STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Nomofóbie

http://psychologie.doktorka.cz/postoj-k-starnuti-ovlivnuje-jak-sami-starneme/

8. června 2016 v 16:25 | Admin
Je předmětem diskusí odborníků už řadu let. Ovšem v Asii nyní psychologové varují, že prudce stoupá počet lidí závislých na chytrých telefonech, přičemž věk takto závislých osob se naopak snižuje.

Podle studie provedené v Jižní Koreji má 72 procent dětí smartphone dřív, než je jim 11 nebo 12 let. V průměru na něm pak tráví 5,4 hodiny denně. V důsledku toho odborníci uvádějí, že zhruba čtvrtina dětí spadá do kategorie závislých na chytrých telefonech.

Chytré telefony se staly nedílnou součástí mnoha společností na světě, ale do asijských kultur se vtiskly v mnoha ohledech, včetně například téměř povinné fotografie pokrmu na počátku jakéhokoli jídla.

Asie a jejích 2,5 miliardy obyvatel poskytují médiím nepřetržitou řadu zpráv spojených s telefonními přehmaty - jedna je například o tchajwanské turistce, kterou bylo třeba zachránit z vody, když při kontrole Facebooku sešla z mola do moře. Další je zase o ženě z čínské provincie S'-čchuan, kterou zachraňovali hasiči z odpadní stoky, kam se vydala hledat upuštěný telefon.

Značné obavy pak vyvolává závislost na chytrých telefonech v Singapuru, který se svými šesti miliony obyvatel patří mezi země, kde má chytrý telefon nejvyšší podíl obyvatel. A telefony dostávají děti už ve velmi raném věku; v některých školách jsou dokonce povinnou pomůckou, protože není nijak nezvyklé, když učitelé rozesílají domácí úkoly právě pomocí aplikací pro chytré telefony.

Devatenáctiletá jihokorejská studentka Emma se léčí z nomofobie od dubna 2013. "Můj telefon se stal celým mým světem," citoval ji zpravodajský server BBC. "Byl mou součástí. Rozbušilo se mi srdce a začaly se mi potit dlaně, když jsem ho u sebe neměla. A tak jsem bez něj nikdy nikam nechodila." Krom toho ji přestaly bavit koníčky i školní aktivity.

Problém podle jihokorejských expertů spočívá v tom, že řada lidí pokládá svůj smartphone za jediný klíč ke kontaktu s ostatními lidmi, bez něhož se s nimi nedokážou spojit.

Některé země proto začaly zavádět pravidla, která používání smartphonů regulují. V Jižní Koreji vyvolala rozvášněnou diskusi kontroverzní vládní aplikace, která sleduje, jak chytré mobilní telefony používají teenageři. Úřady už v roce 2011 zavedly sérii opatření zakazujících dětem přístup k on-line hrám po půlnoci.

Čína, která jako jedna z prvních zemí na světě zařadila internetovou závislost mezi klinické poruchy, vytvořila kliniky ve vojenském stylu, kde se snaží zakročit proti závislostem na nových médiích.

Podle singapurského psychologického poradce Thomase Lee by se měly podobně zachovat i další asijské země a zařadit závislost na chytrých telefonech mezi "oficiální duševní poruchy stejně, jako například gamblerství. "Použít chytrý telefon k tomu, aby si člověk vylepšil náladu, je téměř totožné s tím, jak mohou chování lidí ovlivnit drogy," řekl. "A stejně jako závislí na drogách, také závislí na mobilních telefonech mohou mít abstinenční příznaky, jako je neklid, úzkost a dokonce i záchvaty vzteku," dodal.

Zdroj: ČTK
Zdroj:http://psychologie.doktorka.cz/zavsilost-na-chytrych-telefonech-a-nomofobie/

Nomofóbie - když mobily vládnou

11. dubna 2014 v 2:54 | Admin
Žijeme v době plné spěchu, povinností, stresu. Stále je nutné něco zařizovat a k tomu je bezesporu zcela nepostradatelným společníkem mobilní telefon. Závislost na něm již začíná být tak neúprosná, že se objevil termín nomofóbie - tedy strach z nedostupnosti mobilního telefonu a ukazuje se, že nejde o nijak raritní záležitost.

Vzpomínám si, jak dlouho jsem odolávala této éře mobilních telefonů a užívala si, že "mám něco extra" právě tím, že stále nejsem vlastníkem onoho zbožňovaného přístroje. Za čas to již ale přestalo být výhodné - všichni se ptají na vaše číslo, potřebují s vámi naléhavě mluvit a zjišťujete, že bez mobilu to nepůjde.

Dokážeme fungovat bez mobilu?

Myslím, že všichni jsme si velmi rychle přivykli a představa "nemobilního" života se nám již zdá zcela odtržená od reality. Je úžasné, jak rychle se tato věc stala naším velmi důvěrným společníkem. Vezměte si jen, kolik podstatných rozhovorů uskutečníte přes mobilní telefon a kolikrát denně jej vezmete do ruky. A jak rádi často zneužíváme toho, že sdělit něco takto nepřímo je o mnoho snazší než to udělat z očí do očí.
Říká se, že všechno má své klady i zápory a u lidských vynálezů je toto patrné na každém kroku. Cokoliv, co je na jedné straně k našemu užitku, může se za čas stát izávislostí či původcem samotné fóbie.

Strach z vybití mobilu

Slovo nomofóbie je zkrácenou verzí slov "no mobile phobia". Pro lidi, kteří tímto strachem trpí, vyvolává jen představa vybití baterie, prostého zapomenutí telefonudoma či prostoru, kde není signál, silnou stresovou reakci. Jako argumenty jsou uváděny, že člověk přece chce být v neustálém spojení se svými blízkými a nechce přijít o nějaký samozřejmě velmi podstatný hovor. Z průzkumů a dotazování mobilních uživatelů dokonce vyplývá, že strachem ze ztráty mobilního kontaktu trpí více než 13 miliónů Britů a odborníci odhadují, že nomofóbie může postihovat až 53 procent uživatelů mobilních telefonů.
Vypnutí mobilního telefonu v kině, divadle či na jiné obdobné události mně sice stále přijde samozřejmé, ale všimněte si, že téměř vždy se najdou tací, kteří to neudělají. Je to jen náhoda, opomenutí, mimořádná událost, protože má přijít podstatný hovor, nebo prostě strach z nedostupnosti mobilu?
Vzhledem k možnostem, které nám mobilní telefony nabízejí - jednoduše zjistit, kdo se nám pokoušel dovolat, když jsme měli mobil vybitý, byli jsme bez bez signálu, nebo jsme prostě jenom neslyšeli zvonění, jsou tyto obavy těžko pochopitelné.
Zhodnocení situace je na každém z nás, občas by ale nebylo špatné zamyslet se nad tím, kdy nám mobily slouží a kdy vládnou. I zde platí, že ten, kdo nás denně provází, je "dobrý sluha, ale zlý pán". Řečeno zcela jednodušše - osvobodit se lze tím, že čas od času dopřejeme i našim mobilům volno. Vlastně i sobě posloužíme tím, že si budeme moci užít chvíle nerušeného klidu a vychutnat si čas strávený s blízkými lidmi.

Dovedete si ještě představit život bez mobilu? Umíte jej vypnout ve chvílích, kdy je opravdu nevhodné, aby vás rušil?

zdroj:http://fobie-a-panika.zdrave.cz

Nomofóbie - strach z nedostupnosti mobilu

3. prosince 2011 v 22:05 | ADMIN webu
Oženit se, nastoupit do nového zaměstnání či jít k zubaři - to byly donedávna uznávané příčiny velkého stresu. Ale zdá se, že nyní se jim začíná vyrovnávat nový, specifický strach 21. století - strach ze ztráty kontaktu prostřednictvím mobilního telefonu, píše britský list Daily Mail.
Fobií, která dostala anglické označení nomophobia (ze zkráceného spojení "no mobile phobia"), zřejmě trpí miliony lidí. Ti jsou natolik závislí na svých mobilních telefonech, že pro ně představa ztráty sítě, vybití baterie či jednoduše zapomenutí mobilu znamená okamžité zvýšení hladiny stresu.

Z průzkumů a dotazování mobilních uživatelů vyplývá, že strachem ze ztráty mobilního kontaktu trpí více než 13 milionů Britů. Jako hlavní důvod, proč jsou nerozlučně spojeni s mobilem, uvádějí potřebu zůstat v kontaktu s přáteli či rodinou. Každý druhý dotázaný uvádí, že proto mobil nevypíná vůbec nikdy. Každý desátý nevypíná mobil z pracovních důvodů a každý devátý tvrdí, že když ho vypne, je velmi nervózní.

Odborníci odhadují, že nomophobia může postihovat až 53 procent uživatelů mobilních telefonů. V průzkumu 58 procent mužů a 43 procent žen uvádělo, že cítí stres a úzkost, pokud se jim vybije baterie či dojde kredit, ztratí telefon či se dostanou mimo dosah sítí.

Odborníci radí těm, kdo jsou na svém mobilu závislí, aby neustále udržovali svůj kredit v bezpečné výši, stále s sebou nosili nabíječku, dali přátelům a příbuzným alternativní kontaktní číslo a nosili s sebou předplacenou telefonní kartu, aby si mohli zavolat, pokud by se jejich mobil rozbil, ztratil nebo byl ukraden. A opatrně k tomu dodávají, že by všichni závislí mohli zkusit se osvobodit tím, že tu a tam svůj mobil jednoduše vypnou.zdroj:http://psychologie.doktorka.cz
 
 

Reklama
Reklama