je přirozená emoce, která stimuluje nervový systém a aktivuje tělo i mysl. Zvyšuje srdeční činnost, prokrvení svalů i hladinu krevního cukru, zrychluje dech a zbystřuje smysly. Naše tělo vnímá, že se děje něco abnormálního a vyburcovává se k vyšší aktivitě.

Pomoc při vzteku
Pamatujte si, že není nic špatného na tom se čas od času naštvat. Jen je potřeba vědět, jak se se svými emocemi vypořádat.
- Počítejte do deseti - Dýchejte zhluboka - Zakřičte si do polštáře - Usmějte se - Zabavte se jinou činnostíHněv jako takový špatný není. Problém ovšem nastává, jestliže lidé nemohou nebo neumějí hněv správně ventilovat či ovládat. Studie ukázaly, že krevní tlak lidem stoupne klidně i týden po hádce, jen když si situaci připomenou.

Chronické problémy se vztekem proto můžou způsobovat onemocnění srdce, mrtvici, dokonce i rakovinu nebo běžné nemoci jako nachlazení, chřipku nebo obecné problémy s imunitou. Porozumět příčinám výkyvů našich emocí je prvním krokem k nápravě. Jestliže cítíte, že se hněváte příliš často, vyhledejte odborníka dříve, než se vztek podepíše na vašem zdraví .

Jak porozumět záchvatům vzteku

5. března 2009 v 19:03 | ♥Naposledy.cz♥

Jak porozumět záchvatům vzteku


Záchvat vzteku je nejkrajnější projev nahromaděných emocí. Při typickém záchvatu vzteku se dítě svalí na zem a přitom křičí, kope, mrská rukama, svíjí se a někdy i lapá po dechu. Takové dramatické chování rodiče většinou vyleká, rozčílí a uvede do rozpaků. Následuje několik bodů, které vám pomohou záchvaty vzteku trochu objasnit.


Záchvat vzteku není nebezpečný.


Záchvaty vzteku většinou nejsou nebezpečné a převážně ani nesignalizují nějakou závažnější poruchu. Zadržování dechu někdy může způsobit, že dítě zmodrá nebo na jednu či dvě vteřiny omdlí (jakmile omdlí, obnoví se jeho pravidelné dýchání, čímž se probere a je v pořádku).


Není to vaše chyba.


Asi přemýšlíte, co jste udělali špatně, že vaše dítě zareagovalo tak nepřiměřeně. Nemusíte se znepokojovat. Záchvat vzteku je pouze vybíjením nahromaděných vnitřních emocí a vy za něj nenesete odpovědnost.


Záchvaty vzteku nejsou výjimečné.


Téměř každé dítě má aspoň jeden záchvat vzteku ve věku od dvou do čtyř let.


Jak tvořivě vyjádřit své emoce.


Naučte dítě vyjadřovat své emoce scénkami nebo výtvarnými prostředky. Pokud má potíže ventilovat své pocity slovně, nabídněte mu jiné tvořivé způsoby vyjádření. Tak můžete předejít nevhodnému (popř. agresivnímu) chování.


Důsledek frustrace a zlosti.


U batolete postupně vzrůstá jeho potřeba mít pod kontrolou své okolí a blízké osoby. Stále usiluje o nezávislost - často za hranice svých možností. Malé dítě chce okamžité výsledky svého snažení. Pokud má s určitými úkoly potíže, nedaří se mu nebo nedostane to, co si přeje, je frustrované a rozladěné. Tyto dvě emoce batole ještě neumí dobře ovládat, neboť je nedokáže vyjádřit slovy či jiným vhodným způsobem.


Dítě vydá mnoho energie.


Záchvat vzteku dítě velmi vyčerpá, neboť při něm vydá veškerou svou emoční energii. Batole proto po záchvatu často usne.


Příčiny častějších záchvatů.


Studie ukázaly, že záchvaty vzteku se více vyskytují u batolat, která jsou úzkostná, temperamentnější nebo oslabená a často nemocná. Dále jsou běžnější u dětí, které nemají dostatek odpočinku nebo žijí ve stresujícím domácím prostředí.Jak postupovat při záchvatu vztekuPokud vaše batole dosáhne takového stupně rozčílení, že u něj dojde k záchvatu vzteku, zkuste k jeho zklidnění využít následující rady.


Věnujte dítěti dostatek pozornosti. Záchvat vzteku je extrémní způsob, jak upoutat vaši pozornost. Dá se mu proto zabránit, když dítěti věnujete dostatek pozornosti, a to především v době, kdy je zvýšeně podrážděné.


Zachovejte klid. V době, kdy má batole záchvat vzteku, se snažte zachovat klid. Pokud zareagujete také nepřiměřeně, situaci můžete ještě zhoršit.

Dítě pevně stiskněte v náruči. Zkuste batole pevně stisknout v náruči. Fyzický kontakt pomáhá některým dětem ke zklidnění.


Dítě ignorujte. Často je nejlepším způsobem záchvat vzteku ignorovat. Napomínání, vysvětlování či tělesné trestání má většinou opačný účinek. Po chvíli, kdy se dítě samo uklidní, s ním můžete probrat, co ho tak vyvedlo z míry.


Povídejte si s dítětem o jeho pocitech. Občas si s batoletem povídejte o jeho pocitech, aby se je naučilo vyjadřovat slovy.


Na veřejnosti postupujte rychle. Pokud dostane batole záchvat vzteku na veřejnosti a vám je to velmi nepříjemné, rychle ho z místa odveďte, aniž byste na jeho chování nějak reagovali. Vraťte se až ve chvíli, kdy už je dítě úplně zklidněné. Pokud z místa není možné odejít, snažte se ho trochu zklidnit, ale v podstatě vám nezbývá nic jiného než záchvat přečkat.

Zdroj:Klikni!

Vztek může zabíjet,Jak se ovládnout?

5. března 2009 v 19:00 | ♥Naposledy.cz♥
Vztek může zabíjet


Vůči nekontrolovatelným záchvatům vzteku není imunní nikdo. Prokázali to psychologové z amerického armádního výzkumného centra. Zkoumali 64 osob, které se zranily když chtěly "potrestat" nápojový automat poté, co jim spolkl peníze, ale vyžádanou pochoutku nevydal.
Vzteklé záchvaty se mohou zmocnit mužů stejně jako žen.

Zatímco muži však zpravidla považují příval zloby a jejího fyzického vyjádření křikem nebo gesty za potvrzení své "mužnosti", většina žen se po odlivu emocí spíše trápí výčitkami na adresu své slabosti.
Průměrný záchvat často nekontrolovatelného vzteku trvá obvykle 10 - 20 minut.

V jeho průběhu se do krve začnou vyplavovat hormony jako adrenalin a noradrenalin, což vede ke zvyšování krevního tlaku i k růstu hladiny cukru a tuku v krvi. Kdo podléhá takovým návalům častěji, vystavuje se riziku srdečního kolapsu.


Jak se ovládnout?
Návody na ovládání vzteku a zuřivosti a agresivity, známé jako "Anger management", jsou v USA poměrně oblíbené. V určitých případech je může dokonce nařídit soud, jako se to před časem stalo vzteklé topmodelce Naomi Campbell.


Co tedy dělat, když vám stoupá krev do hlavy a vidíte rudě? Tady je pár odborných rad, abyste mohli kurzy sebeovládání absolvovat v pohodlí svého obýváku.
 • "Vydejchejte to." Počítejte do pěti, pak zadržte dech. Vydechněte na pět a znovu zadržte.
 • Zapít to, ale URČITĚ NE ALKOHOLEM. Ten by negativní emoce jedině zhoršil. Nejlepší je sklenice studené vody - ochladí vás, zaměstná vám ruce i pusu a obelstí vaše hormony. Psychika si totiž bude myslet, že máte plné břicho, což je signál k útlumu.
 • Vyběhejte to. Stresové hormony z krve nejlépe pomáhá odplavit jakákoliv fyzická námaha. Sport a pohyb je navíc dokážou nahradit "hormonem štěstí". Také si zároveň vytvoříme odstup od události, která nás naštvala.
 • Vychladněte. Procházka na čerstvém vzduchu je účinná stejně jako studená sprcha. Nejlepší je kombinace obojího.
Uvolněte se, prosím


Všimli jste si, že všechny odborníky doporučované metody vlastně obsahují lidové názvy pro ovládnutí vzteku? To jen potvrzuje jejich platnost!


Zkuste také doslova se uvolnit. Tělo, které se ve stresu "napíná" a "tuhne", během několika minut celé uvolní progresivní svalová relaxace. Jde o postupné a vědomé napínání jednotlivých svalových skupin a jejich následné a náhlé uvolnění.


Zdroj:Klikni!

Vztek je nepříjemná, silná a složitá emoce.

5. března 2009 v 18:57 | ♥Naposledy.cz♥
Vztek je nepříjemná, silná a složitá emoce. Když zaplaví tvou bytost, nejraději bys ho asi co nejdříve někam zatlačil a zasunul. Nebo se možná pokoušíš ho ignorovat a zapomenout.

Jindy třeba hledáš rychlou a snadnou úlevu, bez ohledu na to, že tvé pocity jsou zkreslené a nepřiměřené situaci a bez ohledu na nevinný terč tvého vzteku - jen když si můžeš ulehčit od hrozného pocitu ve svém nitru. Tímto způsobem však nezacházíš se svým vztekem efektivně, ale zvyšuješ jeho destruktivní potenciál.

Jak reagovat na vztek, jak rozpoznávat jeho příčiny a určit, co můžeš udělat, jak vyjádřit své pocity a podniknout nutné kroky? Zkus využít svůj vztek k lepšímu sebepoznání. Proměň tento vztek v energii vedoucí k pozitivní změně.


Vztek tě nesmí vést k pocitu bezmoci, poraženectví a strnulosti. Můžeš se pokusit "mít svůj vztek rád". Pomůže ti vymodelovat krásu tvé duše.
Zdroj:Klikni!
 
 

Reklama