STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Rasismus

Rasismus a Xenofobie

18. ledna 2009 v 20:22 | ♥Naposledy.cz♥
Představ si, že bychom byli všichni naprosto stejní. Líbilo by se ti to?

Asi ne. A přece máme strach z lidí, které neznáme. Máme k nim předsudky, tedy nespravedlivě jim přisuzujeme vlastnosti, které nikdy neměli, a věci, které nikdy neudělali. Proč tomu tak je? Příčinou je strach ze všeho neznáme ho a cizího. Tomuto strachu říkáme xenofobie.
Xenofobie je velmi nebezpečná. Je jako nemoc, pokud se jí nebráníme, můžeme moc ublížit jiným i sobě. Existuje jen jeden lék na xenofobii a tím je poznávání cizího.

Co je rasismus
Xenofobie je velmi nebezpečná, protože může vést k rasismu a antisemitismu. Rasismus může končit i vážným zraněním, případně i smrtí jiného člověka. V posledních letech byly v důsledku rasismu zabity desítky lidí a stovky byly vážně zraněny. Mezi nimi byly i děti. Většina rasistických útoků se odehráli za bílého dne, aniž by napadeným někdo pomohl.

Rasistických útoků se nejčastěji účastní mladí lidé, kteří si říkají SKINHEADI. Děti a dospívající, kteří se přidávají ke skinheadům. jsou často velmi nejistí a málo si věří. Proto se potřebují schovat za skupinu lidí a v přesile ubližovat těm, na které by si sami netroufli . Mnozí z nich mají problémy se svými rodiči, jiní zase slepě přebírají jejich nesprávné názory. Terčem jejich nenávisti se může stát kdokoli, kdo se jim z nějakého důvodu nebude líbit. Šíření rasismu je v našem státě trestné. Pokud patříš do takovéto skupiny, měl bys vědět, že se lehce můžeš ocitnout na dlouhá léta ve vězení.

Rasismus
je názor, který tvrdí, že někteří lidé jsou nadřazení a jiní méněcenní z důvodu příslušnosti k určité rase. Rasisti definují rasu jako skupinu lidí stejného původu. Rozlišují různé rasy podle fyzického charakteru, jako je barva kůže nebo kvalita vlasů. Slovo "rasismus" se používá k označení agresivního či ponižujícího chování k příslušníkům "jiné rasy".


Předsudek
je přisuzování vlastností lidem dopředu, aniž bychom je znali.


Rasová diskriminace
je chování, které znevýhodňuje práva jiného člověka z důvodu jeho etnického, národního nebo rasového původu.


Antisemitismus
je zaujatost proti Židům, založená na jejich zkresleném obrazu, jako by byli zcela odlišní. Nejstrašnějším projevem antisemitismu byla nacistická ideologie o čistotě rasy po nástupu Adolfa Hitlera k moci. Během druhé světové války bylo v koncentračních táborech zavražděno 6 miliónů Židů.


Xenofobie
je v doslovném překladu strach z cizinců. Slovo se většinou užívá pro označení nesnášenlivosti k lidem z jiných zemí a rovněž nedostatek úcty k jejich tradici a kultuře. Stejně jako rasismus je xenofobie předsudek, který vytváří negativní názor bez jakékoliv předcházející znalosti.


Intolerance
je nedostatek úcty k jiným způsobům chování a jednání, nedostatek respektu k jinému přesvědčení či víře.

"Jednou, když jsme šli s bratranci z kina, potkali nás skinheadi. Vykřikovali: Čechy Čechům, cikáni do plynu! Lidi, kteří šli kolem, se ani nezastavili. Mezi skiny jsem poznal kamaráda, s kterým jsme si jako malí kluci hrávali na dvoře. Když ke mně přistoupil, myslel jsem, že mě chce pozdravit. Místo toho mi řekl, že se naše rodina má odstěhovat, jinak nás vypálí. Včera v noci nám na dvoře někdo nastříkal hákový kříž. Mám velký strach."Mirek, 12 let
"Mám ráda školu, nejraději mám matematiku, i když čeština mi moc nejde. Paní učitelka je však moc hodná. Vždycky mi poradí. Pomáhá se čtením. Vždycky se na ni těším. Škoda, že ji teď dlouho neuvidím. Do školy teď nesmím chodit. Táta mi to zakázal. Bráchovi taky. Včera ho zmlátili skini. Křičeli na něj, že je cikán. Mně se podařilo utéct. Táta nás teď nechce pouštět ven. Prý dokud nebudeme v bezpečí. Tak nevím. Do kdy to může trvat?"
Růženka, 8 let
"Našla jsem si přítele, je vysoký, hezký a velmi si rozumíme. Je černoch. Studuje stejnou školu jako já a velmi nám to spolu jde. Minulý týden jsem ho poprvé přivedla domů. Doufala jsem, že se bude líbit i našim. Bohužel se to nepovedlo. Když přítel od nás odešel, táta hrozně řval. Nadával mi, že jsem si nenašla "někoho od nás", že mu do bytu tahám černé huby, že nevím co roupama. Odsuzoval ho, a při tom ho vůbec nezná. Řekl, že pokud s ním budu chodit, ta se za mne budou stydět. Když jsem jim včera oznámila, že se ho nevzdám, řekli, že si mám jít svou cestou. Táta ještě dodal, že už nejsem jejich."Lenka, 16 let
"Cítím se sám, a proto je mi smutno, jsem Vietnamec. Ve třídě se mnou nikdo nechce sedět v lavici. Jenom někdy, když někdo něco provede, paní učitelka ho posadí ke mně. Za trest."
Nuan, 8 let
"Jmenuji se David, je mi 10 let. Jsem Žid. Nikdy jsem o tom nevěděl, ale před měsícem na mne Jirka, můj spolužák, začal pokřikovat, že jsem židák.Ostatním se to líbilo a hned se němu přidali. Říkali, že Židé jsou špatní, protože lžou a kradou. Bránil jsem se, že já nelžu a nikdy jsem nic neukradl. Nevěřili, prý jim to říkali rodiče. Kluci se určitě jenom vymlouvají. Rodiče by jim přece nelhali."
David, 10 let

Děti jako David, Růženka, Lenka Nuan a Mirek jsou kolem nás stovky. Mají rádi svoje rodiče, mají oblíbenou paní učitelku a předmět ve škole, oblíbený časopis, poslouchají a tančí na stejnou muziku a napodobují stejné sportovce jako ostatní děti. A přece nejsou šťastné. Žijí ve strachu, že se jim nebo jejich blízkým něco stane.

Jsou smutné z toho, že je pomlouvají spolužáci, vysmívají se jim a někdy je i bijí. Tyto děti se cítí bezmocné. Nechápou. proč se jim ubližuje. Řekli ji, že je to proto, že jsou jiné nezž většina jejich vrstevníků. Tyto děti jsou výjimečné v tom, že mají jinou barvu pleti, mluví jinou řečí nebo nářečím, nosí jiné účesy, jinak se oblékají, dodržují jiné zvyky nebo mají jiné náboženství. Tyto děti jsou jiné, ale na světě neexistuj dva stejní lidé ani dva stejné národy. Všichni se něčím lišíme. Někdo více, někdo méně.

Jistě máme v našem okolí někoho, kdo vypadá jinak než my, kdo se jinak chová, jinak mluví nebo se nápadně obléká, proste je "nějak divný". Může to být spolužák nebo spolužačka, mohou to být sousedé nebo lidé, kteří se nedávno nastěhovali do našeho okolí. Dříve než si o nich neo o něm uděláme názor, pokusme se udělat následující kroky.
  • Na základě vlastní zkušenosti se přesvědčíme, jak se dotyčný chová
  • Promluvíme si s ním o tom, čemu nerozumíme
  • Zeptáme se ho na jeho rodinu
Možná patříš k dětem nebo dospívajícím, kteří musí snášet ubližování jenom proto, že vypadají trošku jinak než většina. Možná máš vlastní zkušenost s rasismem, možná se proto stydíš, či si přeješ, abys byl stejný jako ostatní. Pokud to tak cítíš, měl by ses pamatovat tyto zásady:


Hodnota člověka se neměří tím, jak vypadá, ale tím co dělá.
To že jsi jiný než ostatní, znamená, že jsi oproti nim výjimečný.
Dej o sobě vědět, ukaž, že jsi stejně dobrý jako ostatní.
Pokud se ti někdo vysmívá nebo ti jinak ubližuje z důvodu tvé národnosti nebo původu, ihned to řekni dospělému, kterému důvěřuješ.
Nemáš-li nikoho takového, obrať se na některý z kontaktů.


Kam se obrátit
Linka bezpečí 800 155 555
Policie ČR 158
Český helsinský výbor - právní poradna 224 372 338
Tísňové volání z mobilního telefonu
112

Zdroj:Klikni !
 
 

Reklama