STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU
Adminka není nyní v místnostiChat

*Život s poruchou osobnosti aneb Životopis Sandry
Sandra o sobě: Pomáhat je mé poslání


A i tobě ráda pomůžu ,ano i tobě co teď čteš tyto moje věty.Jsem ametér Peer Konzultant,to je osoba která má zkušenost s duševním onemocněním a ráda pomohu i tobě nejen přez svůj životní příběh.Jsem tu i pro tebe a záleží mi na tobě i když tě zatím neznám.Někdy stačí mít si ským promluvit,a věř že já ti budu rozumět a možná zjistíme že jsem měla ten samí problém co máš ty.Stačí když se semnou spojíš,můžeme si spolu povídat tady na mém chatu:
A věř mi jento že už to tu čteš ,teď tady tyto moje řádky, znamená že jsi na dobré cestě,máš snahu a odvahu řešit svojí situaci a to je moc dobře a já tě za to obdivuji,protože jiný zatím tuhle tvou odvahu ježtě nenašly.A až se posuneš tak daleko jako já, a jde to věř mi,třeba i ty budeš chtít být Peer konzultant, ať užamatér nebo profík a pomáhat dál druhým.Tak mi napiš a věř že všechno bude zase dobré,ničeho se neboj,protože už nejsi sám/sama, ale máš mne:-)


S láskou tvá Adminka SandraKdyby jste mi chtěly pomoci k lepšímu životu ,nebo podpořit tyto mé nezyskové stránky,tak budu ráda,ale nejedná se o žádnou sbírku,ale je to zcela dobrovolné,děkuji.


IBAN : CZ68 30 30 0000001303050018
čú:1303050018/3030A shledáte-ly tyto stránečky alespoň trochu užitečnými ,prosím pomožte o nich informovat ostaní pomocí vložení odkazu či obrázku který najdete klinutím na odkaz níže.Vložte jej na své strányky, profily atd..aby se pomoc dostala ke všem kteří jí hledají a potřebují.

Děkuji


Pokračuj rolováním dolů

*Psychogymnastika

Psychogymnastika je neverbální technika, při které je slovní komunikace nahražena mimikou, gesty, pohybem. Na neverbální úrovni reagují mnozí pacienti spontánněji a pravdivěji než při slovním projevu.

7. února 2009 v 18:54 | ♥Naposledy.cz♥
PSYCHOGYMNASTIKA

Psychogymnastika je neverbální technika, při které je slovní komunikace nahražena mimikou, gesty, pohybem. Na neverbální úrovni reagují mnozí pacienti spontánněji a pravdivěji než při slovním projevu. Zvýrazňuje se emoční prožitek.

Je to metoda, která využívá pohybu a mimiky s vyloučením řeči. Tím, že se projev člověka o něco ochudí, ale součsně je možno pozorovat řadu věcí, které nám při tom, když se mluví ujdou. Když člověk nesmí použít řeči a může se jenom projevovat pohybem, mohou se projevit složky a tendence osobnosti, které jinak zůstávají skryty. To platí i o dotekových technikách.

Psychogymnastika se skládá z části, kdy se nějaké téma pohybově předvádí, a z části, kdy účinkující i přihlížející vyjadřují k předvědené scéně slovy své pocity. Někdy hraje pantomimicky celá skupina,, jindy každý zvlášť.

Oblíbenou pantomimickou hrou, při níž se členové skupiny rozdělují do dvojic je hra na téma "usmířující a uražený". Jeden ze dvojice si představí situaci, ve které se cítí někým uražen. Druhý, původce urážky, se ho snaží usmířit.

Někdo je v usmiřování vynalézavý a neodbytný, jiný se rychle vzdá a sám se také urazí. Po předvedení scény si partneři ve dvojicích změní role. Diskuze k prožitkům zahrne zpravidla spontánně úvahy o typických chováních pacientů doma, s jejich výhodami a nevýhodami.

Jinými tématy bývá "zrcadlo" s pantomimickým předváděním toho, jak je člověk skupinovu viděn, "zakázané ovoce", kde se symbolicky projevuje jednání vůči významné přitažlivé hodnotě, která je však z nějakých důvodů zakázana (může být symbolizována například jablkem). Podobně jako v psychodramatu lze v pantomimě přehrávat různé konfliktní situace z domova i ze skupiny.

CVIČENÍ:
V dalším cvičení se zkusíme otevřít pěti posvátným rytmům těla, které jsou esenci těla v pohybu, těla v spojení s druhým tělem, těla v plném životě. Jde o to vytančit se zevnitř ven, nikoliv naopak. Buďte k sobě pozorvní a hledejte tyto rytmy. Jsou to plynutí, staccato, chaos, lyrický rytmus a klid. Není pro ně vnější vzorec, jsou v každém z nás a je třeba jen jim dovolit se pohybovat.

Na úvod krátké strukturované ROZCVIČENÍ:

Pomalu se postav, představ si siluetu osamělého tanečníka - sebe sama - na holém jevišti proti bílému pozadí. Jsi v naprostém klidu, tišší než noc. Cítíš, jak tvůj dech stoupá a klesá, zvedá tvojí hruď a stahuje ji. Necháš klesnout hlavu, cítíš její váhu, zakroužíš ji pomalu doprava, doleva. Ramena se plynule rozvlní.

Přidávají se lokty a pomalu vláčně kreslí v prostoru. Vedení pomalu přebírají dlaně a samy se roztančí. Pohyb se dostává ke kyčlím, roztáčíš se a kroužíš kolem své osy, ohýbaš se, zdviháš kolena, opisuješ nimi oblouky. Nakonec se nechávají svést chodidla, vykročí, pátravě a něžně se dostávají do pohybu. Pomalu začíná hudba...nech se nést prostorem jejím plynoucím rytmem.


PLYNUTÍ: tělo se ztišilo, dech se zmírnil. Nech se unášet plynoucím rytmem a postupně jejj zesiluj v pohybu, přeháněj, s nádechem se rozpínej, s výdechem klesej. Vez se na vlně hudby a pohybu. Hluboce vdechuj a vydechuj, v pohybech nejsou žádné ostré hrany, pouze křivky, nekonečné spirály. Stáváš se mořem vln. Jsi uvolněný(á), tělo plně spočívá ve svém těžišti, plyne do všech stran.

Jakoby se moře náhle rozbouřilo, nástupují bubny a energie začíná pravidelně pulzovat. Pobyhy se zostřují ve staccatu.

STACCATO: tělo se zmítá ve vlnách, pohyby začínají být ostré, rázné, z nohou a rukou se stávají bicí nástroje, vydupáváš rytmus do podlahy a do prostoru. Paže šlehají, chodidla duní, tělo sebou tepe v pravidelném silném rytmu.
Tempo se zrychluje, vstupuješ do chaosu.

CHAOS: ztrácíš kontrolu, kašleš na ní, topíš se v rytmu, propadáš se hlouběji a hlouběji do sebe, probouzí se trans, z reproduktorů detonují bubny, tělo se točí, svíjí, tepe, poddává se, hroutí, létá, vlní, jsti plný (plná) elektřiny. Jen vybouchnout jako sopka.
Už hrozil výbuch, nebo je za tebou, náhle se rytmus mění v lyrický.

LYRICKÝ RYTMUS: sklouzáváš do oblých křivek, konejšivý pohyb, lehký jako vánek, plující vzduchem, létaš, vzášíš se, tvůj pohyb je stále pomalejší a hladivější.
Postupně přecházíš do klidu, leháš si na podlahu.


KLID: ležíš na podlaze, pozoruješ svůj dech. Je to klid ale klid naplněný životem. Jde z tebe záře. Tělo je klidné ale uvnitř všechno víří životem a pohybem. Cítíš ty rytmy?

Zdroj:Klikni !
 
 

Reklama