STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Postkomoční syndrom

Postkomoční syndrom je komplex příznaků..

8. listopadu 2011 v 11:18 | ADMIN webu
Postkomočni syndrom je :

  • skupina příznaků následujících po komoci - otřesu mozku, úrazu hlavy
  • podrážděnost, poruchy soustředění a spánku, nevýkonnost, potíže s pamětí, emoční lablita
Postkomoční syndrom je pozdní následek komoce. Projevuje se řadou nespecifických, ale prokazatelných příznaků, ke kterým patří přetrvávající bolest hlavy, poruchy pozornosti, soustředění a paměti, únavnost, podráždění, intolerance, frustrace, tinnitus, anxieta, poruchy spánku. Tento stav může přetrvávat několik dní až tři měsíce.


Kód diagnózy, podle mezinárodního značeníF072Přesný název diagnózy podle MKN-10Postkomoční syndromSymptomatická kategorie diagnózy
Používaná léčiva
  • žádná relevantní léčiva nebyla nalezena
(zdroj dat: farmaceutika.info)

Otřes mozku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Otřes mozku
Ukázka otřesu mozku
Ukázka otřesu mozku
Klasifikace
MKN-10S06.0
Otřes mozku (commotio cerebri, komoce z lat. commovere - prudce pohnouti) je porucha mozkové činnosti v důsledku úrazu.

Jedná se o nejlehčí formu poranění hlavy. Může být způsoben úderem do hlavy - dopravní nehody, úrazy při sportu a rvačkách. Dá se rozpoznat díky krátkému narušení vědomí, které trvá minuty až hodiny, může se objevit závrať.

Po odeznění příznaků často zůstává ztráta paměti (retrográdní amnézie). K pozdějším symptomům se řadí cefalea (cefalgie - bolest hlavy), pseudoneurasténie, mdloby, nejistota při chůzi a pohybu - tento komplex příznaků se označuje jako postkomoční syndrom.

Histologické změny mozku při otřesu de facto neexistují. Při déle trvajících komocích lze sledovat změny EEG v závislosti na stupni poruchy vědomí. Diferenciální diagnostika oproti kontuzím mozku (pohmoždění mozku) může být na začátku traumatu nesnadné.

Na mozek působí přímo či nepřímo mechanická síla, která je patogenním faktorem. Přímé působení při nárazu se nazývá "coup", nepřímé pak "countercoup" (např. při dopadu výsadkáře na paty a otřesu těla).
 
 

Reklama
Reklama