STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Otylost (obezita, adipositas)

Stres, nuda a samota: tři hlavní důvody, které nás nutí jíst

29. března 2014 v 20:51 | Admin
Znáte to možná sama. Dostanete chuť na něco dobrého, vezmete si jeden kousek, ale ten vám nestačí, takže pokračujete, dokud nejste plná až k prasknutí. Luxus, který si my lidé můžeme v době potravinové hojnosti dovolit. Psycholožka Kelly Brownell, děkanka katedry veřejné politiky na Duke University a dřívější ředitelka Yale Rudd Centra pro výživu a obezitu, označuje Spojené státy americké za největší potravinový toxin životního prostředí. "Všude kolem nás jsou vysoce kalorické potraviny a zároveň velmi levné, takže nás to svádí neustále je kupovat. K tomu si přidejte masivní marketingovou kampaň na podporu prodeje potravin, a výsledek je jasný: neustále něco jíme, i když vlastně nemáme hlad." Kombinace hojnosti, stresu a osamělosti a jiných moderních obav vytváří nezdravý vzor, který vede k automatickému negativnímu myšlení a přejídání. A jaké jsou tři nejběžnější důvody, které nás svádějí k přejídání? Stres Vracíte se z práce, unavení a vyčerpaní po náročném dni, a vaše první kroky míří k lednici nebo do spíže pro čokoládu? Pak se zkuste nejdřív zamyslet nad tím, zda máte opravdu hlad, nebo vás jen honí mlsná. Je jídlo řešením pocitu stresu a potřeby si odpočinout? Zvažte cílenější alternativní řešení, které by mohlo zahrnovat rychlou chůzi kolem bloku, nebo si vyběhnete schody, místo abyste použili výtah. Poslech relaxační hudby také pomůže. Samota Lidé, kteří žijí sami (ale nejen ti, týká se to i osob, které sice nežijí single, ale jejich vztah neklape tak, jak by měl), bývají koncem dne či týdne, kdy se blíží víkend, frustrovaní z toho, že budou zase sami. A frustraci řeší přejídáním. Dejte si stopku a zeptejte se sami sebe, zda je jídlo řešením vašich pocitů izolace, nebo máte skutečně hlad? Spojte se s přáteli, začněte chodit do nějakých kurzů, věnujte se nějaké aktivitě - pravděpodobně tak zaženete samotu a nebudete zaplňovat prázdnotu jídlem. Existuje bezpočet způsobů, jak skončit s izolací - jídlo vaši samotu nezmenší. Nuda Nemáte co na práci, tak začnete prohledávat kuchyni a spíž, abyste si zkrátili dlouhou chvíli? Buďte k sobě upřímní, vy vlastně hlad vůbec nemáte, jen chcete jídlem řešit nudu. Najděte si koníčky, které jsou vám příjemné, najděte způsob, jak zapojit svou mysl k jiným činnostem než k lednici. Jistě najdete něco, co vám pomůže zahnat nudu, bez toho, že byste se přecpávali muffiny nebo smaženými brambůrky. Sečteno a podtrženo: Zeptejte se sami sebe - mám opravdu hlad? A odpovězte si upřímně. Teprve pak se rozhodněte, jestli si dáte něco do pusy. zdroj:http://www.marianne.cz

Chcete zhubnout? Začněte u výběru potravin

25. listopadu 2011 v 15:38 | ADMIN webu
Pokud jste se rozhodli ke snížení váhy, rozhodně vám k tomuto rozhodnutí gratuluji. Je jedno, zda to děláte ze zdravotních, osobních či estetických důvodů. Cesta k cíli ale není jednoduchá a bude vás stát spoustu sil a odříkání. Ve volném seriálu článků si zkusíme říct, jak z té cesty nesejít.Vypočítejte si index své váhy

Nejprve je důležité si uvědomit, kolik chci, nebo skutečně potřebuji zhubnout. Každé tělo je jedinečné a vyžaduje individuální přístup. Abychom zjistili, jak jsme na tom s naší váhou a případně i odvodili, kam se pro začátek chceme posunout, vypočítáme si hodnoty Body Mass Indexu (BMI), neboli indexu tělesné hmotnosti. Hodnoty určující nadváhu či obezitu jsou vypočteny podle následujícího vzorce:

Váha (v kg) děleno výška (v metrech na druhou) = BMI
Příklad: Vážíte 100 kg a měříte 200 cm. Vydělíte 100 dvěma na druhou (2 metry na druhou), tedy čtyřmi, a vyjde vám index BMI = 25. Tedy na hranici normální váhy a nadváhy.
Normální váhu přitom určují hodnoty BMI mezi 18,5 a 25. Tento index nám však nevypoví nic o stavbě těla, kilogramech svalů a tuků v těle, ale pro základní orientaci nám poslouží velmi dobře.


Aby došlo k požadovanému váhovému úbytku a zároveň naše tělo netrpělo, je potřeba mít na paměti několik základních pravidel:

1. Nevynechávejte snídani

Ač to zní jako klišé, snídaně je opravdu základ dne a pokud po ránu nejíme a první jídlo si dáme až na oběd, našemu tělu to nijak neprospívá: jsme unavení a bez energie. Je to naprosto logické - přes noc totiž organismus spálí skoro veškeré cukry a ráno jich tedy má nedostatek. Cukr je rychlý zdroj potřebné energie pro nastartování těla. Jestliže nejste na snídani po ránu zvyklí a dělá vám problém cokoliv poslat do žaludku, začínejte třeba jen jedním kouskem ovoce nebo jogurtem. Věřte, že i snídání se dá naučit!

2. Jezte alespoň 5× denně

Pokud budete jíst každé dvě až tři hodiny, nebude mít vaše tělo hlad a snáze odoláte chutím sníst něco "zakázaného". Nenajdete-li si čas si sednout a sníst si svačinu, noste při sobě jablko, jogurtový nápoj nebo cherry rajčátka.

Přečtěte si také: Alarmující průzkum: vesničané nepřiměřeně tloustnou

3. Hodně pijte

Zeleninové šťávy, neperlivá voda, neslazený čaj. Pozor na ovocné džusy, mají vysokou energetickou hodnotu. Jestliže si je přece jen nedokážete odpustit, nejvhodnější jsou k snídani, protože obsahují velké množství přírodních cukrů. Denně bychom měli vypít minimálně dva litry neslazených tekutin (přečtěte si také článek Pitný režim: není 2,5 litru tekutin denně nesmysl?).

4. Jezte nejpozději dvě hodiny před spaním

Mezi hubnoucími je rozšířený mýtus, že jíst se musí nejpozději v 17 hodin. Pokud jste se i vy touto radou řídili, ihned na ni zapomeňte. Jestliže jdete spát v deset večer a vstáváte v šest ráno, necháváte tak tělo 13 hodin hladovět. Cokoliv tak sníte, tělo ukládá, aby mělo z čeho čerpat, když zrovna hladovíte. Bílkoviny v podobě kuřecí šunky, tvarohu, jogurtu nebo zeleninu ale naše tělo dokáže ještě dvě hodiny před spánkem zpracovat. Stavba tkání, pro kterou jsou bílkoviny nezbytné, totiž probíhá v noci.

5. Jezte v klidu a pomalu

Je prokázané, že pokud člověk u jídla provádí nějakou činnost, tělo nemá dostatek klidu ke zpracování potravy a proto nevyužije nutriční potenciál, byť velmi zdravého jídla, na 100 %. Lidé, kteří jedí ve spěchu a nepravidelně, mají tendenci přibírat na váze. Pečlivým žvýkáním zabráníte přejídání. To, že přijímáte nějakou potravu, totiž mozek zjistí, až se zpožděním. V případě, že během pěti minut "zhltnete" 300 gramů těstovin s omáčkou, nebudete se chvíli poté cítit nasycení. Pokud ovšem pomalu sníte jen poloviční porci stejného jídla za 15 minut, při dojídání budete mít pocit, že jste najedení "tak akorát". Velký podíl na tom mají i žaludeční trávící šťávy, které obsah žaludku doplňují. Konzumace jídla by měla být malým rituálem, při kterém se člověk soustředí pouze na jídlo samotné. Dlouhodobé přijímání stravy ve stresu a stres obecně patří k příčinám rakovinných onemocnění.

6. Pozor na přílohy

Omlouváte si smažené hranolky jako přílohu tím, že si dáte přírodní kuřecí řízek se zeleninovou oblohou? Chyba! V českých restauracích musíte počítat s tím, že hranolky jsou plné nasycených mastných kyselin, které jsou pro dietu "smrtící". Pokud už brambory musíte mít, rozhodně v rozumném množství a pouze vařené či pečené bez tuku. Pokuste se přílohy oželet a raději k dobrému masu zvolte zeleninový salát. Jestliže ovšem nechcete od příloh upustit, přivítejte ve svém jídelníčku dlouhozrnnou rýži a kvalitní celozrnné či světlé těstoviny (v případě světlých těstovin vybírejte pouze ty, které jsou vyrobené výhradně z mouky ze tvrdé pšenice - semoliny). Obě tyto přílohy jsou velice vhodným zdrojem sacharidů, které by v nutričně vyváženém obědě neměly chybět.

7. Hlídejte si množství cukrů ve stravě

Vyházet při hubnutí ze spíže všechny sušenky a čokolády je samozřejmě dobře, ale…Pokud jste zvyklí na pravidelnou konzumaci těchto dobrot, vyzbrojte se ovocem. Může se vám totiž stát, že tělo najednou nebude mít dostatek cukrů v krvi, což má u většiny lidí neblahé následky - zhoršení nálady, snížení koncentrace, bolest hlavy nebo pocit hladu. Těmto stavům lze předcházet právě konzumací přírodních cukrů v podobě ovoce - skvělým pomocníkem jsou banány, hroznové víno či nektarinky.

Jak kontrolovat dodržování těchto bodů

Pro začátek je dobré pořídit si sešit, do kterého si budete zapisovat vše, co během dne sníte a vypijete. Pokud budete opravdu poctiví a zaznamenáte si každé ukousnutí ve spěchu, ochutnání při vaření nebo večeři dojedenou po dětech, budete možná překvapení, kolik toho ještě mezi hlavními jídly zkonzumujete.
V příštím díle se zaměříme na to, jak změnit náš jídelníček, aby naše hubnutí bylo úspěšné. Pamatujte si však - hubený nemusí vždycky znamenat zdravý.zdroj:http://www.vitalia.czOtylost (obezita, adipositas)

25. listopadu 2011 v 15:31 | ADMIN webu
Stav, při kterém energetická rezerva uložená v tukové tkáni člověka stoupla nad obvyklou úroveň a přímo poškozuje zdraví jedince. Vede k omezené schopnosti pohybu, což má za následek další zdravotní potíže: vývoj kardiovaskulárních chorob, cukrovky, kornatění tepen, apod.

Obezita se vypočítává podle takzvaného Body Mass Indexu (BMI). K tomu se dojde tak, že se hodnota váhy člověka v kilogramech vydělí jeho výškou umocněnou na druhou. Za obézního se považuje člověk, u něhož BMI přesáhne hodnotu 25. Za normální váhu se považují hodnoty BMI mezi 18,5 a 25.


BMI však nelze brát ve všech případech za bernou minci. Někdy může být jeho hodnota v normě, přesto je na první pohled znát, že v některých partiích má člověk problém s přebytkem tuku, s nímž by měl něco dělat. Kromě pravidelného pohybu by takový jedinec měl obohatit svůj jídelníček a vyvarovat se masitých a mastných jídel.

Obézní lidé mají obvykle menší šanci přežít infarkt myokardu nebo mozkovou mrtvici. Otylost je častější u lidí v rozvinutých zemích. V České republice trpí nadváhou zhruba 40 % obyvatel, ale podle některých pramenů by jich mohlo být až 60 nebo 65 %. Stále častěji se tento problém týká dětí, které omezují pohyb a nezdravě se stravují.

Část těla: břicho, hrudník, končetiny, psychická
Délka léčby: dlouhodobá
Způsob léčby: domácí léčba
Věk: děti, dospívající, dospělí, senioři
zdroj:http://www.vitalia.cz


 
 

Reklama
Reklama