STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Tabakismus (kuřáctví)

Děti a kouření

12. dubna 2014 v 11:47 | Admin
Po samotném vyřčení spojení těchto dvou slov může člověku přeběhnout mráz po zádech. Kouření by k dětem samozřejmě patřit nemělo, ale mnohdy je to bohužel přesně naopak. Některé děti nemají na výběr a stávají se pasivními kuřáky ve vlastním domově či jsou ovlivněné kouřením matky již před narozením. Mnoho dětí pak cestu k cigaretě nachází ve skupině vrstevníků.

Kouření v těhotenství

Přestože se o negativním vlivu kouření na nenarozené dítě neustále mluví, existuje mnoho matek, které ani jejich těhotenství nepřinutí k abstinenci. Pokud si těhotná žena zapálí cigaretu, do plic jí putuje (kromě mnoha dalších škodlivých látek) oxid uhelnatý a nikotin. Ty pak přecházejí do krve, a tím pádem též do nevyvinutého miminka.
Vlivem nikotinu také dochází k horšímu průtoku krve dělohou a plodu nejsou dostatečně dodávány živiny a kyslík. Kouření matky se může na dítěti projevit i později. Dítě může mít onemocnění dýchacích cest, astma či nemoci srdce.
U kuřaček je mnohem vyšší riziko mimoděložního těhotenství a samovolného potratu. Častěji se u nich v průběhu těhotenství objevují komplikace placenty. Je prokázáno, že děti, které se narodí kuřačkám, mají nižší porodní hmotnost. Kuřačky pak proti nekuřačkám méně kojí a mají nižší tvorbu mléka.

Rodiče - kuřáci

Není těžké přijít na to, že rodiče, kteří sami kouří, mají mnohem obtížnější výchovnou pozici. Děti si berou příklad ze svých rodičů a dá se tedy čekat, že brzy přijdou cigaretě na chuť. Pokud vám však na zdraví vašich dětí záleží, jistě byste byli radši, kdyby z nich vyrostli nekuřáci. S dítětem i v tomto případě o kouření mluvte, rozhodně jej neodbývejte tím, že "je to něco jiného" nebo že "to je jen vaše věc".
Pokud rodiče dítěte kouří, neznamená to pro ně jen vyšší obtíže při snaze vychovat z potomků nekuřáky. Kromě jiného z dětí dělají nedobrovolné pasivní kuřáky. Následkem toho se u nich může později rozvinout některé z cévních onemocnění.
Děti rodičů nekuřáků mají jistou výhodu. Je u nich menší pravděpodobnost, že po cigaretě sáhnou, nejsou ovlivněny pasivním kouřením a mohou v tomto ohledu opravdu své rodiče vnímat jako vzory. Ani to, že jdete svým dětem příkladem, vás však neopravňuje k tomu, abyste u nich toto nebezpečí přehlíželi. I tak jim věnujte dostatek pozornosti a mluvte s nimi o vlivu kouření.

Kuřáci dětského věku

Děti se stávají závislými na nikotinu velmi rychle, a čím dříve se u nich kuřáctví rozvine, tím horší může zanechat následky na jejich zdravotním stavu. Uvádí se, že po cigaretě nyní sahá stále více mladých lidí. Typickým začátkem pro pravidelné kouřeníje věk 12 až 13 let.
Byl dokonce zjištěn shodný podíl kuřáků mezi patnáctiletými lidmi a mezi dospělými - kouří přibližně 30 procent patnáctiletých a asi 30 procent dospělých. Dá se z toho usuzovat, že lidé, kteří začnou v tomto brzkém věku kouřit, často se kouření nezbaví ani v dospělosti.
Z hlediska vývoje v této oblasti je velmi nemilou zprávou, že počet dětí, které v tomto věku pravidelně kouří, je dvakrát vyšší než před šesti lety a počet vykouřených cigaret je dvojnásobný.
zdroj:http://koureni.zdrave.cz

Kouření je byznys

12. dubna 2014 v 11:21 | Admin
Smutný a směšný byl i výsledek pokusu naší vlády o zavedení nekuřáckých restaurací a jiných provozoven společného stravování u nás po vzoru jiných evropských zemí. Akce skončila směšným fiaskem. Majitelé podniků byli k tomuto kroku vyzváni nepovinně, a proč by někdo z nich riskoval ztrátu většinové, kuřácké klientely.
Kuřácké prostory v některých provozovnách plní svůj účel, ale v mnohých případech jsou řešeny tak, že se tu člověk pasivnímu kouření stejně nevyhne. A tak se to celé smetlo ze stolu jako ne snad špatný, ale v Čechách neuskutečnitelný nápad. Stojí za tím samozřejmě nezanedbatelný přínos prosperujícího tabákového průmyslu, ale to už je jiná kapitola.
Ještě dlouho proto nejspíš budeme svědky toho, jak si kuřácká skupinka v restauraci vychutnává svou potřebu v oblacích modrého dýmu, hned vedle stolu rodiny s malými dětmi. Nechceme tak házet všechny kuřáky do jednoho pytle, bohužel těch, kteří se nezabývají tím, jestli někoho kouřením obtěžují, je velké množství.
zdroj:http://koureni.zdrave.cz

Děti s cigaretou

12. dubna 2014 v 11:21 | Admin

Děti s cigaretou - běžný jev?

Statistiky a odborné výzkumy mnohé napovídají, ve většině případů jsou doslova šokující. Poprvé se děti setkávají s cigaretou a zkoušejí kouřit už v deseti letech, někdy dokonce dříve, například už v osmi letech. Za takové čtyři roky, tedy ve věku dvanácti let má už dítě vypěstovanou docela slušnou formu závislosti, a to i přesto, že začalo na jediné, ale pravidelné cigaretě týdně.
A jak takového mladého kuřáka motivovat k tomu, aby s kouřením skončil? Dost těžko, vzhledem k tomu, že takové argumenty, jako je dopad na fyzické zdraví nebo možné problémy v partnerském vztahu, nebudou v tak útlém věku považovány za důležité.
zdroj:http://koureni.zdrave.cz

Ceny tabáku nic nezmění

12. dubna 2014 v 11:20 | Admin
Nic na tom kupodivu nemění ani skutečnost, že ceny za tabákové výrobky neustále stoupají. Kuřák si na konci roku spočítá, že za prokouřené peníze mohl mít letos splacenou televizi nebo rodinnou dovolenou, zkrátka je evidentní, že si finanční zátěž způsobenou kouřením obvykle uvědomuje. Sám se pak pokouší situaci řešit naráz a radikálně, ale opakované selhávání při odvykacích pokusech pak vede ke stresu, který kuřák řeší opět cigaretou. Podle statistik v naší zemi, stejně jako "zapřísáhlý pivař" nepřestane chodit do své hospůdky, ať se pivo zdražuje sebevíc, i mnohý kuřák přiznává, že vysoké ceny cigaret ho zkrátka neodradí.
zdroj:http://koureni.zdrave.cz

Neúspěšný boj s nikotinem

12. dubna 2014 v 11:19 | Admin
Nový rok obvykle znamená snahu mnohých z nás splnit alespoň jedno ze seznamu našich předsevzetí. K nejčastějším a stále se opakujícím patří právě rozhodnutí přestat kouřit. Týká se tenhle problém i vás?
V době, kdy se vehementně snažíme zbavit lidstvo závislostí na alkoholu a drogách, přehlížíme a tolerujeme skutečnost, že mladí lidé stále ještě považují cigaretu za jakýsi symbol dospělosti a osobní svobody. K prvnímu "šluku" se mnozí z nich nedostanou obvykle jako náctiletí, ale mnohdy dokonce už jako děti. A výsledek? Závislost, jdoucí ruku v ruce s bezohledností a lhostejností vůči okolí.
ZDROJ:http://koureni.zdrave.cz

Chystáte se skončit s kouřením?

12. dubna 2014 v 11:16 | Admin
Chystáte se skončit s kouřením? Pak patříte mezi zhruba 70 procent kuřáků, kteří o tom uvažují. Jenže většinou se jim to nepodaří a k cigaretě se dřív či později vrátí. Mnohem větší šanci uspět mají ti, kteří do odvykání nejdou sami, ale vyhledají odbornou pomoc. Navíc dnes máte ideální možnost - poslední květnový den je tradičně světovým dnem bez tabáku.
Z každé stovky kuřáků, kteří se rozhodnou přestat zcela na vlastní pěst, statisticky uspějí pouze čtyři. Jiné to je, pokud si kuřák nechá poradit. Šance, že si během jednoho roku od poslední cigarety znovu nezapálí, je desetkrát větší - podaří se to téměř čtyřiceti lidem ze sta.
"V našem centru sledujeme pacienty rok od poslední cigarety a jen ti, kdo po roce osobně přijdou a jejich nekuřáctví je potvrzeno měřením oxidu uhelnatého ve výdechu, jsou hodnoceni jako úspěšní. Všichni ostatní, včetně těch, kteří na nás zapomněli, nechtějí přijít nebo se odstěhovali, jsou hodnoceni jako kuřáci," vysvětluje Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku.

Nebojte se zeptat lékaře

Jak taková pomoc vypadá v praxi? Důležité je vědět, že k návštěvě některé z poboček Centra pro závislé na tabáku není třeba doporučení jiného lékaře. Stačí se jen objednat. "Pacient" během roku do některého z center (jejich seznam lze nalézt na ww.slzt.cz) přijde v ideálním případě pětkrát.
První návštěva trvá přibližně hodinu, při druhé, dvouhodinové, je stanovena léčba. Další tři kontrolní sezení zaberou kolem třiceti minut. "Druhá návštěva obvykle spočívá v hledání možných řešení pro chvíle, které si kuřák bez cigarety neumí představit," říká lékařka Eva Králíková.
Další návštěvy záleží na tom, zda kuřák svoji závislost zvládá či nikoliv. Lékař navíc může vhodně načasovat ideální čas pro použití nikotinových přípravků, v podobě léků, nikotinových náplastí či žvýkaček. Všechny tyto podpůrné prostředky zvyšují šanci nekouřit.
Ačkoliv pobočky Centra pro závislé na tabáku jsou rozmístěné po celé republice, nemusí být přímo ve vašem nejbližším okolí. I pak je ale šance snadno najít odbornou pomoc. Je možné zavolat na linku pro odvykání kouření na čísle 844 600 500, kde dostanete kontakt na vyškolené lékaře ordinující ve vaší blízkosti. Případně se stačí zeptat svého praktického lékaře či zavolat na nejbližší plicní oddělení některé z nemocnic.
Může se ale stát, že na chození k lékaři z důvodu, že chcete přestat kouřit, prostě nemáte čas. Pak máte možnost vyzkoušet něco jako on-line lékaře na internetu. Evropská komise totiž loni v červnu spustila program "Ex-kuřáci jsou nezastavitelní", jenž spočívá v tom, že podobné rady jako od lékaře vám denně budou chodit do e-mailové schránky.
Předtím pouze na internetu vyplníte formulář, podle kterého se zjistí, jaký typ kuřáka jste a jak jste pro odvykání motivovaní. Pro účast v tomto programu je potřeba se zaregistrovat na české verzi stránek www.exsmokers.eu. Pak už s vámi bude komunikovat takzvaný elektronický kouč (takzvaný iCoach), který by vás měl dovést až do úspěšného konce bez cigaret.
Úspěšnost této metody je jen o deset procent nižší, než když pacient dochází za lékařem do ordinace - nekouřit tedy zvládne 30 procent zaregistrovaných. Výhodou je, že tento program má propojení i na Facebook, takže účastníci mají možnost si navzájem sdělovat dojmy, případně si radit navzájem.
zdroj:http://koureni.zdrave.cz

Jak přestat kouřit

11. dubna 2014 v 17:42 | Admin
Kuřáci jistě zcela přesně ví, o čem je řeč, pokud někde zaslechnou, že závislost na kouření je velmi obtížně přemožitelný návyk. Pokud uvažujete o zanechání kouření, mohou vám pomoci i určité rituály, které podpoří vaší motivaci a dodají vám víru ve vlastní úspěch.
O dopadech kouření na zdraví můžeme slyšet dnes a denně, jelikož jeho negativní důsledky jsou patrné na mnoha částech organizmu. Vaší základní motivací by mohlo být právě zlepšení zdravotního stavu, které je pozorovatelné v následujících oblastech:
  • snížení rizika výskytu zhoubného nádorového bujení
  • zlepšení stavu plic - vyšší kapacita plic, a tím lepší dýchání a fyzická výkonnost
  • zpomalení stárnutí pleti
  • pro ženy může být důležitou informací, že porody nekuřaček bývají snazší, děti mají vyšší porodní hmotnost a lepší imunitu
  • snížení rizika onemocnění kardiovaskulárního systému
Motivovat vás však může i vaše okolí. Zejména pokud partner je nekuřák, může mu vadit dech, z něhož jsou cítit cigarety, stejně jako oblečení načichlé kouřem. Ve společnosti může být závislost chápána jako slabost a motivující by mělo být i zdraví vašeho okolí, které trpí pasivním kouřením. Zejména pokud máte děti, měli byste na toto myslet. Je možné najít i další důvody, jako třeba finanční náročnost zvyku u silných kuřáků.
Před samotným rozhodnutím skoncovat s kouřením může být přínosné vypracovat si seznamy důvodů, proč přestat a naopak, proč v kouření pokračovat. Pište vše, co vás zrovna napadne a klidně seznamy doplňujte v průběhu více dní. Pak proveďte výsledné zhodnocení, tedy porovnání seznamů co do počtu důvodů a jejich důležitosti. Pokud vás toto přiměje k rezolutnímu řešení svého návyku, stanovte si den, kdy tuto zásadní změnu provedete. Tento den neodkládejte. Někomu může pomoci postupnéomezování cigaret, kdy z obvyklého množství cigaret vždy část odebere až je v onen důležitý den na nule. Někdo raději skoncuje s cigaretami v jeden den naráz. Vyberte si hlavní motivaci, kterou ke svému činu máte. Můžete si ji napsat na kartičku, kterou neustále noste při sobě a pokud vás přepadne chuť na cigaretu, připomeňte si, čeho chcete dosáhnout. Bývá doporučováno jakési rituální zbavení se cigaret, popelníků či zapalovačů. Toto rozloučení se vším, co by vám kouření připomínalo, může zvýšit vaše odhodlání.

Informujte své okolí o změně, kterou hodláte ve svém životě provést. Ze společenského hlediska může být zvyk zapálit si cigaretu vázán na určité prostředí nebo společnost. Snažte se tedy změnit své zvyky tak, aby zbytečně nedocházelo k pokušení. Pokud není možné některým situacím se zcela vyhnout, připravte si náhradní řešení, činnost, která vás v tu dobu zaměstná a odvede pozornost od chutě na cigaretu.
Nejobtížnější a nejčastější z hlediska návratu k cigaretám jsou první tři týdny po tomto rozhodnutí. Existují však prostředky, které vám ve vaší cestě k nezávislosti mohou pomoci. Jelikož nikotin působí zlepšení nálady a potlačuje úzkost, při poklesu jeho hladiny můžete pozorovat nervozitu a různé fyzické obtíže. Mezi abstinenční příznaky patří úzkostné stavy, deprese, touha po cigaretě, nutkání k jídlu, nervozita a podrážděnost, ospalost, únava, bolest hlavy či zácpa. Bývá využíváno tzv. náhradní terapie nikotinem ve formě žvýkaček, inhalátorů, náplastí nebo tablet, které se vkládají pod jazyk. Vhodné je doplnit vitamíny, zejména B a C, kterých bývá u kuřáků nedostatek. Další možností jsou preparáty, které jsou na lékařský předpis. Pokud chcete s odvykáním pomoci, nebojte se poradit s lékařem nebo se obraťte na specializovaná centra léčby závislosti či poradny pro odvykání kouření. Při odvykání pomáhá též tělesná aktivita. Tou se můžete zaměstnat, pročistit si hlavu a zmírnit případnou nervozitu.

Jaké zkušenosti máte vy?
zdroj:http://koureni.zdrave.cz

Kouříte v těhotenství? Ničíte dítěti psychiku

2. prosince 2011 v 1:54 | ADMIN webu
Přesně na to přišli finští vědci, když zkoumali vliv matkou vykouřených cigaret na vyvíjející se mozek dítěte. Znamená to, že ke všem negativům spojeným s kouřením v těhotenství můžeme přidat i fakt, že děti kuřaček v dětství a dospívání častěji užívají psychiatrické léky.


Na množství záleží

Finští vědci sesbírali informace o 175 000 dětí narozených mezi lety 1987 a 1989. Všech rodiček se porodní asistentky ptaly, zda během těhotenství kouřily, nebo ne. Lékaři dále porovnali tyto údaje s národní databází předepisovaných léků z období mezi roky 1994 a 1989, kdy dětem bylo 5 až 20 let. A jak dopadlo hodnocení? Kolika procentům dětí byla předepsána antidepresiva, antipsychotika, léky snižující úzkostči léky naopak povzbuzující?
  • 8 % dětí, jejichž matky během těhotenství nekouřily vůbec.
  • 11 % dětí, jejichž matky kouřily maximálně 10 cigaret denně.
  • 14 % dětí, jejichž matky kouřily více než 10 cigaret za den.

A co tatínek?

Je důležité připomenout, že nejen kouření matky během těhotenství poškozuje vyvíjející se plod. Jistou roli může hrát také to, zda kouří i otec. Mozek dítěte se vyvíjí i po porodu, proto kouření rodičů v období růstu dítěte může vést k narušování jeho zdravého vývinu. Jak přesně dochází k poškozování dětského mozku pasivním kouřením, se neví. Vědci uvažují, že za problémem stojí působení nikotinu na mozkovou tkáň. Možné je také to, že se k mozku dítěte dostává krevním oběhem málo kyslíku.

Poučení rodiče

Rodiče by měli vědět o tom, že pokud budou kouřit, mohou tím poškozovat tělesné i duševní zdraví svého dítěte. Více o vlivu pasivního kouření na plod si můžete přečíst v článcích: Kuřačky vědomě poškozují své dítě a Chcete mít zdravé děti? Pak nekuřte a nepijte, pánové!Chcete přestat kouřit? -Rozhovor s MUDr. Evou Králíkovou, CSc. z Centra pro závislé na tabáku.

25. listopadu 2011 v 14:53 | ADMIN webu

ROZHOVOR - Osmdesát procent dospělých kuřáků chce přestat kouřit. Sami jsou většinou bezradní a hned napoprvé se zlozvyku nezbaví. Pokud se obrátí na lékaře, pravděpodobnost úspěchu se zvýší. Jak se "léčí" kouření a kdo má větší šanci? Zeptali jsme se MUDr. Evy Králíkové, CSc. z Centra pro závislé na tabáku.MUDr. Králíková
Centrum pro závislé na tabáku je jako každé jiné zdravotnické oddělení. Vždyť kouření je vlastně nemoc, kterou lékaři označují diagnózou F 17. V čekárně jsem si prohlížela letáčky, které tu zdobí stoly a poličky. Na jednom z nich mne zaujalo tvrzení, že si přeje přestat kouřit asi 80 procent dospělých kuřáků, ale bez účinné pomoci znamenají takové pokusy z 98 procent pravděpodobný neúspěch.

Paní doktorko, tomu, co tu čtu, mám rozumět tak, že pouze dvě procenta z těch, kteří si usmyslí, že přestanou kouřit, bude úspěšných?

Pokud nevyhledají odbornou pomoc, nebo si alespoň nekoupí nějaké produkty náhradní nikotinové terapie v lékárně, tak je úspěšnost skutečně takto nízká. Závislost na nikotinu je totiž opravdu silná. Nikotin je dokonce návykovější droga než heroin.


To znamená, že by se měli poradit s lékařem. Na koho se mohou obrátit, pomůže například praktický lékař?

Každý lékař by měl pacienta upozornit na škodlivost cigaret a vysvětlit mu, jak kouření souvisí s jeho zdravotním problémem. Praktický lékař může orientačně stanovit závislost na nikotinu a hlavně nabídne léky, které usnadní první týdny až měsíce odvykání.

Samozřejmě nečekejte léky proti kouření, ty neexistují. Žádný lék vás nepraští přes ruku, když budete sahat po cigaretě. Spíše zabraňují abstinenčním příznakům. Lékař by pak měl zvát pacienta na kontroly, které zvyšují účinnost léčby. Pokud bude pacient potřebovat intenzivní léčbu, tak jej může poslat do některého z center pro závislé, kterých je dnes v republice třicet.

Lékař předepíše kuřákovi léky. S čím mu ještě pomůže?
Kouření je často spojené s rituály. Měl by připravit pacienta na situace, ve kterých byl zvyklý kouřit, tak, aby jim odolal a po cigaretě nesáhl.


Například?

Typické situace, kdy se kouří, jsou například cigareta ke kávě, při práci, o přestávce, ve stresu, při čekání a podobně. Zvyky je důležité změnit. Například pít kávu na jiném místě, nebo ji pít vstoje. Bavíme se o tom zhruba dvě hodiny.


Kolik stojí léčba, tedy léky a návštěvy center pro závislé na tabáku?

U nás v centrech se nic neplatí, vybíráme pouze regulační poplatky, tak jako všude. Pacient si musí hradit pouze léky, které stojí zhruba tolik jako krabička cigaret denně. Některé pojišťovny na to částečně přispívají. Léčba je tedy levnější než kouření.
Ve vaší praxi jste se setkala s množstvím kuřáků. Řekněte mi, může se odnaučit kouřit i opravdu silný kuřák?

V podstatě ano, ale musí velmi chtít. To je na prvním místě. Pak je nutná i podpora okolí. Na druhou stranu, přestože se budeme pacientovi věnovat intenzivně a on si to bude velice přát, podařit se mu to nemusí. Alespoň ne na první pokusy. Bohužel se stále nemůžeme dostat přes padesát procent úspěšnosti (za úspěšnost léčby se považuje rok bez cigarety).
Na čem ještě záleží, kromě výše závislosti na nikotinu a silné vůli, zda bude pacient patřit do úspěšné poloviny?
O tom, že je těžké přestat kouřit, svědčí i to, že máme pacienty po oboustranné transplantaci plic a kouří, po transplantaci srdce - a kouří, po infarktu se polovina kuřáků do roka ke kouření vrátí. Z velké míry záleží na rozpoložení pacienta.

Jestliže se lituje a vzpomíná na kouření nostalgicky, že o ně přišel a závidí těm, kteří "smí" kouřit, tak se bude trápit a nejspíš se ke kouření vrátí. Pokud si dokáže uvědomit, že je to něco, čeho se chtěl zbavit, tak pocítí radost a úlevu. Jedna z našich otázek tedy je: "Máte radost, že nekouříte?" Na odpovědi pak záleží, zda se jim to povede.
Je lepší přestat kouřit naráz nebo pozvolna snižovat dávky cigaret?

Určitě naráz. Bohužel musíme akceptovat fakt, že jsou lidé, kteří to nedokážou, a pro ně je možnost redukce cigaret. To znamená, že omezí počet cigaret s tím, že některé z nich nahradí nikotinem nebo nějakým lékem. Přes redukci pomalu spějí k abstinenci, ale redukce sama neznamená výrazné snížení rizika. Například k poškození cév úplně stačí zajít do zakouřené hospody.

Z jakého důvodu chtějí lidé přestat kouřit?

K nám do ordinace chodí pacienti silně motivovaní přestat kouřit a většinou silně závislí, kteří už se bezúspěšně pokoušeli se své závislosti zbavit sami. Nejčastější důvody jsou tři: zdraví, peníze a společnost. Společností je míněno třeba: dcera mi nechce půjčovat vnučku, nebo pro právníka je neúnosné mít zakouřeno v pracovně, nebo o přestávce mezi jednáním probíhají další diskuse a já musím jít ven kouřit.

Bývalo to naopak. Všichni šli ven kouřit a nekuřák zůstával sám v kanceláři. Myslíte si tedy, že se dostává do popředí trend "moderní je nekouřit"?

V západním světě určitě a zdá se, že i u nás na to rovněž začíná být tlak. O tom, že lidé cigarety nechtějí, svědčí i petice na STOP kouření, kterou podepsalo již na 111 tisíc lidí.

Ale v restauracích se stále kouří dál…
…přesně tak. Přitom v zemích, kde zakázali kouření v restauracích, klesl ihned druhý den počet akutních infarktů myokardu průměrně o sedmnáct procent, ve Francii o patnáct. Použijeme-li patnáctiprocentní údaj na české infarkty, bylo by jich 450 měsíčně. To je 5400 akutních infarktů myokardu za rok, které by nemusely být, kdyby bylo zakázané kouření v restauracích. To, že nemáme zákon o nekuřáckých veřejných prostorách, nás navíc stojí hodně peněz.

Cena hospitalizace za léčbu infarktu činí minimálně sto tisíc, někdy to ovšem může být i osm set tisíc korun a vynásobíme-li to těmi 5400 zbytečnými infarkty za rok, dostaneme se na půl miliardy korun, které platíme za hospitalizace, které bychom vůbec nemuseli mít.

Proč si myslíte, že je kouření, vzdor všemu, co o něm víme, stále tak oblíbené a tolerované?
Protože je to obrovský byznys. Představte si, že by tu byl výrobce viru HIV, a který by na tom tvrdě vydělával. Z jeho reklam by bylo zřejmé, že když se infikujete HIV, tak budete krásní, štíhlí, oblíbení, bohatí, úspěšní. To je úplně to samé jako s tabákovým průmyslem. Mimochodem kouření zabije zhruba dvakrát více lidí než AIDS. zdroj:http://www.vitalia.cz


Tabakismus (kuřáctví)-Málo kdo ví, že kouření je nemoc

25. listopadu 2011 v 14:43 | ADMIN webu

Tabakismus (kuřáctví)

Málo kdo ví, že kouření je nemoc. Lékaři ji označují diagnózou F 17. Ze statistik vyplývá, že osm z deseti dospělých kuřáků se snaží závislosti zbavit, tedy vyléčit se. A jen 98 % z nich, jsou úspěšní, pokud nevyhledají odbornou pomoc, nebo si alespoň nekoupí nějaké produkty náhradní nikotinové terapie v lékárně. Na vině je silná závislost na nikotinu.


Foto: SXC
Část těla: psychická
Délka léčby: dlouhodobá
Způsob léčby: domácí léčba
Věk: dospívající, dospělí, senioři
zdroj:http://www.vitalia.cz

Tábák

15. ledna 2009 v 11:34 | ♥Naposledy.cz♥
Tabák


Kouření tabákových výrobků je hlavní příčinou úmrtí v mnoha společnostech, příčinou, které se lze vyhnout. Kuřáci mají osmkrát vyšší pravděpodobnost, že si přivodí srdeční chorobu než nekuřáci. Rakovina plic, hrtanu, jícnu, močového měchýře, slinivky břišní a ledvin rovněž ve zvýšené míře postihuje kuřáky. Asi třicet procent případů úmrtí na rakovinu má vazbu na kouření. Chronická plicní choroba jako je rozedma plic a chronický zánět průdušek se u kuřáků vyskytnou desetkrát častěji než u nekuřáků.
Kouření během těhotenství s sebou přináší také vážná nebezpečí. Spontánní potrat, předčasný porod, nízká porodní váha novorozence, úmrtí plodu - to vše se daleko pravděpodobněji vyskytne, jestliže těhotná matka kouří. Při narození se musí novorozenec vyrovnat s abstinenčními příznaky tohoto návyku.Cigaretový kouř obsahuje zhruba 4000 chemikálií, z nichž některé jsou známé karcinogeny. Další toxiny mohou způsobit podráždění očí, nosu a krku. Oxid uhelnatý, další složka cigaretového kouře se slučuje s hemoglobinem v krvi a vytváří carboxylhemoglobin, látku, která se střetává se schopností organismu získávat a používat kyslík.Snad nejnebezpečnější látkou v tabákovém kouři je nikotin. Jedná se o tzv. mitotický jed, postihující buněčné jádro. Zvyšuje dráždivost centrálních nervů. pak je ochrnuje. Dávka 60 mg nikotinu je spolehlivě smrtelná do 10 minut a jejím účinkům nelze zabránit. Smrt byla zaznamenána po 18 dýmkách, u jiné osoby po 40 cigaretách a 14 doutnících během 12 hodin. Ačkoliv je přítomen při začátcích srdečních infarktů a rakoviny, jeho nejnebezpečnější role spočívá v posilování touhy kouřit. Protože nikotin je vysoce návykový, ti, kteří propadli kouření, zjišťují, že je nesmírně obtížné přestat kouřit. Z jednoho tisíce typických kuřáků méně než dvacet procent uspěje se skoncováním na první pokus.


Ačkoliv o škodlivých účincích kouření nelze pochybovat, lidé, kteří přestanou kouřit, mohou učinit značné pokroky při nápravě škod, způsobených kouřením. U kuřáků, kteří kouří balíček cigaret denně, se zvýšené riziko srdečního infarktu začne vytrácet, jakmile přestanou kouřit.

 
 

Reklama
Reklama