STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Utěky z domu

Policie pátrá po chlapci!

22. ledna 2009 v 18:56 | ♥Naposledy.cz♥

Policie pátrá po chlapciJiž pátý den je nezvěstný patnáctiletý Jakub Medek z České Lípy a policisté po něm vyhlásili celostátní pátrání. Z domova odešel v pondělí a rodičům se dosud neozval. "Jakub Medek byl pohřešovaný již v minulosti. Pravděpodobným motivem jeho zmizení je nechuť k učení a touha po volném životě," dodal mluvčí policie Bradáč. Podle mluvčího nejsou děti na útěku z domova nikdy v úplném bezpečí a policisté by potřebovali, aby jim s pátráním po Jakubovi pomohla veřejnost.

Nezvěstný chlapec měří 170 až 175 centimetrů, má střední postavu, zelenomodré oči a hnědé krátké vlasy. Nosí dioptrické brýle a vypadá na 17 let. Z domova odešel v tmavých manšestrových kalhotách, černohnědé bundě, bílých sportovních botaskách a s čepicí s kšiltem. Informace o pohřešovaném Jakubu Medkovi mohou lidé volat na telefonní číslo 974 471 760 nebo na bezplatnou tísňovou linku 158

Zdroj:Klikni !

Kam se obrátit? Utěk z domova.

22. ledna 2009 v 18:54 | ♥Naposledy.cz♥

Kam se obrátit?

Několik užitečných kontaktůLinka bezpečí

 • Telefonní linka pro děti a mládež v problémových životních situacích.
 • Služba je poskytována zdarma.
Adresa:
Ústavní 91/95
181 00
Praha 8

Telefon:
800155555

Internet:
www.linkabezpeci.czLinka Důvěry dětského krizového centra

 • Linka důvěry pro rodiče, děti, příbuzné atd., kteří se dostaly do kontaktu se syndromem týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte nebo mají podezření z týrání.
 • Obecně ale pro všechny lidi, kteří se dostali do krizové situace a potřebují rychlou a dostupnou pomoc.
Adresa:
V Zápolí 1250/21
141 00
Praha 4

Telefon:
241484149

Email:
problem@ditekrize.cz

Internet:
www.dkc.czLinka vzkaz domů

 • Linka slouží především dětem a mládeží, kteří jsou na útěku z domova, bojí se vrátit domů, ale chtějí zanechat vzkaz. Pracovníci linky vzkaz předají.
 • Dovolat se na ni mohou zdarma ze všech pevných linek, nikoliv však z mobilních telefonů.
Adresa:
Ústavní 91/95
181 00
Praha 8

Telefon:
800111113

Internet:
www.vzkazdomu.czDětské krizové centrum

 • Prevence, diagnostika a terapie syndromu týraného a zanedbávaného dítěte. Psychoterapie, socioterapie, bezplatná právní poradna - problémy týkající se sociálně - právní ochrany dětí.
Adresa:
V Zápolí 1250/21
141 00
Praha 4

Telefon:
241480511

Mobil:
728047410

Email:
dkc@ditekrize.cz

Internet:
www.ditekrize.czFOD - Klokánek

 • Pomoc pro ztracené a opuštěné děti, děti ohrožené či trpící akutní rodinnou krizí, děti týrané a zanedbávané.
Adresa:
Láskova 1803
140 00
Praha 11

Telefon:>
271912500

Email:
klokanek.laskova@volny.cz

Internet:
www.fod.cz

Zoufalá situace ztracených dětí

22. ledna 2009 v 18:51 | ♥Naposledy.cz♥

Zoufalá situace ztracených dětí

Ve středu 25. května si lidé na celém světě připomínají Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Vyhlášen byl v roce 1983 v USA a v České republice jej letos poprvé připomíná Sdružení Linka bezpečí. Přáním českých a moravských biskupů je, aby na ztracené děti vzpomněla také jednotlivá církevní společenství. Symbolem tohoto dne je modrý látkový kvítek pomněnky, který má lidi upozorňovat na osudy ztracených dětí: "Nezapomeň na mě!"

"Chceme povzbudit rodiče, kteří o svých dětech nemají žádné zprávy a nevědí, co se s nimi stalo. Zároveň poukazujeme na určitou potřebu prevence. Snažíme se, aby lidé byli vnímavější a otevřenější vůči dětem. Aby byli ochotni podat pomocnou ruku, například když vidí na ulici opuštěné dítě," říká Zuzana Baudyšová, ředitelka nadace Naše dítě, která je členem Evropské federace pro pohřešované a komerčně zneužívané děti. Jak vysvětluje, ztracenými dětmi se v Česku rozumí děti na útěku z domova či z ústavní péče. "Stávají se velmi ohroženou skupinou. V zájmu svého přežití jsou totiž schopny přistoupit na jakoukoliv nabídku, aby získaly prostředky na obživu. Často jim hrozí, že se stanou oběťmi komerčního zneužívání," dodává Zuzana Baudyšová. Momentálně je na útěku z ústavní výchovy asi 350 dětí a 64 dětí je nezvěstných.

OSAMĚLÉ DĚTI MIGRANTŮ
Velmi specifickou skupinu ztracených dětí pak tvoří dětští migranti. Lidé, kteří chtějí získat v zemích EU azyl, se domnívají, že pošlou-li s převaděči do zahraničí nejprve své děti, sami pak snáz překročí hranice. Z tohoto důvodu je v České republice celá řada dětských migrantů bez svých rodičů. Nejsou schopny se dorozumět a netuší, na koho se obrátit. "V Česku jsou oficiálně sledované jen ty, které požádají o azyl. Loni jich bylo 95. Nikdo neví, co se děje s těmi dalšími. Navíc i vysoké procento těch, které o azyl zažádaly, se ztrácí - nevíme, jestli odešly za svými rodinami do zahraničí, nebo se staly oběťmi obchodování s lidmi. Údaje, které ministerstvo vnitra eviduje od října 2003, říkají, že až 75 % těchto dětí prostě zmizí," vysvětluje Monika Šimůnková, která se v nadaci Naše dítě zabývá statistikami pohřešovaných dětí, a dodává, že v České republice je ročně vyhlášeno pátrání po bezmála 10 000 dětech.

Zuzana Baudyšová vysvětluje, že problematika pohřešovaných dětí obecně se týká každého z nás, protože je potkáváme na ulicích: "Často jsou v šoku, protože neodhadly své možnosti, nevědí, na koho se obrátit a kde prosit o pomoc." Někdy prý stačí jen maličkost: odkázat je na telefonickou Linku bezpečí (tel. 800 155 555) nebo na speciální linku Vzkaz domů (tel. 800 111 113), která je určená dětem na útěku. Dovolat se lze bezplatně ze všech telefonních budek v republice.
Zdroj:Klikni !

Policie hledá školáka!

22. ledna 2009 v 18:45 | ♥Naposledy.cz♥

Policie hledá na Českobudějovicku školáka

Pravděpodobně kvůli špatným známkám utekl 12. září z domu třináctiletý Jaroslav Jelínek z Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Naposledy chlapce viděli v 05:45, kdy opouštěl byt. Od té doby se neozval. ** Nedatovaný archivní snímek **České Budějovice - Pravděpodobně kvůli špatným známkám utekl v pátek z domu třináctiletý Jaroslav Jelínek z Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Naposledy chlapce viděli v 05:45, kdy opouštěl byt. Od té doby se neozval, informovala dnes ČTK jihočeská policejní mluvčí.
Hoch, který bydlí v Týně nad Vltavou ve Veselské ulici, měl při útěku z domova na sobě tříčtvrteční kalhoty, na nohou bílé botasky s vyobrazením černé lebky a s sebou modrý školní batoh. Měří 170 až 175 centimetrů, má hnědé oči a rovné, hnědé, krátce střižené vlasy.
Policisté po školákovi pátrají a žádají o pomoc veřejnost. Všechny informace o pohybu chlapce přivítají na lince 158 nebo na telefonním čísle 974 226 770.


Zdroj:Klikni !

Policie loni hledala 8696 dětí. Od začátku letošního roku do 8. května eviduje téměř 3,5 tisíce zmizení a útěků z domova.

22. ledna 2009 v 18:41 | ♥Naposledy.cz♥
V ČR vzrůstá počet zmizelých dětí

Policie loni hledala 8696 dětí. Od začátku letošního roku do 8. května eviduje téměř 3,5 tisíce zmizení a útěků z domova. Neustále ale přibývá i malých dětí, které unáší jeden z rodičů. Pomoci při hledání by mohl výstražný systém. Ve chvíli, kdy se policie dozví například o uneseném dítěti, o tom média okamžitě odvysílají zprávu. Fotografie dítěte by se měla ihned objevit také kolem cest a například na benzinových pumpách.

Zdroj:Klikni !

Zmizelo 500 dětí!

22. ledna 2009 v 18:08 | ♥Naposledy.cz♥

Karolínka, Míša, Kuba, Saša, Šárka, Adélka, Martin... Zmizelo 500 dětí! Zoufalí rodiče prosí: Pomozte je najít!

Případ malého Jakuba Šimánka, který se před třemi nedělemi ztratil (Aha! průběžně informuje) a od té doby o něm nikdo neslyšel, šokoval českou veřejnost. Podobných případů je totiž stále víc! Najednou se tak dozvídáme, že jen v letošním roce zmizelo 3500 dětí! Většina z nich se sice vrátí domů, jedná se hlavně o útěky z domova a dětských domovů, stále ale na seznamu policie figuruje 500 jmen dětí, po kterých se slehla zem. Některé zmizely před pár dny, některé rodiče hledají několik let! Pomozte je najít!

Případ zmizelého Jakuba
Smrt, únos nebo útok pedofila?

V neděli 4. května 2008 kolem druhé hodiny odpolední si devítiletý školák Jakub Šimánek z Havlíčkova Brodu odešel hrát do parku a od té doby ho už nikdo neviděl. Domů se nevrátil a beze stopy zmizel. Kriminálka z Hradce Králové zřídila speciální tým a o pomoc při pátrání po pohřešovaném chlapci požádala i policisty z celého Schengenského prostoru. Jakubova fotografie je v evropské databázi pohřešovaných dětí a policie pracuje s celkem pěti verzemi, které přicházejí v souvislosti s chlapcovým zmizením v úvahu.
 1. Útěk z domova
  Nejméně důvěryhodná verze, Jakub neměl žádné problémy.
 2. Jakub se utopil v řece Sázavě.
  K této verzi se přiklání řada lidí z okolí Jakubova bydliště.
 3. Jakub se stal terčem útoku pedofila.
  Této verzi odpovídá skutečnost, že se kolem dětského hřiště pohyboval neznámý muž. Kriminalisté zveřejnili jeho portrét.
 4. Chlapce někdo unesl, aby mohl vydírat jeho otce, generála NATO.
  Méně pravděpodobná verze, rodinu zatím žádný vyděrač nekontaktoval.
 5. Chlapce unesl někdo do zahraničí.
  K této verzi se přiklání Jakubova maminka.
 6. Jakuba unesli kvůli obchodu s orgány.
  I o tom se spekuluje. Černý trh s lidskými orgány sice existuje hlavně v rozvojových zemích, podle odborníků je ale i v ČR.

Dnes je Den pohřešovaných dětí

Dnešek, tedy 25.květen, je celosvětově vyhlášen za mezinárodní den pohřešovaných dětí, tzv. Pomněnkový den. Jeho hlavním smyslem je upozornit na rostoucí problém pohřešovaných dětí, vyjádřit solidaritu rodičům dětí, kteří netuší, kde se jejich potomci nalézají a co se s nimi stalo. U nás tento den slouží také upozornění na bezplatnou telefonickou službu Linka vzkaz domů, kterou provozuje Linka bezpečí a která slouží všem dětem, které se potřebují anonymně svěřit, případně dát vědět domů, že jsou v pořádku. Linka vzkaz domů funguje na čísle 800 111 113.
Jenifer Imrichová
*22. 9. 2002
Pohřešovaná od 9. 10. 2006
Malá Jenifer byla na základě předběžného opatření soudu umístěna do ústavní péče, protože její matka je nespolehlivá alkoholička. Často chodila pro dceru a další čtyři děti, které v ústavu má, opilá. Nyní je Jenifer nezvěstná.
Karolína Planá
*4. 9. 1992
Pohřešovaná od 6. 9. 1996
V roce 1996 ji její otec odvezl z domu a od té doby ji nikdo neviděl. Otec Jaroslav Planý byl později obviněn z její vraždy, což popírá. Tělo se nikdy nenašlo. Planý tvrdí, že cestou vzal stopaře, který ho omráčil a dívku unesl. Jedná se o velmi zamotaný případ.
Alexander Šáhim Hossain
(*15. 11. 1994)
Michaela Mariam Hossainová
(*26. 11. 1995)
Pohřešování od 8. 1. 2001
Sourozence Hossainovi unesl v roce 2001 jejich otec do jeho rodné Bangladéše. Vyzvedl si je tak, jak na to podle soudu měl právo, jenže od té doby je už nikdo neviděl. Později se s nimi odstěhoval do Německa, kde dost možná ještě dnes žijí. Teď není jasné, kde jsou…

Česko = ráj zvrhlíků: Potrestají jen 15 % z nich!

Česko je bez nadsázky ráj pedofilů a tyranů! Příkladem může být páteční rozsudek nad Josefem Šablatůrou (68), který od roku 1983 znásilňoval svoji tehdy šestnáctiletou dceru, s níž dokonce zplodil dvě děti. Soud mu uložil pouze podmínku! Jen asi 15 % obviněných je totiž odsouzeno a to většinou ke směšně krátkým trestům. Většina zvrhlíků tedy vyvázne jen s podmínkou...
Autor: (mik, ben, dan)
Foto: Policie ČR, ara
25.5.2008

Tváří v tvář vysvědčení vašeho dítě. Jak reagovat?

22. ledna 2009 v 18:00 | ♥Naposledy.cz♥
Tváří v tvář vysvědčení vašeho dítě. Jak reagovat?
Blížící se vysvědčení zvyšuje hladinu emocí v mnoha rodinách. Řada dětí špatně spí, linka bezpečí se připravuje na pravidelný nápor telefonátů a rodiče (alespoň někteří) si předem slibují, že zůstanou klidní.
Autor:
Redakce


S příchodem vysvědčení můžeme často vidět na mladých tvářích nepřirozené vrásky.
Autor: Archiv
Nezůstanou. Alespoň ne všichni. Každý rok v tuto dobu řeší policie sérii dětských útěků z domova, psychologové varují před přehnanými reakcemi a část rodičů zmatena mediálními vyhlášeními ministryně Džamily Stehlíkové se obává, zda si případným pohlavkem za špatné známky nezadělává sama na problémy se zákonem.
Nejdříve je třeba připomenout, že známky na vysvědčení nemohou být v normálně fungující rodině překvapením. O výsledcích svého potomka se rodiče dozvídají v průběhu roku ze žákovských knížek nebo na pravidelných rodičovských sdruženích. Pokud ne, je něco špatně. Buď se školou, anebo s nimi. Jestliže se rodiče během roku zajímají o výsledky dítěte, učí se s ním a znají i jeho neúspěchy, vědí, kde má dítě slabá místa, samotné vysvědčení pro ně nemůže být velkým překvapením. S trochou nadsázky lze říci, že třicátého června nepřináší domů vysvědčení jen školák. Vystavují si ho svým přístupem k němu i samotní rodiče.
Mimochodem: představte si, že by to v práci fungovalo jako ve škole. Každý den by si vás mohl zavolat šéf, aby vás přezkoušel z vašich znalostí dejme tomu účetnictví nebo teorie daně z přidané hodnoty. Před celou kanceláří by vás potom spéroval za nedostatečnou domácí přípravu. Na konci roku by vám vaše výsledky vypsal na papír, aby celá rodina viděla, že to v té práci s vámi není bůhvíjaké. A ještě by očekával za svou námahu květinu!

Nechtějte nemožné

Přirovnání samozřejmě pokulhává, mělo by vás však spolu s dětskými psychology varovat: Nechtějte po dítěti nemožné! Každý člověk má jiné dispozice, a to už od útlého věku. Jinými slovy: zatímco pro jednoho školáka je i dvojka pod jeho možnosti, jiný si musel trojku "vydřít." Pamatujte si také, že školní výsledky lze dítěti připsat na vrub jen částečně. "Ve věku střední školy už u studenta více méně očekáváme, že jde o dospělého člověka, který vzal svůj život plně do svých rukou. U malých dětí však školní výsledky téměř úplně odrážejí péči dospělých. Na tomto názoru nic nemění ani to, že mezi dětmi jsou obrovské rozdíly ve zralosti, inteligenci, v osobnostních předpokladech," řekl pro server Rodina dětský psycholog Václav Mertin.
Podle jeho slov je třeba každou známku rozdělit pomyslně na tři "hromádky". Za jednu nesou odpovědnost rodiče, za druhou škola a teprve třetí část lze připsat na konto dítěte. A čím mladší školák, tím menší podíl na výsledku nese. Než přinese dítě vysvědčení, nechte si proto projít hlavou, jak budete reagovat na pěkné známky, na trochu horší zprávu a na velmi špatné výsledky. Možná si těmito pěti minutami ušetříte pokažené dny a přitom výchovný efekt bude úplně stejný nebo větší. "Ani v nejmenším netvrdím, že dítěti nemáme dát najevo, že se málo snažilo, že pracovalo pod své možnosti, že učení věnovalo velmi málo času. Rozhodně však varuji před použitím vyhrožování, strašení, zesměšňování či výprasku. Když budete nad vysvědčením svého potomka hodně naštvaní, opakujte si, jak je dobře, že je zdravý a chutná mu jíst," dodal Mertin.

Bít, či nebít?

Na druhou stranu není třeba vyčítat si každou větu pronesenou zvýšeným hlasem. Dokonce ani záhlavec nenapáchá nenávratné škody. Legendární dětský psycholog Zdeněk Matějček v jednom ze svých posledních rozhovorů pro novináře řekl, že v normální rodině dítě pochopí, že případná facka přiletěla právem, anebo třeba i neprávem, ale protože se tatínek rozčílil. Pokud však potomek cítí, že ho rodiče přesto mají rádi, nic strašného se neděje ani v takovém případě.

Útěky z domova

Horší než facka po návratu s vysvědčením jsou důrazná varování předem. Věta "Jestli dostaneš tu čtyřku, tak radši nechoď domů," stojí za mnohými dramatickými situacemi, které řeší v lepším případě linka bezpečí, v tom horším policie.
Letos v pololetí se na linku bezpečí obrátilo téměř osmdesát dětí, které se obávaly ukázat rodičům své vysvědčení. "K nejčastějším volajícím patří třináctileté dívky," říká duchovní matka linky Zuzana Baudyšová. "Dívky jsou ctižádostivější, cílevědomější, ale také mnohem sdílnější. Kluci jsou uzavřenější, dostat z nich informace o jejich problému je náročnější. Svou roli zřejmě hraje jejich,chlapáctví - odmala se jim říká, že vše musí zvládnout a vyřešit. Špatné vysvědčení ale je i pro ně břemeno, které neutáhnou."
Pod linkou bezpečí fungují ještě dvě další důležitá telefonní čísla. Pro žáky, kteří opravdu nevědí, jak rodičům přijít na oči i s těmi třemi čtyřkami, takže se domů pro jistotu nevrátili vůbec, je zde telefon Vzkaz domů.

Počítejte do deseti a zvedněte telefon

Telefonní pomoc však není určena jen dětem. Také rodiče, kterým se z dětských školních výsledků zatmělo před očima, se mohou obrátit pro radu. Jeden z telefonů linky bezpečí je vyhrazen pro ně. Rodičovská linka, která během roku funguje jen v pondělí a ve středu po omezenou dobu, se v den vysvědčení mimořádně otevírá na celé odpoledne. Takže pokud budete po příchodu potomka domů vidět rudě, počítejte do deseti, udělejte si kávu a potom zvedněte telefon.
Na závěr ještě jeden historický exkurs. O tom, že z výprasku za špatný prospěch měli nahnáno už naši pradědečkové, svědčí záznam v útlé příručce Vysvědčení a známky našich dětí z roku 1935. V pololetí toho roku nepřišlo domů dvaadvacet studentů bratislavského gymnázia, vesměs těch s ne zcela utěšenými školními výsledky. Ve třinácti letech překročili hranice a utekli pěšky do Rakouska. K návratu je přiměla až třeskutá zima a hlad.
Kam pro radu:
Linka bezpečí: 800 155 555
Vzkaz domů: 800 111 113 a 724 727 777 (především pro děti na útěku)
Rodičovská linka: 840 111 234


Zdroj:Klikni !

Pokud jsou fyzické tresty příliš časté nebo silné, mohou vést k pokusům o útěk z domova.

22. ledna 2009 v 17:54 | ♥Naposledy.cz♥

Tělesné tresty

Období vzdoru nebo chcete-li malá puberta. Dvouleté dítě prohnuté v hysterickém oblouku uprostřed hypermarketu a jeho nervózní rozčílená matka s pravicí pohotovou k výprasku… Váš sotva patnáctiletý potomek s protaženým obličejem a pichlavým pohledem, kterým jasně dává najevo, co si myslí o generaci svých rodičů… Asi každý, komu příroda dopřála ten největší poklad (dítě) se občas dostane do situace, kdy by nejraději s chutí zapomněl na všechny psychologické poučky a svého malého či již odrostlejšího miláčka zcela nevýchovně seřezal.
Tělesný trest odborníci definují jako jednání, které "úmyslně či záměrně způsobuje bolest atakem na tělo pro kázeňský přestupek". Vůbec nejčastěji používaným trestem u nás je pohlavek a facka. Repertoár tělesných trestů je ale tak velký a nevyčerpatelný jako je "fantazie" a mnohdy i krutost trestajících rodičů. Výprask nejrůznějšími předměty, kopance, vytrhávání vlasů, škrcení, přivazování ke stolu, pálení cigaretou, zalepování úst leukoplastí, ponořování rukou do horké vody, atd.

Výchova dětí a tělesné tresty

Snažte se dítě dobře vychovávat a podporovat v nich dobré vlastnosti. Místo kritiky jej také chvalte. Každé dítě své rodiče občas zkouší, chce vědět, kam až může zajít. Někdy se potrestání svého potomka nevyhneme. Pokud však zvolíme tresty fyzické, dítě si nezapamatuje špatnost svého chování, ale jen negativní pocity z pohlavků.


Tresty - co ano a co ne?

Pokud máte pocit, že se bez fyzických trestů neobejdete, používejte je spíše jen symbolicky. Malé dítě můžete plácnout přes zadeček, nikdy ale ne přes tvář nebo po hlavě. Fyzicky netrestejte děti mladší než jeden rok, které ještě pořádně nechápou souvislosti.
Potrestáním problém uzavřete, více už dítěti jeho prohřešky nepřipomínejte.
Lépe než výprask funguje snížené kapesné nebo zákaz hraní na počítači.


Tělesné tresty a jejich důsledky

Fyzické tresty starších dětí brání v jejich duševním vývoji. Dítě nepřemýšlí o svém chování a stává se poslušným jen proto, aby se vyhnulo potrestání.
Fyzicky trestané dítě v dospělosti reaguje agresivně a protože je naučeno, že prosazovat se člověk může i pěstmi, tuto metodu také sám využívá.


Tělesné tresty versus týrání

Pokud jsou fyzické tresty příliš časté nebo silné, mohou vést k pokusům o útěk z domova. Takové děti mají psychické problémy, může se u nich rozvinout bulimie, anorexie, tendence k sebepoškozování, mohou se zapojit do pochybné party nebo začít užívat drogy.

Zdroj:Klikni !

Jsi na útěku z domova? Bojíš se vrátit domů?

22. ledna 2009 v 17:43 | ♥Naposledy.cz♥
800 111 113
linka vzkaz domů (Jsi na útěku z domova? Bojíš se vrátit domů? Chceš zanechat někomu vzkaz?)

251 511 313
DONA - linka pomoci obětem domácího násilí - funguje 24 hodin denně

257 317 110
linka pomoci obětem domácího násilí
572 615 375
Marta Ševčíková, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí
158
tísňová linka Policie ČR
572 633 333
Obvodní oddělení policie ČR, Uherský Brod
572 641 331
Obvodní oddělení policie ČR, Bojkovice
155
tísňová linka Zdravotní záchranná služba
572 540 616
CHARÁČ - funguje pouze v úterý

Vysvědčení: nejrizikovější období pro útěky z domova

22. ledna 2009 v 17:39 | ♥Naposledy.cz♥

Vysvědčení: nejrizikovější období pro útěky z domovaZnámka je subjektivním hodnocením učitele a není pouze vizitkou dítěte, ale také rodičů

V pátek 29. června opět přichází pro některé z dětí velmi obávané datum předání závěrečného vysvědčení. Linku bezpečí i další krizové linky však v tomto "horkém" čase zaplavují v rostoucí míře telefonáty těch, kdo byli během školního roku méně úspěšní. Volají ostatně také sami rodiče.

Zájem o poradenství a pomoc se zvyšuje na všech provozovaných linkách: na Lince bezpečí (800 155 555, nonstop), Lince vzkaz domů (800 111 113, 724 727 777 denně 8.00-22.00) a Rodičovské lince (283 852 222, určena dospělým každé pondělí 13.00-16.00 a středu 16.00-19.00 a mimořádně rovněž v pátek v den vysvědčení 29. června v době 14.00-20.00 hodin).

Závěrečné vysvědčení znamená pro děti i dospívající jedno z nejobtížnějších období roku. Přísní rodiče vyvolávají v dětech obavy z reakcí na jejich známky. Rizikové je vysvědčení především z hlediska útěků dětí z domova.

Někteří rodiče, byť to nemyslí vážně, hrozí dětem velmi neuváženě, ať se špatnými známkami raději nechodí domů. Děti, jejichž rodiče používají tělesné či jiné tresty, mají často strach, že budou za známky bity a ponižovány, a proto se bojí domů vrátit.

Úkolem rodičů při hodnocení dětského vysvědčení je tedy především zachování klidu a vážení vlastních slov přímo na "lékárenských váhách". Proto doporučujeme, aby rodiče vždy vhodně volili slova a nezastrašovali své potomky výčitkami a hrozbami.

Známka je subjektivním hodnocením učitele a není pouze vizitkou dítěte, ale také rodičů. Svědčí o tom, jak sami dítěti v průběhu školního roku pomáhali a nakolik mu věnovali pozornost. Rodiče by se měli více zamýšlet nad dlouhodobou spoluprací s dítětem, nad vylepšením vzájemné komunikace. Známky pak nebudou nepříjemným překvapením.


Zdroj:Klikni !

Utěky z domova nic nevyřeší

22. ledna 2009 v 17:35 | ♥Naposledy.cz♥
Dnes se naše čtenářka táže, jak se správně vypořádat s problémy s rodiči. Dotazy do poradny psychoterapeutů manželů Sedláčkových posílejte na vztahy@webmagazin.cz.
Dobrý den,
co může dělat patnáctiletá holka, nesnesitelně psychicky tyranizovaná vlastní matkou, když otec jen mlčí a nic neudělá? Jak se má chovat, aby to mámu nedráždilo? Aby to vydržela? A další dotaz: Co můžou dělat rodiče, když by v osmnácti vypadla z baráku - i když by ještě studovala? Měli by nad ní ještě nějakou moc? Jedni známí, s rodiči kvůli tomu znepřátelení, by se o ní postarali, jenomže dřív jak v osmnácti to nejde, to by se muselo jedině přes soud. Protože by všichni věděli, o koho jde, tak se nepodepisuju, omlouvám se.Odpověď Petra Sedláčka :


Dobrý den,

když je člověku patnáct let, vztahy s rodiči se často komplikují a někdy i vyhrocují. Důvody jsou nasnadě - rodiče, kteří byli doposud zvyklí starat se o své dítě bez přestávky od rána až do večera, najednou mají doma téměř dospělého člověka. Je to pro ně úplně nová situace a ne vždy vědí, jak s ní správně naložit. Z dítěte, které rodiče životně potřebují, se najednou stane mladý dospělý, který chce hodně věcí dělat sám. Po svém. A hlavně jinak než rodiče.

Prostě revoltovat, aby ukázal, že je jiný. Že je sám sebou. Rodiče často toto chování vnímají jako nevděk za všechno, co pro svého potomka udělali - a ti zase mají pocit, že jim rodiče brání v samostatném životě a že jim vůbec nerozumí. V tomto období je vzájemná komunikace důležitější, než kdy jindy. Útěk ještě nikdy nic nevyřešil. Pro rodiče je důležité změnit svůj pohled - nevidět stále dítě, které bezmezně potřebuje jejich pomoc a péči, ale vidět opravdu mladého dospělého. Pro toho je zase důležité vědomí, že tato změna pro rodiče po patnácti letech péče a podpory není jednoduchá.

Ale konkrétně k dotazu: psychické týrání je velmi vážné obvinění. Pokud za ním nejsou pouze rozjitřené emoce, doporučuji dotyčné, aby navštívila co nejdříve nejbližší odbor sociální péče a požádala o pomoc a ochranu. Pokud ale jde pouze o "běžné" neshody (chci chodit jinam a jindy, než mi rodiče dovolují; chci se kamarádit s někým, koho moji rodiče nemají rádi; chci chodit spát, kdy se já rozhodnu; budu poslouchat muziku, kterou chci a tak nahlas, jak chci - atd.), stojí za to navštívit rodinnou poradnu, psychologa nebo dobrého psychoterapeuta. Pokud ovšem není reálné si v klidu promluvit s rodiči o tom, co dotyčné slečně chybí a co ji trápí. To by totiž byla úplně nejlepší varianta. Pokud ale jsou emoce příliš vyostřené, je dobré mít neutrálního prostředníka.

Co se týče odchodu z domova - pokud Vaší kamarádce opravdu nehrozí nějaká
psychická či jiná újma, velmi jej nedoporučuji. Jak už jsem psal, útěk ještě nikdy nic nevyřešil. To je totiž dětský způsob. Je lepší věci řešit. Pokud si nerozumí se svými rodiči, i ona v tom neporozumění hrajete svou roli. Rozhodně to není jen kvůli rodičům. Technicky vzato - pokud po dovršení osmnáctého roku věku odejde z domu, nikdo jí v tom nemůže bránit, ať už bude studovat nebo dělat (nebo nedělat) cokoli jiného. Otázkou ale zůstává, před čím vlastně chce utéct...

Petr Sedláček

Do PROFESIONÁLNÍ PSYCHOTERAPEUTICKÉ PORADNY manželů Sedláčkových se můžete objednat na e-mailu:
Sedlattore@seznam.cz nebo
rodinnekonstelace@volny.cz.

Dotazy do naší poradny posílejte na vztahy@webmagazin.cz
Zdroj ilustrační fotografie:
www.farhangsara.com

Utěky z domova plánované i spontální

22. ledna 2009 v 17:31 | ♥Naposledy.cz♥

Útěky plánované i spontánní

Je potřeba rozlišovat, zda si dítě útěk z domu systematicky připravuje a dlouhodobě plánuje nebo zda reaguje zcela zkratkovitě, kdy uteče v důsledku impulzivního jednání, přičemž předtím útěk neplánovalo. Útěky z domova nepředstavují nijak ojedinělý jev. Naopak, smutné statistiky ukazují, že děti utíkají velice často. Častěji pak dívky (64%) mezi 12 až 17 lety.

Proč k nim dochází?

Zvýšený počet útěků od rodiny bývá zaznamenáváno zejména kolem doby, kdy děti dostávají ve škole vysvědčení. Bojí se reakce rodičů na špatný či zhoršený prospěch, mají obavy z trestu. Individuálních příčin útěků dětí existuje opravdu hodně, ale lze je rozdělit do několika základních skupin:

1. Špatné rodinné vztahy (nejčastější případy)
2. Problémy ve škole a strach z trestu
3. Útěky po soustavném týrání dítěte

"My s Kájou nemáme problém...!"

Často utíkají děti i z úplných rodin. Zaměřme se teď na skupiny útěků, které postihují především rodiny, kde rodičům na dítěti záleží a útěk z domova přichází často jako blesk z čistého nebe - po hádce rodičů (zejména opakované, či když se řeší možnost rozvodu, přičemž je dítě přítomno nebo může hádku slyšet), po hádce mezi rodičem a dítětem. K útěkům dochází často také kvůli špatnému prospěchu a obavy z toho, že rodiče dítě potrestají, ale třeba i tehdy, když dítě ztratí nebo provede nějakou věc a má strach, že se budou rodiče zlobit a ono bude vypadat jako neschopné. Některé děti se chtějí rodičům útěkem i pomstít a to tehdy, když si myslí, že jim je ukřivděno.

Víte o »Vzkazu domů«?

O tom, že existují telefonní linky na pomoc dětem a dospívajícím s nějakým problémem či v těžké životní situaci, ví patrně každý. Ale málokdo má možná ponětí o tom, že některé linky může využít i rodič, kterému dítko z domu uteklo. V rámci Bezplatné linky bezpečí například existuje linka Vzkaz domů, která slouží dětem, které utekly nebo byly vyhozeny z domu. Jejích služeb však mohou využít i jejich rodiče či blízcí. O této lince by děti měly být informovány již záhy - například ve školách.

Lze se i poradit a předejít útěku

Na bezplatném čísle (při volání z pevné linky) 800 111 113, případně ze zpoplatněného 724 727 777 (při volání z mobilu) se lze denně v době 8,00-22,00 hod. poradit s proškolenými operátorkami a především zanechat vzkaz dítěti, že se může vrátit domů. Více informací o této službě získáte na jejich webu www.vzkazdomu.cz

Rodičovská linka

Kromě Vzkazu domů existuje i přímo Rodičovská linka, na kterou se dovoláte každý všední den odpoledne (po, st, pá - od 13,00 do 16,00h a v út, čt - od 16,00 do 19,00h). Zde se můžete poradit v případě, že máte s dítětem problémy, máte o chování své ratolesti starost, nevíte si rady apod. Možná, že právě tato linka může v některých rodinách útěku dítěte předejít, pokud rodič vyhledá radu ve svém postupování včas. Více informací získáte například v www.linkabezpeci.cz
 
 

Reklama