STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU
Adminka není nyní v místnostiChat

*Život s poruchou osobnosti aneb Životopis Sandry
Sandra o sobě: Pomáhat je mé poslání


A i tobě ráda pomůžu ,ano i tobě co teď čteš tyto moje věty.Jsem ametér Peer Konzultant,to je osoba která má zkušenost s duševním onemocněním a ráda pomohu i tobě nejen přez svůj životní příběh.Jsem tu i pro tebe a záleží mi na tobě i když tě zatím neznám.Někdy stačí mít si ským promluvit,a věř že já ti budu rozumět a možná zjistíme že jsem měla ten samí problém co máš ty.Stačí když se semnou spojíš,můžeme si spolu povídat tady na mém chatu:
A věř mi jento že už to tu čteš ,teď tady tyto moje řádky, znamená že jsi na dobré cestě,máš snahu a odvahu řešit svojí situaci a to je moc dobře a já tě za to obdivuji,protože jiný zatím tuhle tvou odvahu ježtě nenašly.A až se posuneš tak daleko jako já, a jde to věř mi,třeba i ty budeš chtít být Peer konzultant, ať užamatér nebo profík a pomáhat dál druhým.Tak mi napiš a věř že všechno bude zase dobré,ničeho se neboj,protože už nejsi sám/sama, ale máš mne:-)


S láskou tvá Adminka SandraKdyby jste mi chtěly pomoci k lepšímu životu ,nebo podpořit tyto mé nezyskové stránky,tak budu ráda,ale nejedná se o žádnou sbírku,ale je to zcela dobrovolné,děkuji.


IBAN : CZ68 30 30 0000001303050018
čú:1303050018/3030A shledáte-ly tyto stránečky alespoň trochu užitečnými ,prosím pomožte o nich informovat ostaní pomocí vložení odkazu či obrázku který najdete klinutím na odkaz níže.Vložte jej na své strányky, profily atd..aby se pomoc dostala ke všem kteří jí hledají a potřebují.

Děkuji


Pokračuj rolováním dolů

*Přejídání

Přejídání-syndrom nočního přejídání..

18. listopadu 2011 v 20:24 | ADMIN webu
Období mezi vánočními svátky a silvestrem bývá dosti nebezpečné pro naše postavy a žaludky. Lidé si dávají cukroví k snídani, svačině i večeři, dojídají "zbytky" ze svátečního stolu, a znovu nakupují spousty jídla na oslavy konce roku a příchod nového. Proč se lidi přejídají a jak ovládnout tyto mnohdy nekontrolovatelné stavy?

Přejídání je stav, kdy lidé konzumují potravu, aniž by měli hlad. Za normálních okolností to člověka postupem času omrzí, ale samozřejmě závisí na okolnostech. Lidé, kteří se takto přejídají a jídlo se nesnaží následně vyvrátit, netrpí psychickým onemocněním, které se nazývá mentální bulimie.

Přejídáním řeší lidé stres, citové strádání, nudu, potlačování jiných nutkání nebo si jen tak užívají dobrot. Tyto stavy se střídají s hladověním nebo přísnými dietami a často se opakují.

Kdo a jak se přejídá

Porucha příjmu potravy si nevybírá, proto jsou jejími oběťmi jak muži, tak ženy. Dívky a ženy však trpí touto poruchou více.
Lidé nejsou schopni myslet na nic jiného, než na to, co dobrého si dají k obědu, svačině, večeři atd. Nedokážou projít okolo obchodu s potravinami aniž by odolali. Následně si svůj přístup k jídlu vyčítají a můžou se dostat až do stavu depresí.

Onemocnění spojená s přejídáním

 • nadváha - obezita
 • kardiální obtíže
 • metabolické obtíže
 • gastrointestinální obtíže
 • psychické problémy - deprese, méněcennost, úzkostné stavy
 • může vzniknout anorexie či bulimie
Odborníci se snaží vymezit stavy, kvůli kterým k přejídání dochází. Zkouší s klientem nastavit nový denní rytmus, stravovací návyky a aktivní pohyb.
Vánoce jsou svátky, které by měli vyvolat v lidech klid, mír a lásku. Bohužel mnoho lidí před svátky nakupují nehorázné množství jídla a dárků, kdy to naopak vypadá, že jsou to svátky obžerství.

Problém je ten, že lidé neumí odpočívat aktivně sportem a nebo relaxací a místo toho vysedávají v obývacím pokoji před televizí a cpou se vším možným.
Většina novoročních předsevzetí spočívá v tom, že si zejména ženy plánují hubnoucí program na začátek nového roku.
Běžte si raději zalyžovat, vyražte na běžky, užijte si řádění s dětmi ve sněhu nebo si dopřejte zajímavou relaxaci místo bezcílného válení se. zdroj: http://zdrava-vyziva.zdrave.cz


Budíte se pravidelně v noci hladem a potají vyjídáte špajz či ledničku? Pak je pravděpodobné, že se nejedná o pouhou "žravost", ale poruchu spánku zvanou syndrom nočního přejídání. Pozná se to obvykle tak, že člověk ráno nemá vůbec chuť k jídlu, zatímco večer neví, kdy s jídlem přestat. Obvykle se pak budí i pozdě v noci a dopřává si i tzv. noční vysoce kalorickou svačinku.

Podle odhadů syndrom nočního přejídání postihuje jedno až dvě procenta populace. U někoho se jedná o poruchu příjmu potravy, jiného trápí porucha spánku tzv. insomnie. Druhý případ se týká především depresivních a úzkostných lidí.

S prázdným žaludkem se usnout nedá


"Lidé trpící syndromem nočního přejídání se v noci mnohokrát probouzejí a nejsou schopni znovu usnout, dokud si nedopřejí něco k jídlu. Jídlo, které spořádají, je většinou vysoce kalorické a nezdravé. Nutkání k nočnímu přejídání je natolik silné, že je jedinec nedokáže ovládat a nemá klid, dokud něco nesní," vysvětlují odborníci ze serveru Dobrý-spánek.cz

Lidé si tyto noční hody v podstatě neuvědomují, jejich vědomí je při výletech do kuchyně velmi mlhavé a druhý den si své jednání obvykle nepamatují. Pokud si vybavují pouze útržky, neznepokojují se jimi a nepřipouštějí si, že by mohlo jít o něco neobvyklého.

Pro ty, kteří si jsou nočního přejídání vědomi, je jídlo často nezbytné pro vyvolání příjemných pocitů bezpečí, klidu a pohody.

Léčba šitá na míru


Na syndrom nočního přejídání neexistuje obecný recept. Každá léčba musí být řešena individuálně tak, aby skutečně vyhovovala člověku.

Kromě psychoterapie, která zahrnuje psychologickou podporu, odstranění stresu a osvojení si metod k jeho zvládání, je důležitá i kontrola hmotnosti - jak již bylo zmíněno, porucha příjmu potravy je s poruchou spánku velmi úzce provázána.

"Uplatní se i léky, které mohou ovlivnit biorytmus. Naše vnitřní biologické hodiny řídí kolísání některých dějů v průběhu dne a noci. Hormon melatonin se podílí na řízení spánku, zvýšení jeho hladiny tudíž může pomoci navodit hlubší a klidný spánek. Proto jsou vhodná tzv. melatoninová hypnotika," doporučují odborníci.

Jak poznáte, že se u vás jedná skutečně o syndrom nočního přejídání?


Stačí se jednoduše otestovat. Pokud na sobě pozorujete některé z následujících příznaků, které vás trápí déle než 3 měsíce, nebojte se poradit se svým lékařem.

 • Sníte více než polovinu denního množství potravy až po večeři.
 • Nemáte vůbec chuť na snídani.
 • Obtížně usínáte.
 • V noci se často probouzíte, při probuzení máte neovladatelnou chuť k jídlu.
 • Jídlo, které vás nejvíce láká a kterého sníte nejvíce, je bohaté na cukry (sacharidy).

Více informací na www.dobry-spanek.cz

Pokud má člověk tendenci přejídat se a bojuje s bodavým pocitem hladu, měl by se spolehnout na žvýkačku. Pokud si ji dá chvíli před svačinou, pak prý sní mnohem méně a zažene vlčí hlad, který k přejídání často vede.
Podle týmu vědců z Glasgow Caledonian University vedený profesorkou biopsychologie Marion Hetheringtonovou prý žvýkačka může účinně omezit přejídání a ovládat pocity hladu. Pomáhá také navodit pocit plnosti u osob, které si musejí z jakýchkoli důvodů hlídat příjem kalorií. Požvykováním před svačinou se podle testů provedených na dobrovolnících sníží příjem kalorií o 25.

V dlouhodobém měřítku mohou mít význam i tak malé změny v příjmu kalorií.
Šedesátka lidí ve věku mezi 18 a 54 roky měla pravidelně svačit sladká či slaná jídla, část z nich předtím žvýkala, druhá část nikoli. Vyjma toho, že se prokázal u žvýkajících nižší příjem kalorií, u sladké svačiny přijímali dobrovolníci o 39 kalorií méně, u slané o 11.
Žvýkání ovšem přispívá také k psychické pohodě, pomáhá snížit míru úzkostí a stresu a zvyšuje spokojenost a uvolněnost. zdroj: http://www.stop-ppp.estranky.cz

 
 

Reklama