STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Noční můry

Noční můry a noční děsy.Jsou to poruchy, u kterých postižený prožívá velice intenzivní sny s hrůzným až děsivým obsahem.

18. listopadu 2011 v 14:18 | ADMIN webu


Jsou to poruchy, u kterých postižený prožívá velice intenzivní sny s hrůzným až děsivým obsahem.

Těmto snům se snaží bránit a podvědomé pohyby, které vykonává, mohou vést ke zranění. sny mají mnohdy za následek přerušování spánku, který pak neplní svou regenerační funkci.
Léčba těchto poruch spočívá ve speciálních psychoterapeutických postupech, u dospělých se využívají léky na spaní. zdroj: www.dobry-spanek.cz


Sny vypovídají o vašem podvědomí mnohem víc, než si myslíte. A někdy mohou být pěkně hrůzostrašné. Také vám nahánějí děs zlé symboly, které se čas od času ve vašich snech zjevují? Proč se vám zdají? Zjistěte, co znamenají nejčastější hrůzy, které vás straší!

Sny jsou dodnes velkou záhadou a vědci se jim stále snaží dostat na zoubek. Někdy jsou osvobozující, překrásné, ale jindy zase mučivě strašidelné, doprovázené negativními pocity, které často přetrvávají i celý následující den.

Víte, že...
...průměrně se vám za rok zdá nejméně 1000 snů,
..."snová" fáze spánku se nazývá REM (dochází k duševní relaxaci) a nastává asi hodinu po usnutí. V této fázi se noční můry zdají nejčastěji,
...kromě REM je důležitá fáze NREM, která vede k fyzickému relaxování,
...sny byly prokázány u všech druhů savců,
...trvalejší poruchy spánku vedou k závažným psychickým potížím,
...noční můry se zpravidla zdávají lidem, kteří v minulosti prožili nějaké trauma?

Burácející živly

Často se vám zdá o požáru, velké vodě nebo vaše sny doprovází zuřivá vichřice? Přestože z podobného snu můžete mít dost nepříjemný pocit, naopak odráží kladnou záležitost - sníte o své síle, která je ukrytá v těchto živlech. Hlavním faktorem je zde obrovská energie, kterou možná budete muset vynaložit ve skutečném světě. Pokud vás čeká pracovní pohovor, zkouška nebo životní krok, podobné sny jsou na místě - dávají vám znát, že na to máte!

Pomoc, padáááááám!!!

Pády jsou ve snech velmi běžné. Na rozdíl od živlů se ale jedná o negativní symbol. Většinou má sexuální nebo partnerský podtext - jste si "jistí v kramflecích", co se partnera týče? Netrápí vás obavy v oblasti milostného života? Pád může také znamenat, že v noci trpíte nízkým krevním tlakem. Říká se, že se vždy ze sna probudíte těsně před tím, než dopadnete na zem. Osobně se mi to párkrát také stalo, a skutečně to bylo tak. Anebo máte jinou zkušenost?
Hlavně znova neusnout!; ThinkstockFoto: ThinkstockHlavně znova neusnout!

Duchové a obludy

Symboly přímo nahánějící hrůzu rozhodně pohodové noci nepřidají. Ve skutečnosti pravděpodobně prožíváte strach, a to z čehokoli. Mnohé snáře také říkají, že symbolizují nenávist nebo agresivitu. Jestliže se ve snu sami stáváte vrahem, někdo vám pěkně leží v žaludku. Pokud jste duchem nebo nadpřirozenou bytostí, pravděpodobně cítíte obavy, osamění nebo sebelítost.

Smrt

Pokud se vám zdá o smrti nebo ve snu sami zemřete, nemusíte se hned děsit, že se stane něco zlého. V tomto se snáře většinou shodují - ukončili jste významné životní období, anebo právě naopak se chystá nový začátek…

Hadi

Respekt, odstup - takové pocity ve většině z nás vyvolávají hadi ve skutečnosti. Jenže ve snu mohou znamenat něco zcela jiného. Jak uvádí astroložka Michaela Kudláčková, záleží na tom, v jakém smyslu se hadi zjevují. Pokud útočí nebo vás ohrožují, měli byste být na pozoru před některými lidmi v okolí. Pokud naopak neútočí, mohou symbolizovat napětí a stres, který mučí vás.

Někdo vás pronásleduje

Někdo nebo něco vás chce dostat, a vy máte nutkání utéct hodně daleko. V tomto případě pravděpodobně prožíváte pocity úzkosti před něčím, s čím se nedokážete vypořádat. Zkuste přemýšlet, kdo nebo co vás v životě právě omezuje… Podobně je to také s ponurými místy, na kterých se čas od času ve spánku ocitnete. Typické jsou hřbitovy anebo bizarní, nelogické krajiny, ze kterých čiší na první pohled hrůza a nebezpečí, případně pocit, že vás někdo sleduje. Necítíte se někým utlačováni nebo omezováni?

Nemůžete utéct

Jestliže vás v životě někdo omezuje anebo nedáváte dostatečně najevo své pocity a potřeby, ve snech se tato situace může projevit jako nemožnost utíkat nebo chodit. Jako byste měli nohy z kamene, a jen stěží uděláte alespoň pár kroků… "Zkuste se trochu uvolnit, neodříkat si a soustředit se na volnost a svobodu," radí astroložka Andria.
Zlým snům se dá branit, pomůže vám naše sedmero!


Sedmero spánkové hygieny proti nočním můrám:
1. tři hodiny před spaním vynechejte těžká jídla,
2. nepijte alkohol,
3. nekuřte před spaním ani během nočního probuzení,
4. v místnosti na spaní minimalizujte světlo a hluk,
5. choďte spát přibližně ve stejnou dobu,
6. před spaním nepřemýšlejte nad negativními věcmi (práce, povinnosti…),
7. večer nekonzumujte povzbuzující nápoje (energy drink, káva, cola).

Zlé sny zažene lucidní snění

Trápí vás časté noční můry? Pak zkuste techniku nazvanou lucidní snění. O tomhle chytrém způsobu, jak se zbavit nočních můr, věděli už v antice, jen s ním nedokázali pořádně naložit. V podstatě se jedná o princip, díky kterému se naučíte ovládat své sny, jak dobré, tak ty zlé - silou vůle upravujete děj nebo podobu snů, takže se v nich nemusíte bát žádné hrozby. Dnes jsou populární kurzy, které vás dokážou naučit lucidnímu snění. Podstupují je nejčastěji právě lidé, kteří jsou sužování nočními můrami a děsy. Jen si představte, jak povznášející pocit musí mít spáč z toho, když snového nepřítele jednoduše odzbrojí a pošle k šípku!


Je mnoho snářů, odborníků, psychologů, kteří se sny zabývají. Ale ani tak nemůžeme s jistotou říci, co konkrétní vidiny znamenají. Toto pole zkrátka nadále zůstává neprobádané. A možná to je na tom to krásné. Varují nás, promítají naše obavy, hluboké myšlenky, nebo dokonce touhy, jsou až mystické… A jaké jsou ty vaše?
Eva Čepeláková


Noční můra se nazývá zlý sen, který sužuje spícího během noci. V lidové tradici ji zpodobňuje přízrak, který sedne spáči na hruď a ztěžuje mu tak spánek...

18. listopadu 2011 v 14:10 | ADMIN webu
Noční můra se nazývá zlý sen, který sužuje spícího během noci. V lidové tradici ji zpodobňuje přízrak, který sedne spáči na hruď a ztěžuje mu tak spánek.

Noční můry jako zlé sny se dostavují během "snové" REM fáze spánku. Po probuzení si postižený noční můru jasně pamatuje. Noční můry se vyskytují obvykle u dětí a dospělých, kteří prožili nějaké trauma.

Podobným fenoménem je noční děs, který se ovšem dostavuje v průběhu hlubokého NREM spánku, takže si jej postižený po probuzení zpravidla nepamatuje.

Výraz můra je odvozen od germánského slova mar, který lze přeložit jako přízrak.[1] Germáni si povšimli, že staří lidé často umírají ve spánku. Mar pro ně byla tajemná bytost, která si v noci odnese duši spícího. S tímto slovním základem pak jazyky naložily různě - například anglické nightmare doslovně znamená noční kobyla.

České slovo mor a jméno slovanského zosobnění smrti Morana pochází z tohoto slovního základu, etymologickou souvislost má i výraz mráz. Slovo můra je stejného původu, neboť motýl, který létá v noci, se zdál být lidem něčím zlověstným. Výraz můra - přízrak je tedy staršího původu než můra - noční motýl.

Noční můra jako přízrak je blízká upírovi, který se staročesky označoval jako morous.[2] [3]
 
 

Reklama