STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Psychická nepohoda

8 věcí, které mají zásadní vliv na vaší psychickou pohodu

22. května 2017 v 19:16 | Admin
Obklopujte se drobnostmi, které vás donutí myslet pozitivně.
Nechceme se proměnit na sluníčkového pohodáře, který se celý den vznáší na obláčku, dopisuje si s jednorožci a dobrou noc mu chodí dávat pohádkové princezny a princové, i když... Ne, asi ne, chceme stát pevně nohama na zemi a být u toho prostě a jednoduše co nejvíc v pohodě. Nechceme vstávat s hlavou přeplněnou resty, na poradě být roztěkaní, zapomínat na jídlo, přátele, telefonáty s babičkou. Chceme ráno vstát a usmívat se sami na sebe do zrcadla a po snídani se teprv vrhnout do kolotoče to-do listů a povinností, který ale s pozitivním přístupem a čistou hlavou budeme večer schopni zastavit jako vítězové. Upřímně? Není to tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Naše odhodlání získat vnitřní klid podle vědeckého časopisu Journal of Neuroscience a výzkumníků z UC Davis Health System závisí jen na pár maličkostech.
1. Káva
Pokud se ráno bez espressa nastartovat prostě nedokážete, zapomeňte na výčitky. Je prokázáno, že kofein snižuje riziko Alzheimerovy choroby, demence a depresí u žen. Osmý šálek za den vám ale asi vědci už neomluví.
2. Pohlaví
S ohledem na společenské konvence a tlaky okolí se vnitřní klid mezi ženami a muži zásadně liší. Zatímco muži jsou přirozeně větší kliďasové, ženy potřebují pomoc zvnějšku. Doporučení? Ve společnosti mužů se náchylnost žen ke stresu a úzkosti může snížit.
3. Procházka
Nechceme vás nutit k nekonečným pochodům, ale 5 minut na čerstvém vzduchu dokáže dělat divy.
4. Sociální sítě
Pokud si myslíte, že vaše propojení s Facebookem, Instagramem a Twitterem pomalu hraničí se závislostí a je nejvyšší čas říct si stop, neunáhlujte se. Podle všeho jsou i sociální sítě zdrojem dobré nálady. Koukání na hezké obrázky a vtipná videa je prostě super.
5. Domácí mazlíčci
Nezamilovat se do psa/kočky/papouška/křečka/... je nemožné. Jsou to kamarádi, kteří vám prokazují službu. Redukují stres a snižují na minimum pocit osamělosti.
6. Společenský statut
Peníze a postavení v životě důležité jsou a pokud vám váš stav vyhovuje na maximum, gratulujte si. Patříte tak automaticky do hrstky šťastlivců, kteří stojí na nejlepší startovní čáře ke klidnému a šťastnému životu.
7. Přátelství
Ke spokojenosti vás mohou dovést i pevné vztahy, které ve vás vyvolávají pocit, že na nic nejste sami. Na radost ani na starost.
8. Zdravá a fresh strava
Milujeme burgery, pizzu, hranolky... Výzkum ale jasně hlásí, že lidé, kteří ve svém životě konzumují především raw stravu, jsou jednoduše spokojenější.
Zdroj:http://www.joyonline.cz/beauty/pece-o-plet-telo/8-veci-ktere-maji-zasadni-vliv-na-vasi-psychickou-pohodu

Tipy pro psychickou pohodu: 11 věcí, které vás zaručeně uklidní

22. května 2017 v 19:15 | Admin
Uchovat si v 21. století v duši zen, je úkol téměř nadlidský. Šéfové si zvykli s odkazem na ekonomickou krizi vyvíjet nepřiměřený tlak, práce v domácnosti s rostoucími nároky přibývá… S vědomím, že partner se už nezmění a děti hodnější nebudou, nezbývá než vyzkoušet našich pár vážně i nevážně míněných rad k dosažení psychické pohody.


1. Žádná práce po práci

To začínáme pěkně: Jak to udělat, abyste společně s dveřmi od kanceláře uzavřela i pracovní myšlenky? Chce to nácvik a důslednost. Zkuste si každé ráno říct, co přesně chcete v práci ten den udělat, a svůj denní plán dodržte - bez prokrastinace u e-mailu a Facebooku. Večer si ukliďte pracovní stůl - a s klidným svědomím na něj zapomeňte. Tento čas patří vám a vašim zájmům, pracovního stresu máte přes den dost.

2. Vypněte televizi

Nemusíte být zrovna batikovaná dáma s henovým přelivem, abyste dokázala žít bez televize. Skutečně, existuje mnoho výzkumů, které potvrzují, že televize jako "zvuková kulisa" v domácnosti vytváří napětí a podporuje eskalaci hádek. Když k tomu přičtete trudný obsah denního zpravodajství, napadá vás ještě nějaký důvod, proč tu ječící bednu plnou reklam na zbytečnosti zapínat?

3. Nejlepší kamarádi

Češi jsou přeborníci v chovatelství - v našich domácnostech žije nejvíce psů a koček z celé Evropy. A asi víme proč. Každodenní procházka kolem bloku se psem anebo četba novin s vrnící kočkou na klíně by se dala s klidem zařadit mezi antistresové techniky. Pokud žádné zvíře nemáte, nechte se obměkčit škemrajícími dětmi. I s tím rizikem, že se o něj budete nakonec starat sama - uvidíte, že to váš život obohatí!

4. W. A. M. Mozart je génius!

Přítomný čas zde užíváme záměrně, protože genialita tohoto "rokokového panáčka", jak jej nazval český historik Jan P. Kučera, stále trvá - a bude nepochybně trvat do skonání světa. Jeho hudba neskýtá jen hudební potěchu, ale slouží jako supervýkonné antidepresivum. Doporučujeme zejména 21. klavírní koncert.

5. Flirt

Tady se pouštíme na tenký led, ale kdo by si tohle odpustil? Dokážete si představit, jak šedé a nudné by to bylo v práci, kdyby vám žádný z kolegů nevěnoval úsměv anebo neadresoval decentně dvojsmyslný vtip? Ne, ne, nejsme v Americe a buďme za konzervativní zvyky staré dobré Evropy rády! Flirtujme, koketujme a usmívejme se, banálně řečeno: interakce pohlaví výrazně zvyšuje radost ze života.

6. Každý čtvrtek novou knihu

Idylické časy čtení tlustých románů bohužel dávno minuly. Nenechte se ale strhnout roztěkanou internetovou komunikací, která našemu mozku nedovolí učíst víc než pět řádků. Dopřejte si luxus četby, byť jen cestou do práce anebo chvíli před usnutím. Naše fantazie potřebuje někdy víc než reálný svět a souznít s originálními, vtipnými či hlubokými myšlenkami literárních autorů je prostě a jednoduše slast.

7. Deset minut pro sebe

Pití kávy a čaje není pouze fyzická nutnost, ale mnohem složitější psychologický rituál. Bohužel se totéž týká i kouření, ale to v našem textu zaměřeném na relaxaci s ohledem na zdravotní stránku taktně eliminujme. Denní šálek kávy či čaje slouží především k odpojení od probíhající reality, k přerušení toku pracovních myšlenek a úkolů. Dopřejte si desetiminutovou pauzu každou hodinu, uvidíte, že budete výkonnější.

8. Hadry, šminky a jiné radosti

Čtenáři mužského pohlaví prominou, tohle je doména nás žen. Nákupy jako záplata na bolavé srdce, rozčílení z práce anebo bezdůvodný splín prostě fungují. To je čirá empirie, kterou netřeba dále rozpitvávat. A není to ani otázka peněz, náladu dokáže úplně stejně jako značková kabelka pozvednout i nový náramek za stovku.

9. Sauna, lázně, relaxace

Reklamy na nejrůznější wellness centra, masáže a relaxační pobyty se na nás valí ze všech stran. Jedno mají ale společné: fungují. Dopřejte si ten luxus a zorganizujte si s kamarádkami (nikoli s rodinou) den či víkend v lázních nebo v hotelu se spa areálem. Pusťte svému účtu žilou, zasloužíte si to.

10. Obyčejná procházka

Squash, snowboard, aerobik, spinning, fitness… Jistě, to všechno jsou chvályhodné sportovní aktivity, které prospívají tělu i duši. Ale není nad obyčejnou procházku. Klidným tempem, s partnerem či s přáteli, po městě či na nejbližší kopec za domem. Vezměte s sebou pytlík se suchým pečivem a nakrmte labutě, dejte si na rohu svařené víno… Procházka je specifický kulturně-pohybový fenomén, na který by se nemělo zapomínat!

11. Plánování

Nejlíp se dají útrapy všedního dne zvládnout, pokud před sebou máme světlo na konci tunelu. Něco, na co se můžeme těšit, co našim myšlenkám dovolí slastně se zatoulat někam daleko. Plánujte si příjemné chvíle dopředu: ať už drobnosti jako návštěvu divadla či kina s přáteli, víkendovou rodinnou oslavu, anebo větší akce jako čtrnáctidenní dovolenou u moře. Vždyť to znáte, skvěle se odpočívá při náročných úvahách na téma, které plavky si letos s sebou zabalíte...
Zdroj:http://www.dama.cz/zabava/tipy-pro-psychickou-pohodu-11-veci-ktere-vas-zarucene-uklidni-21589

První pomoc při duševní krizi

22. května 2017 v 19:10 | Admin
Téměř každý z nás se v průběhu života dostane do situací, kdy na tom není psychicky nejlépe. Příčiny potíží bývají rozličné, stejně jako jejich míra a možnosti řešení. Jaké jsou?


Do psychické nepohody se můžeme dostat z nejrůznějších důvodů, od hádek a neúspěchů, přes závažnější problémy ve vztazích, nemoci, úmrtí, až třeba i po projevy skutečných psychických chorob. V takovýchto chvílích bývá mnohdy prospěšné, či dokonce nezbytné, obrátit se pro radu k odborníkům v oblasti lidské psychiky. Jaké jsou možnosti v poskytování kvalitní specializované pé­če?

Projevy psychické krize

V období jakékoli psychické krize mohou být námi pociťované obtíže velmi variabilní. To je dáno jednak naší osobnostní strukturou, jakožto i vyvolávajícím faktorem oné tíživé situace.
Můžeme pociťovat depresi, úzkost, být plačtiví, cítit silný strach, nejistotu, absolutní beznaděj, pochyby, můžeme ztrácet smysl života, uvažovat o sebevraždě, cítit se osaměle a nepochopeně, či být nějak ohroženi.
Často se přidružují i tzv. psychosomatické projevy, kdy se psychické problémy manifestují na tělesné úrovni, např. bolestmi břicha, hlavy, nevolnostmi, zvracením, bušením srdce, sexuální dysfunkcí či mnoha jinými způsoby.
V zásadě existuje několik různých metod práce s klientem v psychické krizi.
Psychoterapie - jedna z nejúčinnějších metod práce s psychikou, s nejtrvalejšími výsledky. Probíhá převážně formou rozhovoru. Využívá se velké množství různých psychoterapeu­tických technik, jejichž cílem je pomoci lidské duši potíže překonat a rozvinout se.
Na rozdíl od prostého poradenství jde psychoterapie více do hloubky a nesnaží se jen o vyřešení problému, ale právě i o významnější rozvoj osobnosti klienta. Některé psychoterapeutické směry se specializují spíše na analýzu příčin potíží, což v ideálním případě vede k pochopení smyslu celé tíživé situace, k proměně postoje k této události s prohloubením náhledu na sebe a konečně pak k duševnímu růstu se zmírněním či úplným vymizením všech obtíží.
Jiné směry se primárně zabývají projevy naší nepohody a snaží se je vhodnými metodami zmírňovat a tím vylepšovat kvalitu našeho života. Platí však, že opravdu moderní psychoterapeuti nelpí na jednom konkrétním stylu práce, ale snaží se o eklektický přístup, tj. ode všeho trochu podle potřeb klienta. Dále platí, že dobrý psychoterapeut vystupuje jako průvodce, který klientovi vytváří bezpečný prostor pro řešení potíží a pomáhá mu, aby našel z obtížné životní situace uspokojivé východisko.

Poradenství a konzultační činnost - formou rozhovoru jsou klientovi nabízeny konkrétní rady, jak zvládnout obtížnou situaci a je i následně podporován v krocích vedoucích k odstranění obtíží. Na rozdíl od psychoterapie se poradenství nezabývá natolik do hloubky duševním prožíváním klienta a spíše než na celkovou osobnostní proměnu je zde kladen důraz na vyřešení daného problému.

Psychofarmako­terapie - léčba pomocí léků, které dokáží utlumit či úplně potlačit projevy depresí, úzkostí, stejně jako jejich tělesných doprovodných projevů. Dále pak umožňují i stabilizovat jedince ve vážnějším stavu, např. s psychózou (duševní onemocnění, projevující se přítomností halucinací, bludů).
Léky nám tedy díky relativně brzkému nástupu účinku mohou umožnit překlenout těžké chvíle a sebrat sílu k řešení potíží. Pokud se uchýlíme k psychofarmakům, ideální je pak kombinovat je s psychoterapií.
Jak kdysi totiž pravil jeden známý vídeňský psychiatr, psychofarmaka otevírají dveře k trpícímu člověku. Těmito dveřmi však podle něj musí někdo projít, jinak hrozí, že se zabouchnou nadlouho, ne-li navždy.Odborníci na lidskou duši
Dostaneme-li se do tíživé situace, máme možnost obrátit se na několik typů odborníků. Mezi ně patří psychiatr, klinický psycholog, psychoterapeut, či poradce.
Autor: SXC
Psychiatr je lékař, má úplné medicínské vzdělání a atestaci z psychiatrie. Je vycvičen pro práci na poli jakýchkoli psychických obtíží a hledání jejich adekvátních řešení. Kromě poradenství je schopen nabídnout klientovi i celou řadu moderních psychofarmak. Často je zároveň i psychoterapeutem a pak využívá i metod psychoterapie, ať už samostatně, nebo v kombinaci s psychofarma­koterapií.
Klinický psycholog je absolvent filosofické fakulty, má atestaci z klinické psychologie a specializuje se na poradenství a práci s duševními obtížemi. Je kvalitně vycvičen v diagnostice potíží, stejně jako i k správně volbě následného postupu, který povede k jejich zmírnění či odstranění. Ke své práci však není oprávněn využít podpory psychofarmak, v takovém případě spolupracuje s psychiatrem. Má-li psychoterapeutický výcvik, provádí pak kromě diagnostiky a poradenství i psychoterapii.
Psychoterapeut je člověk, který absolvoval mnohaletý výcvik v některém z celé řady psychoterapeu­tických systémů a je oprávněn poskytovat psychoterapi

Nejčastěji je psychoterapeut zároveň psychologem, psychiatrem či speciálním pedagogem, může to však v podstatě být zástupce libovolné profese. V současné době je ovšem situace taková, že se psychoterapeutem může de facto nazývat i člověk, který nemá žádný terapeutický výcvik, proto je potřeba být při výběru maximálně obezřetný a případně si zjistit, jaké vzdělání daný člověk má.
Můžeme se setkat i s řadou laiků, pracujících jako poradci - to je v podstatě kdokoli, kdo se rozhodne pomáhat lidem s jejich problémy a osobnostním růstem. Pro výkon tohoto povolání nemusí mít na rozdíl třeba od klinického psychologa či psychoterapeuta žádné odborné vzdělání. Forma vzdělávání pak zůstává v podstatě na svobodné vůli každého konkrétního poradce, i proto opět nabádám k opatrnosti. Nicméně jistě platí, že i kvalitní poradce může velmi pomoci.

Kam se obrátit pro pomoc?

Máme několik možností. Pokud je náš problém akutní a nesnese odkladu, můžeme se bez jakéhokoli objednání obrátit na některé z tzv. "krizových center", mnohdy 24 hodin denně. Tato centra sdružují pohromadě psychiatry, psychology, terapeuty a sociální pracovníky. Kromě okamžité podpory je často i možnost krátkodobé hospitalizace na lůžku k překlenutí tíživého období. V Praze se jedná například o Krizové centrum RIAPS či Centrum krizové intervence v Bohnicích. (více viz odkazy pod článkem)
Jsme-li výjimečně v tak špatném stavu, že jsme zcela paralyzováni krizovou situací, či třeba pomýšlíme akutně na sebevraždu, můžeme v takové situaci využít i služeb záchranné služby na lince 155 (bez SIM karty i na lince 112), kdy je člověk dopraven na psychiatrii či do krizového centra. Ale samozřejmě, záchranku přivoláváme, jen když není jiného zbytí, na druhou stranu, je-li situace velmi vypjatá, určitě je dobré nebát se a pomoc přivolat.
Dále máme možnost využít některé z telefonických linek důvěry, kde jsou odborníci, připravení nám po telefonu poradit a nasměrovat nás v dalším řešení obtíží.
Taktéž jsou k dispozici některá specializovaná centra - Bílý kruh bezpečí pro oběti trestné činnosti, ROSA pro oběti domácího násilí, dětská krizová centra, křesťanské diakonie.
Jsme-li ve stavu, že můžeme pár dnů až týdnů vydržet, máme následující možnosti:
  • Pokud jsou naše problémy tak silné, že nám v podstatě neumožňují každodenní fungování (nekontrolovatelný třes, strach, úzkost, pocity na zvracení), je vhodné navštívit psychiatra. Na toho se můžeme obrátit buď přímo (nejsnáze ho najdeme na internetu či v telefonním seznamu), můžeme ovšem i požádat o doporučení našeho praktického lékaře. Psychiatr pak pomocí léků za velmi rychlou dobu potlačí projevy psychické nepohody a poskytne nám poradenství. Pokud je psychiatr zároveň i psychoterapeutem, můžeme k němu jít i tehdy, když naše potíže nejsou tak akutní a nehodláme je řešit léky, ale právě psychoterapií.
  • Stejně tak, k psychiatrovi je dobré jít i tehdy, nesou-li naše potíže známky opravdové duševní nemoci (vážné poruchy chování aj.), což si ovšem jedinec nemusí často vůbec uvědomovat.
  • Potřebujeme-li akutně zklidnit naše obtíže pomocí léků, ale zároveň stojíme o psychoterapii a náš psychiatr není psychoterapeutem, můžeme ho požádat o doporučení k návštěvě klinického psycho­loga, který bude ideálně i psychoterapeut, či si ho vyhledat sami.
  • Nechceme-li užívat žádné léky a máme zájem hlavně o vyslechnutí, zpětnou vazbu, podporu, radu, jak dál, nebo chceme-li zjistit něco o našich osobnostních nastaveních a vlohách, můžeme přímo navštívit klinického psychologa.
  • Chceme-li více do hloubky pracovat na svém duševním rozvoji, zbavit se tíhy starých traumat, pochopit jejich smysl, poučit se a proměnit své nitro k lepšímu, pak bývá ideální volbou návštěva psychoterapeuta, ať už je ten psychologem, psychiatrem či má úplně jiné vzdělání.
  • Různí poradci pak můžou být vhodní spíše u dlouhodobých a méně výrazných obtíží, např. tehdy, když postrádáme v životě nový impuls, chceme někam nasměrovat, chceme pro náš dobrý pocit zdokonalit některé dovednosti, ale zároveň nechceme podstupovat odbornou psychoterapii.
Je nutné si uvědomit, že to, co uvádím, je pouze hrubě orientační schéma, v praxi samozřejmě záleží na osobnostní kvalitě konkrétních odborníků a jejich schopnosti vést klienta správným směrem. A nezapomínejme, jakýkoli odborník je jen rádce a průvodce. Hlavní část práce je na nás. Ale stojí to za to.

Cena za služby

Řada psychiatrů a klinických psychologů má smlouvu se zdravotními pojišťovnami, jejich služby jsou pro nás v takovém případě fakticky bezplatné. K psychologům se smlouvou však často budeme potřebovat doporučení od psychiatra, jinak bychom museli platit v hotovosti.
Pokud jsou výše zmínění odborníci zároveň i psychoterapeuti, může nám pojišťovna hradit i dlouhodobou psychoterapii.
Dále je ale i mnoho psychiatrů a psychologů, kteří s pojišťovnou smlouvy vůbec nemají, stejně tak celá řada psychoterapeutů, v takovém případě je nutná přímá úhrada, která se v daném případě nejčastěji pohybuje v relaci od 500 Kč na hodinu a výše. Vždy je lépe informovat se předem a včas.

Hledejte osobnost

Domnívám se, že mnohdy není ani tak důležité, jakou profesi daný odborník vykonává, jako spíš to, jaké jsou jeho lidské a morální vlastnosti a jak je ochoten se ve svém volnu vzdělávat a pracovat na vlastním osobnostním růstu.
Protože platí, že čím je terapeut rozvinutější osobnost, tím lépe je schopen nás vést. Pro vhodný výběr můžeme využít osobní zkušenosti přátel, nebo nám daný odborník může být sympatický z článků, knih, internetových příspěvků a poraden atp. Vždy ale nakonec platí, že nejvíce poznáme až při osobním kontaktu, kde se musíme cítit bezpečně. A měli bychom mít pocit, že se postupem času náš stav zlepšuje, či alespoň stabilizuje. A nezapomínejme - rozhodnout se otevřeně řešit vlastní psychickou krizi není známkou slabosti, ale naopak velké osobní odvahy.

Kde nám konkrétně pomůžou

Pro zobrazení většiny dostupných zařízení s nabídkou pomoci při psychické krizi doporučuji následující odkaz: www.stopstigmap­sychiatrie.cz. Vyhledávání je prostřednictvím mapy s označením jednotlivých krajů.
Telefonické linky důvěry v ČR (některé i zdarma - s předvolbou 800 či přes Skype): www.linkyduve­ry.cz
Seznamy odborníků ve Zlatých stránkách: (seznamy nejsou úplné)
Seznam psychologů a psychologů-psychoterapeutů: www.zlatestran­ky.cz
Seznam psychiatrů a psychiatrů-psychoterapeutů: www.zlatestran­ky.cz
Seznam psychoterapeutů: www.zlatestran­ky.cz
Zdroj:https://www.vitalia.cz/clanky/prvni-pomoc-pri-dusevni-krizi/
 
 

Reklama
Reklama