STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU


*Ofidiofobie

Strach z hadů – ofidiofobie

25. listopadu 2011 v 14:01 | ADMIN webu
Ofidiofobie neboli strach z hadů se řadí mezi tzv. zoofobie, tedy záchvaty panické hrůzy, jež jsou vyvolány zvířaty. Dle průzkumů zoofobie představují asi 5 - 15 % ze všech známých fobií. Ofidiofobií trpí, více než jinými fobiemi, zejména ženy.

Strach z hadů se řadí mezi fobie se specifickou příčinou, způsobuje je tedy konkrétní podnět - v tomto případě had. U lidí postižených touto fobii vyvolá pocity úzkosti a strachu jakýkoli pohled na zmíněný podnět, nezáleží na tom, zda je had v teráriu, na fotografii, v televizi či dojde k setkání ve volné přírodě.

Příznaky projevů fobií jsou v podstatě vždy stejné - postižený se cítí být ohrožen, v důsledku čehož může jednat iracionálně. Často dochází ke "ztuhnutí" nemocného jedince - v záchvatu hrůzy se nemůže pohnout ani promluvit. Úzkostný stav také provázejí další fyziologické příznaky - bušení srdce, třes, sucho v ústech, potíže s dýcháním či návaly horka a chladu.

Ofidiofobie se stejně jako většina dalších fobií dá léčit a léčbou ji tak úplně odstranit nebo alespoň zmírnit nejakutnější příznaky. Pro správnou léčbu a terapii je třeba vyhledat odbornou pomoc psychologa či psychiatra.

Teplé počasí probralo ze zimního spánku i hady. Proto pozor v přírodě - letos dřív než jindy můžete šlápnout na hada a skončit v nemocnici, jako čtyřiadvacetiletý mladík z Opavy
Část těla: psychická
Délka léčby: dlouhodobá, nevyléčitelná
Způsob léčby: domácí léčba, nutná hospitalizace
Věk: děti, dospívající, dospělí, senioři
zdroj:http://www.vitalia.cz


 
 

Reklama