STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Laktační psychóza

Prevence již v těhotenství -Laktační psychóza

11. dubna 2014 v 16:19 | Admin

Prevence již v těhotenství

V každém případě je nejlepší prevencí pohoda nastávající maminky během těhotenství a opora širokého okolí, hlavně těch nejbližších. Je důležité umět se těšit na všechno pozitivní, co děťátko do života přinese, na druhé straně nedělat drama z pocitů nejistoty a obav, které k tak složitému období v menší či větší míře také patří.
zdroj:http://laktacni-psychoza.zdrave.cz

Jak předejít laktační psychóze

11. dubna 2014 v 16:18 | Admin

Jak předejít laktační psychóze

Je dobré, když po příchodu z porodnice může zůstat s matkou doma i otec, babička nebo někdo jiný blízký. Často totiž matka ani tak nepotřebuje fyzickou pomoc jako psychickou podporu.
Důležité je také, když matka opravdu dbá na odpočinek, na správnou komunikaci mezi ní a manželem, popř. dalšími příbuznými. Matka by si neměla nechávat v sobě své pocity, radosti, smutky nebo vzteky, měla by je sdělovat svým blízkým.
Dalším důležitým bodem je správná životospráva matky. Někdy se může stát, že matka po porodu na sebe přestane myslet, protože se snaží dát všechno dítěti, ale zapomene na to, že "to všechno", co dítěti dává, dává ze sebe. Musí se tedy starat o dobrou a vyváženou stravu. Matka by také měla cvičit, šetřit fyzické síly, pozitivně myslet a nebýt izolována od veškerého dění, které se kolem ní odehrává.
Dobrou pomůckou mohou být mateřská centra, kam může matka docházet a necítit se tak izolovaná od světa, cvičení pro šestinedělky, kde se také setká s dalšími maminkami, které mají možná podobné radosti a starosti. Matka by nikdy neměla být v izolaci od okolí. Také díky odstříkanému mléku a možnosti jeho alternativního podání někým jiným, než je matka dítěte, můžeme dopřát mamince i čas, který může strávit - pokud to samozřejmě chce - mimo domov. Matky přijímají velmi rády takto nabídnutý čas na sport, relaxaci, návštěvu kadeřníka … a cítí se dobře, protože nejsou nervovány časem, kdy se musí vrátit domů opět na kojení.
zdroj:http://laktacni-psychoza.zdrave.cz

Laktační psychóza

11. dubna 2014 v 16:17 | Admin
Pro každou matku by mělo být narození dítěte tím nejkrásnějším okamžikem v životě. Existuje však onemocnění, které toto období může proměnit v peklo pro celou rodinu. Je to laktační psychóza.
Laktační psychóza, vyvolaná hormonálními změnami a psychickou i fyzickou zátěží při porodu, spočívá jednak v depresivních stavech matky, jednak v momentální neschopnosti navázat vztah k miminku, radovat se z něj a pečovat o něj. Vzniká přibližně u 1 % žen.
V souvislosti s touto nemocí se vynořují i děsivé příběhy matek, které v tomto stavu sáhly sobě či vlastnímu dítěti na život. To jsou ale vzácné a extrémní příklady. Jsou to ženy často zoufalé, bezradné, mají potíže s přijímáním potravy a spánkem, nejsou schopny se vyrovnat s povinností péče o miminko. Během tohoto období se používají medikamenty, případně psychoterapie. Každopádně je nutné, aby se o dítě během této fáze, která může trvat i několik měsíců, postaral někdo jiný.
Dále se jedná o takový psychický stav matky, kdy chybí kontakt člověka s realitou. Matka například neví, který je zrovna den, chodí celý den v pyžamu a neuvědomuje si to. Chybí jí skutečné vědomí dané reality. Tady už je potřebná konzultace s psychiatrem a jeho psychoterapeutická pomoc a opora. Ani bez medikace se tady již neobejdeme. V celé této problematice je však důležité, aby si rodič našel takového odborníka, který slyší i jeho přání a otázky, je otevřený pro diskusi a hledání možných řešení.
zdroj:http://laktacni-psychoza.zdrave.cz

Laktační psychóza-5 otázek pro psychiatra Martina Anderse

25. listopadu 2011 v 14:28 | ADMIN webu

5 otázek pro psychiatra Martina Anderse

Martin Anders
Jak se projevuje takzvaná laktační psychóza?

Při laktační psychóze žena ztrácí kontakt s realitou, například neví, jak se jmenuje, jaký je den a podobně, dále může trpět halucinacemi, bludy, ztratí schopnost pečovat o dítě.

Kdy se laktační psychóza objevuje?

Nejčastěji se objevuje hned po porodu, tak během prvních dvou týdnů, ale uvádí se, že se může objevit i do dvou měsíců od porodu. Podle mého názoru se v tomto pozdějším období už jen těžko rozeznává, o který problém jde. Může se jednat buď o klasickou laktační psychózu, kdy žena ztrácí kontakt s realitou. Ta se objevuje většinou hned po porodu nebo až do dvou týdnů po něm. Později se může jednat o zanedbanou poporodní depresi, ta když se neléčí, může se rozvinout do těžké deprese s psychotickými příznaky.Jaké jsou rizikové faktory?

I žena, která je před porodem naprosto v pohodě, většinou pozná takzvané poporodní blues způsobené výrazným poklesem hormonů po porodu.
Laktační psychózou jsou ohrožené hlavně ženy, které trpěly už před porodem nějakým psychickým onemocněním, depresí nebo například schizofrenií. Ty by měly být důsledně kontrolovány. Také ženy, které již po jednom porodu trpěly laktační psychózou, mají zvýšené riziko, že je potká i po dalších porodech a měly by být pod kontrolou.

Jak mohou pomoci nejbližší?

Ti by si měli především včas všimnout, že žena není v pořádku a odvést ji k odborníkovi.
Pokud se jedná o lehčí formu, pomůže psychoterapie, pokud se jedná o těžší formu, psychiatr zváží nasazení léků, většinou antidepresiv.


V jakém případě jít za psychiatrem?

Psychiatra by měla žena vyhledat, pokud trpí nespavostí, strachem z kontaktu s dítětem, úzkostí, depresí, říká, že vyhodí dítě z okna. V podstatě se dá říci, že pokud jde o dlouhodobější změnu, která brání ženě v normálním fungování, neměla by odkládat návštěvu odborníka.
Foto: Pixmac + archiv 1. LF UK Praha zdroj:http://www.vitalia.cz
Laktační psychóza: Jak ji poznat a předejít tragédii

25. listopadu 2011 v 14:24 | ADMIN webu
Ptáte se, jak může skočit žena se dvěma malými dětmi pod soupravu metra? Zvlášť s kočárkem, ve kterém leží dvouměsíční kojenec? Tento nedávný případ má zřejmě podle odborníků na svědomí laktační psychóza, zákeřná nemoc, která si nijak zvlášť nevybírá. Jak ji poznat? A kterým ženám hrozí nejvíce?

Dvaatřicetiletá Dita porodila svoje první miminko. Od porodu se o něj až úzkostlivě obávala, nikdo z rodiny se nad tím zatím nepozastavoval. Po šestinedělí se jí začalo zdát, že ji někdo sleduje. Vlastně že ji všichni sledují. A že jí vidí do hlavy. Vyvrcholilo to tím, že v jednu hodinu ráno chodila po domě a zvonila na sousedy. Druhý den ráno manžel odvezl syna k babičce a Ditu na psychiatrii. Byla hospitalizována s laktační psychózou.
Nevěděla jsem, co dělám. Ty pocity byly velmi opravdové, říká Dita, která si nepřeje zveřejnit celé jméno. Na psychiatrii nakonec strávila téměř dva měsíce. Dostávala léky. Teprve pak se mohla vrátit domů k dítěti.
Léky jsem musela brát dál. Doma mě rodina nejdříve hlídala. Stále se mnou byl někdo doma. Později už u mne sice nestáli čtyřiadvacet hodin denně, ale přes den mi neustále volali a ptali se, jak se cítím. Báli se, že se mi představy vrátí. I já jsem z toho měla strach. Naštěstí už se to neopakovalo, dodává maminka dnes již dvouletého chlapečka.

Poporodní blues nebo pořádný problém?

deprese, smutek, psychóza, žena, laktační
Její případ není ojedinělý. Většími či menšími psychickými problémy po porodu trpí většina žen. U některých se to projevuje jen plačivostí, tedy takzvaným poporodním blues, jiné jsou ve stavu, kdy dokážou vážně ublížit sobě či svým dětem, říká psychiatr Martin Anders z Všeobecné fakultní nemocnice.
Psychické problémy způsobuje výrazný pokles hladiny hormonů po porodu. Účinek kolísání hladiny hormonů ženy ze života znají také například jako premenstruační syndrom nebo stavy v průběhu těhotenství. To je ale jen slabý odvar proti situaci po porodu, kdy obsah hormonů v krvi klesne opravdu drasticky.
Co ženy zažívají? Odborníci rozlišují tři stupně psychického stavu po porodu. Tomu prvnímu se říká poporodní blues a objevuje se u zhruba 80 procent žen. Většinou začne kolem třetího dne po porodu a trvá nejvýše 2 týdny. Projevuje se plačtivostí, přecitlivělostí, pocity osamělosti, někdy i zlosti. Je považováno za normální stav a samo vymizí. Pomůže podpora partnera a rodiny.
O něco vážnější už bývá poporodní deprese. Podle odborníků se objeví asi u 10 procent žen, začít může i po skončení šestinedělí. Projevuje se depresivními náladami, vyčerpáním, úzkostmi, pesimismem, pocitem, že se žena nedokáže postarat o své dítě. Pokud jde o dlouhodobější stav, který ženě brání v normálním fungování, rozhodně by neměla odkládat návštěvu odborníka, radí psychiatr Martin Anders.
Poporodní (laktační) psychóza se týká přibližně 0,1 % žen. Nejčastěji se objevuje hned po porodu, tak během prvních dvou týdnů, ale uvádí se, že se může objevit i do dvou měsíců od porodu, vysvětluje psychiatr. Při klasické laktační psychóze žena ztrácí kontakt s realitou, často trpí halucinacemi, bludy, ztratí schopnost pečovat o dítě, dodává Anders.

Laktační psychóza je podle odborníků nejtěžší stav. Ale ani poporodní depresi by žena neměla zanedbat. Pokud se totiž neléčí, může se vyvinout v těžkou depresi s psychotickými příznaky.
Podle Martina Anderse byl zřejmě právě to případ maminky se dvěma dětmi, která v polovině června odešla bez udání důvodu z domova, celý den a noc chodila po Praze a nakonec i s oběma dcerami skočila pod metro ve stanici Anděl. Děti nakonec vyvázly jen s oděrkami, jejich matka skončila s pohmožděným břichem, hrudníkem a poraněním hlavy v nemocnici.

Jaké je riziko, že vás laktační psychóza potká?

Tato choroba je nevyzpytatelná. Podle odborníků není dědičná. Vyšší pravděpodobnost, že u nich problém propukne, je u žen, které už před porodem trpěly nějakým psychickým onemocněním, měly například deprese, uvádí psychiatr.
Co tedy dělat pro zlepšení vaší psychické pohody? Spěte. Když usne dítě, všeho nechte a jděte si zdřímnout s ním. Někteří odborníci sice radí dítě budit po třech hodinách na kojení, ale pokud se cítíte unavená a nevyspalá, poslechněte raději odborníky, kteří říkají, že se nemá dítěti buzením narušovat spánkový rytmus.
Nesnažte se mít domácnost v perfektním stavu. Návštěvy raději odmítněte nebo je případně zaúkolujte, ať vám pomohou například s žehlením. Pokud začnete mít pocit, že péči o dítě a o domácnost nezvládáte, raději se hned svěřte partnerovi nebo nejbližší rodině, aby měl někdo váš stav pod kontrolou. A případně vás včas odvedl za odborníkem.
Vyhrajte volňásky do wellness! Zúčastněte se Velké fotosoutěže serveru Vitalia.cz!

Způsoby léčby

V případě lehčích forem laktační psychózy ženy navštěvují specializované psychoterapeutické programy. Přitom užívají léky, většinou antidepresiva či hormonální léky. Pokud laktační psychóza pokročí do těžšího stádia, léčí se hospitalizací v psychiatrické léčebně.

Jak je to s laktací, když žena trpí psychózou?

Termín laktační psychóza je v podstatě zastaralý. Souvislost s laktací se totiž nepodařilo prokázat. Přesto se laktace v případě poporodní psychózy zastavuje. Je to však kvůli užívání léků, které se dostávají do mléka a jsou pro novorozence a kojence nebezpečné. Ale existují už i léky, při kterých se kojení zastavit nemusí. V případě hospitalizace v psychiatrické léčebně se kojení přerušuje téměř vždy, léčebny totiž přijímají pouze matky bez miminek.
zdroj:http://www.vitalia.cz


Laktační psychóza-Poporodní deprese u matky

25. listopadu 2011 v 14:20 | ADMIN webu
Poporodní deprese u matky, která může vést k nekontrolova­telnému chování, včetně nevědomému ublížení novorozenci. Týká se přibližně 0,1 % žen. Psychické problémy způsobuje výrazný pokles hladiny hormonů po porodu. Účinek kolísání hladiny hormonů ženy ze života znají také například jako premenstruační syndrom nebo stavy v průběhu těhotenství. To je ale jen slabý odvar proti situaci po porodu, kdy obsah hormonů v krvi klesne opravdu drasticky.

Při laktační psychóze žena ztrácí kontakt s realitou, například neví, jak se jmenuje, jaký je den a podobně, dále může trpět halucinacemi, bludy, ztratí schopnost pečovat o dítě. Nejčastěji se objevuje hned po porodu, tak během prvních dvou týdnů, ale uvádí se, že se může objevit i do dvou měsíců od porodu.

Laktační psychózou jsou ohrožené hlavně ženy, které trpěly už před porodem nějakým psychickým onemocněním, depresí nebo například schizofrenií. Ty by měly být důsledně kontrolovány. Také ženy, které již po jednom porodu trpěly laktační psychózou, mají zvýšené riziko, že je potká i po dalších porodech a měly by být pod kontrolou.


Část těla: psychická
Délka léčby: krátkodobá
Způsob léčby: nutná hospitalizace
Věk: dospívající, dospělí
zdroj:http://www.vitalia.cz 
 

Reklama
Reklama