STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Drogy

Šokující příběh - dítě mezi narkomany

12. dubna 2014 v 12:27 | Admin
Ruská fotografka zachytila každodenní život drogově závislých rodičů vychovávajících v otřesných podmínkách svou dceru.

Přestože byla svědkem domácnosti plné drog, večírků a mnohdy i násilného chování, coby fotografka jen pořizovala obrázky a do chodu rodiny nikterak nezasahovala.
Po uveřejnění fotografií, kdy malá dívenka balancuje na římse okna, hraje si s cigaretami své matky nebo hledí na genitálie nahého spícího otce, se zvedla vlna negativních reakcí, volajících po okamžitém odebrání dívenky z rodiny. Kromě toho se opět začalo diskutovat, zda fotograf může být pouze v roli nestranného pozorovatele, nebo má i povinnost, ať už mravní, či občanskou, v dané situaci zakročit.
"Možná se to zdá podivné, ale mým záměrem bylo hovořit o možnostech lásky na okraji společnosti a doufala jsem ve větší pochopení.

Chtěla jsem postavit most mezi lidmi a zvýšit povědomí, že vychovávat dítě není snadný úkol," řekla Daily Mail fotografka, která vydala i soubornou knihu fotografií.
Po zveřejnění fotografií se o případ začala zajímat i policie. Sama autorka ale nehodlá rodinu v žádném případě odsuzovat a tvrdí, že jejím záměrem bylo zachytit čistou lásku, která dokáže být mezi lidmi i v takových podmínkách.

Anfisa přesto nebyla svým rodičům odebrána z péče. Její matka Lila v roce 2012 odešla od rodiny, léčila se z drogové závislosti a dnes pracuje v petrohradském obchodě s oblečením. Její otec Pasha má práci na částečný úvazek jako elektrikář a společně s novou přítelkyní se stará o dceru, která teď chodí do školy.
autor: jaz

zdroj:http://magazin.aktualne.cz( na fotografiích je mimo jiné , malé dítě balancující na římse)


Konopín - "trávový bramborák"

12. dubna 2014 v 11:35 | Admin
Způsoby užívání Nejobvyklejší způsob užívání marihuany (směsi usušených listů, květů a semen) je kouření v podobě cigarety (ručně ubalený joint) nebo dýmky. Ke kouření marihuany se také používá běžná cigareta, ze které se vysype tabák a nahradí se marihuanou, nebo se normální tabák s marihuanou promíchá. Marihuana se také konzumuje v jídle - nejčastější je "trávový bramborák" - nebo se z ní může uvařit čaj. Účinky marihuany Účinek se při kouření marihuany projeví téměř okamžitě, bývá to: zrychlený srdeční tep stav zasněné mysli pocit vnímání mimo realitu zhoršená rovnováha špatná celková koordinace Účinky bývají obvykle krátkodobé, vyvrcholí asi během 30 minut a odezní po 1-2 hodinách, to však závisí na množství zkonzumované drogy a především množství THC v ní obsažené. Při dlouhodobém užívání marihuany se mohou vyskytnout problémy zejména v oblasti soustředění, zhoršení paměti a také depresivní stavy. Marihuana v dnešní společnosti .


Přestože marihuana není neznámým pojmem ani v lékařství, jde především o nejrozšířenější nelegální drogu na světě. Rostlina konopí, která je původcem těchto halucinogenních drog, se pro jejich účinky pěstuje už více než 2000 let. Lidé, kteří někdy přišli do styku s marihuanou, nebo ji užívají pravidelně, nejsou začleněni do jedné sociální skupiny. Může jít tedy o jedince sociálně slabší i naopak. Dnešní mládež považuje marihuanu za neškodný experiment, stejně jako první cigaretu, prvního panáka nebo první sex. Přistupuje k ní proto obvykle stejně - málo zodpovědně a už vůbec ne jako k nelegální droze. Pro některé z nich bývá občasné "zahulení" se spolužáky jen zajímavou zkušeností, někteří u ní zůstanou a nemají potřebu vyhledávat tvrdší drogy, pro některé se však marihuana může stát odrazovým můstkem k dalším, mnohem nebezpečnějším drogám. Od touhy po nových experimentech a intenzivnějším prožitku pak neodrazuje ani složitější dostupnost nebo vysoká cena drog, ale bohužel ani riziko snadnějšího vzniku závislosti na nich. Je známo, že konopí (samozřejmě jinak zpracované a jinak užívané) má také velmi pozitivní účinky na zdraví.

zdroj:http://marihuana.zdrave.cz

“Kanabis“ - tráva, marjánka, hulení, gandža, špek, joint, skunk, skéro apod.

12. dubna 2014 v 11:33 | Admin
V dnešní době přijdou lidé mnohdy do styku s marihuanou přibližně ve stejném věku a stejně snadno jako s první cigaretou. Přestože jde o halucinogenní látku, která negativně ovlivňuje způsob vnímání a myšlení, existují skupiny lidí usilující o její legalizaci.
"Kanabis" zahrnuje veškeré drogy vyrobené z indického konopí, jako je marihuana, ale i silnější hašiš. Síla halucinogenního účinku marihuany závisí na množství látky THC obsažené v jednotlivých dávkách. Marihuana je u nás známá pod slangovými názvy - tráva, marjánka, hulení, gandža, špek, joint, skunk, skéro apod.
zdroj:marihuana.zdrave.cz

Kritika pěstování několika rostlinek marihuany.

12. dubna 2014 v 11:15 | Admin

Kritika navrhovaného zákona

Především z tohoto důvodu některé nestátní organizace, které o legalizaci marihuany usilují, nový zákon kritizují. Vadí jim, že legální by podle navrhované novely nemělo být ani individuální pěstování marihuany pro osobní léčebné účely. Což v praxi znamená, že člověk, který např. trpí Parkinsonovou chorobou a užívání marihuany mu prokazatelně pomáhá, bude muset žádat u lékaře o předpis na léčebný preparát. Ten si bude muset zakoupit v lékárně (v lepším případě mu na něj zdravotní pojišťovna dá příspěvek). A to i v případě, že by byl schopen a ochoten si konopí vypěstovat sám, čímž by se výrazně ulevilo již tak dosti zatíženému českému zdravotnictví.
Poslanci měli tento již jednou odložený bod programu projednávat 5. 6. 2012. Vzhledem k výjimečné situaci na politické scéně (na pořadu dne bylo projednávání kauzy poslance D. Ratha) jej však opět projednat nestihli. Na konečný výsledek si tudíž ještě chvíli počkáme a chronicky nemocní pacienti si nadále budou muset vystačit s preparáty, které jsou nyní dostupné a které bohužel tak výrazně nepomáhají, nebo riskovat perzekuci kvůli pěstování několika rostlinek marihuany.
zdroj:http://marihuana.zdrave.cz

Konopí jako léčebný prostředek.

12. dubna 2014 v 11:13 | Admin
Na sklonku loňského roku se proto začal rodit návrh zákona, který by měl zpřístupnit účinné látky z konopí jako léčebný prostředek. Tvorbě návrhu se věnuje vybraná skupina expertů ze sekretariátu vlády pro koordinaci protidrogové politiky, společně se zástupci mnoha dalších organizací (Policie ČR, národní lékařská společnost, ministerstvo zdravotnictví, pacientské organizace…). V případě, že se podaří zákon vytvořit a schválit v dohledné době, mohl by vejít v platnost již od roku 2013.
Marihuana by se podle připravované novely mohla legálně užívat jako podpůrná léčba v případě chronických bolestí, ztuhlosti svalů a křečí u roztroušené sklerózy, AIDS,rakoviny, nebo pro zmírnění příznaků Parkinsonovy choroby. Nejednalo by se však podle expertů o marihuanu ve formě sušené rostliny, ale spíše ve formě extraktů - tablet či kapek.
V žádném případě by nemělo jít o legalizaci konopí pro pěstitele, kteří se tomuto "koníčku" věnují na svých zahrádkách či sklenících pro vlastní potřebu.
zdroj:http://marihuana.zdrave.cz

Legalizace marihuany

12. dubna 2014 v 11:12 | Admin
Legalizace marihuany je téma, o kterém se v naší společnosti mluví již dosti dlouho. Marihuana jako měkká droga je mnohdy společností tolerována. Zastánci ji přirovnávají k alkoholu, nebo cigaretám, odpůrci vidí mnohá úskalí a řadí ji mezi spouštěče drogových závislostí. Pravda je někde uprostřed, faktem však je, že stejně jako spousta jiných chemických látek, může být také marihuana dobrým sluhou a špatným pánem.
Je dokázáno, že marihuana může pozitivně působit u mnoha onemocnění (AIDS, Parkinsonova choroba, šedý zákal, atopický ekzem). Její vedlejší účinky jsou srovnatelné, nebo i menší, s vedlejšími účinky léků, které se na tyto nemoci běžně užívají.
zdroj:http://marihuana.zdrave.cz

Přístup k drogám

12. dubna 2014 v 11:10 | Admin
O zhoubném vlivu veškerých návykových látek na lidský organismus, zejména pak na organismus dětský, toho bylo už řečeno a napsáno víc než dost. Více než zarážející je však ten fakt, že v mnohých případech se děti dostávají k návykovým látkám bohužel přímo tam, kde by měly od těchto být co nejvíce chráněny a před nimi bezpečně a preventivně varovány - doma u rodičů. Je to smutný fakt, který vyvěrá z podceňování věcí samotných.
A o jakých návykových látkách tu hovoříme? Ponejvíce se jedná o cigarety a alkohol. Nic proti tomu, že rodiče kouří (i když jako dospělí a svéprávní lidé si jistě uvědomují všechna možná rizika z tohoto nešvaru či lépe řečeno zlozvyku vyplývající) nebo že si občas otevřou láhev vína - ale proč usnadňovat dětem přístup k těmto drogám, eventuelně jim je přímo nabízet?
Rodiče a další příbuzní si totiž často vůbec neuvědomují, že i jedna cigareta nebo sklenička vína opravdu mohou ohrozit další vývoj budoucího kuřáka či alkoholika, stejně jako ten fakt, že alkohol i tabák jsou skutečně drogy a záleží jen na každém konkrétním organismu, jak se s jejich dávkou umí vyrovnat a jak dlouhou dobu a kolik kusů cigaret či kolik zmíněných skleniček potřebuje k tomu, aby si navyknul na pravidelný přísun.
zdroj:http://drogy.zdrave.cz

Měkké drogy

12. dubna 2014 v 11:09 | Admin

Kofein

Kofein patří mezi nejrozšířenější návykové látky. Vyskytuje se nejen v kávě, ale také v čaji, čokoládě, kakau a v energetických nápojích.
Podporuje mozkovou a srdeční činnost, napomáhá v procesu spalování tuků. Tělo si při pravidelné konzumaci zvyká a vyžaduje stále vyšší dávku.
Předávkování se projevuje třasem, neklidem, nespavostí a bušením srdce.

Nikotin

Nikotin zlepšuje krátkodobou paměť a schopnost koncentrace, zvyšuje klidový metabolismus, a napomáhá tak vyššímu výdeji energie, potlačuje chuť k jídlu.
Kuřáci mají pocit, že je cigareta pomáhá zbavit stresu. Na téměř každé krabičce cigaret je však tučným písmem napsáno varování, že kouření způsobuje rakovinu, a to zejména plic.

Alkohol

V malých dávkách alkohol není až tak škodlivý, ovšem je to opět látka návyková. Ve větším množství vyvolává u některých lidí agresivitu. Alkohol dehydratuje, zatěžuje játra a zpomaluje proces regenerace organismu.
zdroj:http://drogy.zdrave.cz

Psychická závislost

12. dubna 2014 v 11:08 | Admin
26. června si tradičně připomínáme Světový den boje proti drogám (Mezinárodní den boje proti narkomanii). Tento den schválilo a vyhlásilo Valné shromáždění OSN 7. 12. 1987.
Všechny drogy jsou jedy, které zabíjí každý rok miliony lidských životů. Ačkoliv je rozdělujeme na měkké a tvrdé, škodlivost je prokázaná u všech druhů.
V prvním případě se jedná spíše o psychickou závislost, v případě tvrdých drog (drogy s neakceptovatelným rizikem nebezpečnosti užívání - např. kokain, heroin, pervitin, LSD, toluen apod.) se vybudovává těžká fyzická závislost.
V dnešním článku se zaměříme na drogy, které jsou běžně dostupné a většina společnosti je tudíž ani jako drogy či návykové látky nevnímá.
zdroj:http://drogy.zdrave.cz

Jak ochránit své dítě před drogou

7. dubna 2014 v 15:09 | Admin
Zvyšování počtu uživatelů drog lze v západním světě pozorovat zejména od 60-tých let 20. století. Nejde jen čistě o závislost na návykových látkách, ale nelze též opominout další závažné důsledky, které problematika přináší. Dochází ke kriminálním činům závislých skupin, dalšímu šíření závislosti či k nákazám infekčními nemocemi. Varovným by mělo být zjištění, že je pozorovatelné snižování věkové hranice první zkušenosti s drogou. Právě proto by prevence v této oblasti neměla být opomíjena a měli bychom si být vědomi její důležitosti.

Pátrání po samotných příčinách závislosti může být velmi komplikované. Mezi faktory, které zde sehrávají svou roli patří: osobnostní vlastnosti toxikomana, dostupnost návykových látek a dále komplex vlivů sociálního prostředí (rodina, škola, kolektiv).
Velmi důležitým prvkem vládní protidrogové politiky je snaha o snížení poptávky po drogách. V rámci této strategie lze následně hovořit o primární, sekundární a terciární prevenci užívání drog.
 • Primární prevence je zaměřena na oblasti, kde se problém dosud neobjevil a kde se dělá vše proto, aby vůbec nevznikl. Soustřeďuje se tedy na tzv. zdravou populaci a její snahou je informování a "odrazování" dětí a mládeže od užívání alkoholu a ostatních návykových látek.
 • Sekundární prevence již reaguje na konkrétní problém a snaží se o jeho nápravu. Jde tedy o to, jak pomoci těm, kteří již drogy berou, najít cestu zpět do života bez závislosti. Pro splnění tohoto cíle existují zařízení pro pomoc uživatelům drog. Mezi ně lze uvést linky telefonické pomoci, poradny, pedagogicko-psychologické poradny pro děti a mládež a poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy.
 • V terciální prevenci jde o zmírňování důsledků užívání drog. Nejedná se tedy přímo o řešení, ale o volbu jakéhosi "menšího zla". Jako příklad lze uvést program "harm reduction", v rámci něhož se například provádí výměna použitých jehel a stříkaček za nové, čímž se pracovníci programu pokouší předcházet infekcím.

Koho lze vnímat jako důležité aktéry samotné prevence?

 • Rodiče
V rodinách, kde se problém s drogami vyskytl, je často patrné, že se zde jen stěží nacházel čas pro společné řešení problémů a rodina spolu trávila jen málo chvil. Obvyklými příležitostmi pro společné popovídání bývají např. společná jídla, kterých se však dnes v mnoha rodinách nedostává. V takovýchto chvílích též dochází k vymezení rolí jednotlivých členů rodiny, děti si tedy uvědomují, jakou funkci kdo v rodině zastává a rodinné vztahy v takovéto perspektivě získávají jasně vymezené hranice.
Naštěstí je dnes již většina rodičů přesvědčená o prospěšnosti diskuse s dětmi na téma drogy. Přesvědčení, že informace v této oblasti mohou dítě spíše nalákat, není časté. Důležité je vhodně zvolit dobu, kdy s dítětem o tomto problému mluvit a vybrat formu rozhovoru přiměřenou věku dítěte. Samozřejmě názorné a velmi efektivní je jít dítěti příkladem, tedy nekázat o tom, co je správné, a na druhé straně jednat zcela opačně (toto platí též o vztahu k alkoholu či cigaretám).
Jako rodiče byste měli též projevovat zájem o kamarády dítěte a o charakter lidí, s nimiž tráví svůj volný čas. Vliv skupiny vrstevníků je u dětí nepopiratelný, a stejně jako jej může parta nalákat na určité zájmy či mu předat nové hodnoty, stejně tak jej může vtáhnout do světa drog.
 • Škola
V tomto ohledu je důležité, aby ve škole byla vytvořena strategie v boji s drogami. Prevence ve škole by se měla zaměřovat na osvětu a dále na informace o způsobu vyřizování incidentů spojených s drogami. Při tvorbě programu by měl být brán ohled na jeho co nejvyšší efektivitu, realizovatelnost a neměl by opomíjet možná specifika konkrétní školy. Nezbytná je důkladná analýza současného stavu. Pro zhodnocení atmosféry ve škole a též pro sledování efektivity proběhlé prevence se užívají monitorovací dotazníky.
Velkou roli zde sehrává samotná osobnost učitele, který by měl být schopen s žáky o dané problematice mluvit a vystupovat jako jejich vzor. Preventivní činnost by měla být patrná též v činnosti organizované mimo dobu výuky - zájmové kroužky, diskusní kluby, kurzy, družiny atd.
Jak se snažíte na své děti působit vy? Vyhovuje vám současný koncept protidrogové prevence?
zdroj:http://drogy.zdrave.cz/

Jak poznat, že dítě bere drogy

7. dubna 2014 v 15:08 | Admin
Často si nalháváme, že ten a ten problém se právě nás dotknout nikdy nemůže. O to větší je však následné rozčarování, pokud zjistíme pravý opak. Pravdou je, že drogy jsou součástí dnešního světa a je třeba vnímat je jako potenciální nebezpečí pro naše okolí i pro nás samotné. V posledních letech se s drogou seznamují stále mladší děti. Je tedy důležité vědět jak poznat, že právě naše ratolest může být v ohrožení a drogy by ji mohly poznamenat.


Pokud rodiče zjistí, že jejich dítě bere drogy, nemusí to být hned na počátku experimentování dítěte. Mnohokrát si toho všimnou až po měsících, kdy již může být řešení celého problému mnohem složitější. Co tedy může být varovným signálem, který by nám měl otevřít oči a po němž bychom měli zbystřit naši pozornost?
Obecně lze říci, že samotné účinky nealkoholových drog se rozeznávají velmi špatně. Navíc je samozřejmé, že děti se snaží utajit jakékoliv projevy svých činů, které by rodiče mohli vnímat. Obvykle si tedy doma nemáte možnost povšimnout přímých následků užívání drog. Ty se totiž odehrávají mimo domov. Mezi ně může patřitzčervenání očí po kouření marihuany, nesouvislá či zrychlená řeč, stažené zorničky očí, zápach po ředidlech atd.
Dá se tedy říci, že užívání drog je velmi obtížně rozpoznatelné, zvláště pokud se tak děje v malých dávkách. Přesvědčivě usvědčujícím důkazem je např. nalezení samotnédrogy, pomůcek při jejím používání nebo stop po vpiších. To se ale většinou stává až v případech, kdy je droga již v životě člověka výrazněji přítomna.

Projevy dítěte, které bere drogy

Důležité je všimnout si probíhajících změn v dřívější fázi. Mezi méně výrazné signály, které vám však také mohou leccos napovědět lze uvést:
 • střídání nálad
 • přehnaný smutek či veselí, u něhož není zřejmý důvod
 • podrážděnost či přímo agresivita
 • vyčerpanost, snadná unavitelnost
 • ospalost
 • ztráta chuti k jídlu
 • hubnutí
 • ztráta dřívějších zájmů
 • zhoršený školní prospěch
 • změna přátel a hodnot
 • změny v oblékání
 • zanedbávání péče o svůj zevnějšek
 • časté lži
 • stranění se okolí
 • zamykání se v dětském pokoji, koupelně, na záchodě
 • nevysvětlené ztráty peněz
 • mizení věcí z bytu
K tomuto je samozřejmě nezbytné své dítě dobře znát a věnovat se mu. Pokud s ním trávíte více času, jakákoliv změna v jeho chování vám neunikne. Pokud však patříte mezi ty, jenž tráví celý den v práci a dítě vidí jen pár hodin před spaním, měli byste důrazněji dbát na jeho chování a cíleně si všímat jakýchkoliv možných změn.
Tyto změny nemusí však vždy svědčit pro braní drog. U dítěte může být i jiný problém. Každopádně je však na vás abyste zpozorněli a začali se zajímat, co že se děje. Přestože se často hovoří o přílišné podezíravosti a kontrole ze strany rodičů, někdy je tomu přesně opačně. Pokud se varovné signály začnou objevovat, často si můžeme nalhávat, že u nás v rodině přece takový problém nastat nemůže a snažíme se další signály spíše přehlížet.
Máte ve své rodině zkušenosti s tímto problémem? Poznali by jste varovné signály u svých dětí?
zdroj:http://drogy.zdrave.cz/

Drogy mi málem vzaly bratra

7. dubna 2014 v 15:06 | Admin
S Patrikem jsme od sebe dva roky. Já byla starší sestra, která ho vždy ochraňovala. Od malička jsme měli pěkný vztah, samozřejmě, že jsme se mlátili a dělali si naschvály, ale to je mezi sourozenci normální.

Nevinný začátek

Když jsem byla v pubertě, vyzkoušela jsem párkrát pervitin. Bohužel jsem si zrovna šňupala, když byl v pokojíčku i Patrik, kterému bylo tenkrát 15 let, a chtěl hned taky. Vysvětlila jsem mu, že to mám jen na zkoušku, že to nejde a že to nikdy nesmí dělat. Možná to byl první krok, aby začal s drogami on. Můj experiment trval asi dva měsíce a nikdy mě nenapadlo zkusit to znovu.
Bratr začal v 19 pracovat jako číšník a byl spokojený. Párkrát se stalo, že v práci spal, protože prý neměl co dělat. Když se vracel domů, byl na mámu drzý a protivný a postupně se to začalo stupňovat. Začali jsme mít podezření, že něco není v pořádku,když Patrik přestal dávat peníze domů a vymlouval se, že mu šéf nezaplatil, že mu to dá později, nebo že si bral velký zálohy a už nic nemá.
Takhle to bylo rok a nakonec mu máma řekla, ať si najde vlastní byt, že takhle to dál nejde. Byl strašně uražený a s nikým se nebavil. Byt si našel, jenže prodal všechno, co dostal od našich a babičky. Přes povlečení až po nádobí. Máma s ním chtěla jít do protidrogového centra, ale on se jen vysmíval. Později přiznal, že si občas něco vezme, ale že to má všechno pod kontrolou, což tvrdí všichni. Nejhorší bylo, že jsme v podstatě všichni jen přihlíželi a nevěděli, co dělat. Bylo to stále dokola.

Záchrana na poslední chvíli

Jednou se vrátil večer domů, měl mámě dát peníze, zase se vymlouval a šíleně se pohádali. Bylo vidět, že v sobě zase něco měl. Mamka šla za ním do pokojíčku a viděla, jak stojí v otevřeném okně. Okamžitě ho stáhla zpátky a šíleně brečela. Kdyby přišla třeba jen o vteřinu déle, už by mohlo být pozdě.
Patrik si to druhý den nepamatoval. Naši si s ním promluvili a dohodli se, že se buď odstěhuje, nebo u nich zůstane, ale bude chodit na léčení. Slíbil jim, že přestane, že už ho takový život taky nebaví. Vypadalo to, že vážně přestal, chodil domů normálně, sedl si s námi v obýváku, dal si kafe a normálně jsme se bavili.

Vážné zdravotní následky

Asi o měsíc později se probudil v horečkách a měl halucinace. Mamka hned zavolala záchranku. Patrik ani nevěděl, jak se jmenuje a kde bydlí. Vůbec nevnímal. Okamžitě ho odvezli a odpoledne ho převezli do jiné nemocnice se zánětem mozkových blan. Přímo na tom oddělení pracovala rodinná kamarádka, tak vzala Patrikovi krev, kde se potvrdilo, že bere drogy. Doktor nám řekl, že zánět má proto, že má od šňupání rozežranou nosní přepážku a že další 2 dny budou rozhodující, jestli přežije bez následků. Nejhorší dva dny v našem životě.
Naštěstí to dopadlo dobře. Byl tam zavřený měsíc. První dny jen ležel, ale pak mu bylo lépe a začal v pokoji i kouřit, Doktorka mu samozřejmě vynadala, jenže když zavřela dveře, zapálil si další. Ale brzy mu cigarety došly, a když jsme za ním přijeli na návštěvu, seřval nás, že pokud mu nechceme pomoct a nedáme mu zapalovač a cigarety, ať za ním nechodíme a že nás už nechce vidět. My mohli stát jen pod oknem, takže když jsme mu nic nehodili, tak se s námi nebavil. Takhle to trvalo asi dva týdny. Nejhůř to nesla mamka. Poslední týden v nemocnici už byl normální. Omluvil se lékařům za svoje chování a taky našim.

Šťastný konec

Měsíc po propuštění byl doma a nikam nechodil, aby se nepotkal s někým, kdo by ho do toho zase namočil. Další měsíc odjel do zahraničí, kde mu jeho kamarád našel práci i bydlení. Stále tam pracuje a má se dobře. Každý týden si voláme a věřím, že už s tím nikdy nezačne. Díky tomu, že dostal zánět mozkových blan, přestal fetovat, jelikož si uvědomil, že mu už šlo o život.
Máte vy nebo někdo z vašich blízkých nějaké zkušenosti s drogami?
zdroj:http://drogy.zdrave.cz/

Opium - účinky a využití

7. dubna 2014 v 15:06 | Admin
Opium je zaschlá šťáva získávaná z nezralých makovic. Má vysoký obsah alkaloidů, především morfia nebo kodeinu, látek známých jako opiáty. Silně narkotický účinek opia navozuje pocit blaha a euforie, tiší bolest a způsobuje celkový útlum organismu.
Opium je využíváno pro potřeby medicíny, např. k výrobě analgetik. Valná většina opia je však zneužita k výrobě známé polysyntetické drogy - heroinu.

Získání a zpracování opia

Opium se získává z máku setého, ne všechny druhy máku jsou však vhodné. Lepkavá tekutina, která vytéká z nezralých makovic se nazývá latex, je na vzduchu rychle tuhnoucí a zpracovává se do tvarů bochníků nebo briket. Takto je předávána do ilegálních laboratoří k dalšímu zpracování. K zemím s největší produkcí opia patří Afghánistán a Thajsko, dále pak Čína, Indie, Turecko, Pákistán, Írán a Austrálie.
Surové opium je základní surovinou určenou k výrobě dalších drog. V Indii jsou to např. kuličky vkládané pod jazyk, na orientálních trzích je k dostání opium s oslabeným účinkem, je tak levnější a dostupné sociálně slabším. Ke kouření dýmkou se využívá popel z čistého opia.

Užívání a účinky opia

Nejčastějším způsobem užití bylo donedávna kouření, směsi opia a hašiše, nebo s příměsí tabáku. Dnes jsou k dostání tablety, laudanum - opium rozpuštěné v alkoholu, nebo-li lihová tinktura morfinu a kodeinu. Morfium se aplikuje také pomocí injekční stříkačky.
Opium vyvolává změny vědomí a pocity tělesného blaha, nevnímání bolesti, klidný stav extáze. Nezpůsobuje halucinace ani jiné fantastické vize, vede k usnutí. Po požití morfinu je euforie výraznější. K abstinenčním příznakům patří např. deprese, zvracení, průjem. Užitím opiátů se znatelně zužují zornice, čímž se liší od stimulantů, látek zvyšujících aktivitu, od kofeinu a nikotinu přes amfetaminy až po MDMA (Extázi) nebo kokain.

Opium v medicíně

Některých syntetických opiátů využívá i medicína. Morfin se např. používá k tlumení bolesti a to především u onkologických pacientů, nebo u pacientů trpících některou formou chronické bolesti. Východní kultury znají opium také jako lék proti průjmovým onemocněním.
Na opium je již od dávné historie pohlíženo negativně, hlavně díky návykovosti. Jako prostředek tlumící jinak neléčitelnou bolest má však určitě své pozitivní uplatnění.
zdroj:http://drogy.zdrave.cz/
Foto: Sxc.hu

Drogy jsou omamné či povzbuzující návykové látky.

7. dubna 2014 v 15:03 | Admin
Drogy

Drogy

Drogy jsou omamné či povzbuzující návykové látky.
Droga je všeobecné označení pro skupinu omamných, více či méně návykových látek, které nějakým způsobem ovlivňují a mění psychický i fyzický stav člověka a při nadměrném užívání mohou vést k závislosti.

Běžné drogy

Jsou získávány buď z rostlin, nebo chemickou výrobou. S nejrůznějšími typy drog se setkáváme v běžném životě denně, nejčastěji asi ve formě kávy, alkoholu či nikotinu v cigaretách - tedy jistého druhu sedativa, které přináší uklidnění, úlevu od stresu a vypětí, zkrátka příjemný pocit.

Marihuana

Od cigaret se snadno přechází k velmi rozšířené marihuaně, což je přírodní droga získaná z usušených listů konopí.

Tvrdé drogy

Závažnější je použití narkotik, jako je například morfin nebo opium, ale také heroin. Ten spolu s kokainem a pervitinem patří mezi nejznámější a u nás rozšířenénelegální tvrdé drogy. Těm ovšem většinou předchází právě zkušenost s lehčími drogami, jako je marihuana nebo různé druhy tanečních drog, navozujících euforii, například tablety Extáze, oblíbené a rozšířené v prostředí diskoték a festivalů.
Jako u mnoha jiných problematik týkajících se hlavně mladých a snadno manipulovatelných jedinců, i tady je základním pilířem jejich ochrany dostatečná informovanost. Včasné a dostatečné pochopení vlivu, následků a celkového nebezpečí plynoucího z konzumace drog může vést k pozitivním výsledkům a zlepšení situace s touto problematikou v naší společnosti.
zdroj:http://drogy.zdrave.cz/

Drogová poradna

3. dubna 2014 v 17:33 | Admin

Vítáme Vás na stránkách Drogové poradny, kterou provozuje občanské sdružení SANANIM zaměřené na prevenci a léčbu drogové závislosti.

Prostřednictvím Drogové poradny můžete zadat anonymně jakýkoli dotaz týkající se drogové problematiky, případně vyhledat informace v již zodpovězených dotazech. Na dotazy odpovídají zkušení odborníci, kteří pracují v jednotlivých zařízeních o. s. SANANIM a externí specialisté.
Na našich stránkách jsou pro vás k dispozici také informační texty o jednotlivých drogách a dalších záležitostech souvisejících s drogovou problematikou.

Poruchy, které vznikly přímým působením drogy.

3. dubna 2014 v 17:21 | Admin
 • Jedná se o poruchy vzniklé z "toxické příčiny". Začínají často velmi rychle, jejich průběh bývá dramatický a většinou rychle odeznívají. Nejčastěji se jedná o různé druhy psychotických, depresivních či úzkostných poruch.
  Většina těchto onemocnění poměrně rychle odeznívá po ukončení užívání drogy.
  Příkladem může být toxická psychosa (slangově stíha) vzniklá v souvislosti s užíváním pervitinu. Onemocnění vzniká obyčejně při protrahovaném užívání "v jízdách", méně často po jednorázové aplikaci větší dávky. Rozvíjí se paranoidně - persekuční stav s halucinacemi (postižený má pocit, že je pronásledován, stahuje se kolem něj neviditelná síť i auta na ulici se domlouvají troubením a blikáním a je mu ukládáno o život). Většinou zůstává dlouho zachovaný náhled (postižený si uvědomuje, že se jedná o duševní poruchu), může se však jednat i o poměrně dramatický stav a náhled být v tomto případě nebude přítomen. Porucha většinou sama zmizí za cca. 10 dní po vysazení pervitinu.
  Samozřejmě duševní onemocnění nemusí po ukončení užívání odeznít a může přetrvávat, někdy i dlouhodobě.
  Příkladem může být výše zmíněná toxická psychóza, která neodezní po vysazení drogy a přetrvává.
  Smutným příkladem jsou poškození vyvolaná organickými rozpouštědly. Při jejich dlouhodobém užívání dochází k vážnému narušení nervového systému (současně s tím i celého organismu) přímým toxickým vlivem látky. Postižení je vratné jen částečně, úbytek rozumových schopností bývá trvalý. Podobné postižení způsobuje také alkohol.
  Některé poruchy se objevují bezprostředně, nebo velmi brzy po odeznění intoxikace.
  Typickým příkladem je "dojezd" po odeznění intoxikace silným stimulantem (pervitinem) nebo zhoršená náladu uprostřed týdne která se objevuje po víkendovém užití Extáze tzv. low midweek. Obě poruchy obyčejně rychle odezní.
  Posledním typem poruch vzniklých přímo v souvislosti s užitím drogy jsou poruchy které se poprvé objevují s určitým odstupem (týdny a měsíce) po odeznění intoxikace a někdy se opakovaně vracejí.Většinou se jedná o "flash back" nebo "psychotické reminiscence". Jde se o návrat podobného stavu jako při intoxikaci. Porucha se objevuje především po intoxikaci drogami ze skupiny halucinogenů (LSD, psilocybin, zřídka marihuana) méně často po intoxikacích stimulancii (pervitin).
 • Poruchy, které vznikly v souvislosti s užíváním drog a nemají "toxickou příčinu".
  Příkladem může být třeba posttraumatická stresová porucha, která vznikne na základě šokujícího zážitku při užívání drog (přepadení, znásilnění, smrt kamaráda se kterým postižený drogy užíval, ...). Postraumatická stresová porucha obyčejně spontánně neodezní a vyžaduje dlouhodobou léčbu.
zdroj:http://www.drogovaporadna.cz

Psychická onemocnění a drogy-Poruchy, které vznikly před začátkem užívání drog.

3. dubna 2014 v 17:20 | Admin

Psychické poruchy a onemocnění vznikající v souvislosti s užíváním drog


Různá duševní onemocnění vyskytující se společně s užíváním drog jsou poměrně častým jevem. Souběh duševní choroby a užívání drog je častý a setkávají se s ním všechna zařízení, která se zabývají péčí o drogově závislé. Z velké části se jedná o onemocnění méně vážná, vyskytují se však i velmi vážná duševní onemocnění typu psychóz.
Duševní poruchy, které se vyskytnou v souvislosti s užíváním drog můžeme rozdělit podle doby vzniku a souvislosti s užíváním drog na:
 • Poruchy, které vznikly před začátkem užívání drog.
  Takové poruchy mohou působit jako disposiční faktor, který vede k prohloubení užívání po prvotní zkušenosti s drogou. Droga zde funguje jako určitá forma sebeléčby, která přináší postiženému úlevu od utrpení. Sebeléčba může být častou příčinou užívání legálních i nelegálních drog. Proto je průběh většiny těchto duševních onemocnění mírný, ale často dlouhodobý a nemocný soudí, že se se svou "podivností" musí vyrovnat sám. Nestěžuje si proto na své potíže lékaři a choroba uniká diagnose. Podobným mechanismem vzniká poměrně častá závislost na legálně předepisovaných lécích - pokud je nevhodně zvolena terapie a nebo pacient jinou léčbu odmítá.
  Příkladem závislosti, která vznikne v souvislosti s již existující duševní poruchou může být závislost na anxiolyticích (léky proti strachu a úzkosti) benzodiazepinového typu (Neurol, Xanax, Diazepam, Lexaurin, ...). Typicky postiženy bývají dospělé ženy, kterým jejich lékař naordinuje výše zmíněné léky na úzkostnou poruchu. Vzhledem k tomu, že tato léčba obyčejně ve výše zmíněné diagnose přinese úlevu, se postižená nechce za žádnou cenu léků vzdát. Z původně krátkodobého předepisování se stane dlouhodobé. Vzniká závislost. Postižená pak vyžaduje od lékaře trvalé předepisování anxiolytik a to i tehdy, když si uvědomuje škodlivé důsledky užívání. Dalším příkladem závislosti související s již existujícím duševním onemocněním může být i závislost na látkách s tlumivým - narkotickým účinkem (heroin, sedativa, alkohol, ...) u depresivní poruchy. Postižený zjistí, že výše zmíněné látky mu přinášejí krátkodobě výraznou úlevu. V jejich užívání proto pokračuje a postupně se rozvíjí závislost se všemi negativními důsledky. I přes to, že kolotoč užívání drog v konečném důsledku nepřináší postiženým žádné potěšení, může být po dlouhou dobu aktivní užívání drog stavem, který je přijatelnější, než živost s depresivní poruchou.
zdroj:www.drogovaporadna.cz

I za socialismu bylo v ČR možné si "šlehnout" drog

21. března 2012 v 16:42 | ADMIN webu
Obecně v Čechách převládá názor, že před rokem 1989 se v tehdejším Československu drogy příliš nevyskytovaly. Není to ale tak docela pravda. O opaku nás přesvědčil i jeden z třiceti případů majora Zemana, Mimikry, který však tehdejší drogovou scénu popsal značně zkresleně.

Memento mori

Asi nejznámějším dílem, které popisuje drogovou scénu v socialistickém Československu, je kniha Memento od novináře Radka Johna. Je inspirovaná skutečnou událostí a popisuje příběh mladého muže, kterému drogy vezmou vše - od ženy až po zdraví a téměř i život.

Hlavní roli v ní hraje pervitin, což je droga, která se, kromě alkoholu a tabáku, v Československu užívala nejvíce. Módní drogy jako heroin a kokain, které v naší republice kralovaly za první republiky, měly stejně jako obyvatelé Československa uzavřené hranice. Socialistické Československo bylo kvůli železné oponě odříznuto nejen od normálního západního světa, ale i světa západních drog.


Země drogovými dealery opomíjená Československo totiž nebylo pro drogové dealery zajímavou zemí. Kromě téměř nepropustných hranic za to mohl i fakt, že socialistická koruna nebyla v té době dostatečně "tvrdou" měnou, a proto ani měnou příliš zajímavou. Heroin a kokain se proto v ČSSR téměř nevyskytovaly, a pokud ano, tak pouze po dobu své cesty dále na Východ či Západ.

Udělej si sám…

Československou drogovou scénu tak ovládly zcela jiné drogy. Prim samozřejmě hrály alkohol a cigarety, což jsou dvě nejrozšířenější drogy světa. Čeští narkomani si navíc poměrně hodně oblíbili různé "domácí drogy", jako například lysohlávky, čichání ředidel, pojídání různých krémů atd., které byly dostupné téměř na každém rohu.

Zvláštní místo pak na československé drogové scéně zaujímaly konopné produkty, které se začaly hojně vyskytovat především v polovině 80. let. Hašiš pak dal dokonce jméno celé jedné odnoži undergroundové kultury - hašišáci.


… a udělej to nejlépe na světě!

V ČSSR se ale ani přes všemožné zákazy nezapomínalo ani na tvrdé drogy. Například málokdo ví, že Československo bylo jedním z největších exportérů velmi kvalitního LSD. To se vyrábělo například v opavské Galeně a neoficiálně se pašovalo na Západ, kde mělo způsobit nestabilitu tamních politických systémů.

Ale i v tuzemsku si našlo své uživatele, kterými byli zejména mladí umělci.
Zcela nejslavnější československou drogou je ale beze sporu pervitin. V jeho produkci jsme byli, a dosud jsme, největší na světě a jeho kvalita je i mezi zahraničními narkomany vyhlášená. Pervitin se v ČSSR vyráběl většinou podomácku, často i společně s braunem, což je typicky česká droga, vyrábějící se z kodeinu, která svůj název dostala pro svou nahnědlou barvu.zdroj:http://www.psychicke-zdravi.cz

Kokain

21. března 2012 v 16:40 | ADMIN webu
Kokain. Název nejen slavného amerického filmu, ale i jedna z nejrozšířenějších drog na světě. Ač byla několik dlouhých let pro svou cenu v české kotlině opomíjena, pomalu ale jistě se dere zpět na "výsluní popularity". Seznamte se s drogou slavných.

Bílý prášek z Jižní Ameriky

Kokain, alkaloid jihoamerického keře koky pravé, je bílá, práškovitá nebo krystalická hmota. Jako první ji vyrobil německý chemik Albert Niemann v roce 1860 a o dva roky později ho začala v německém městě Darmstadt komerčně vyrábět firma Merck. Používal se v lékařství a potravinářství (přidával se například do slavného nápoje Coca-Cola, odtud jeho název).

Žvýkat, kouřit, nebo šňupat?

Kokain totiž na lidské tělo působí stimulačně. Uživatel má po dávce pocit zvýšené svalové síly, bystrosti a povznesené nálady. Může také přeceňovat své schopnosti a být velmi nekritický. Obvykle se užívá buď ve formě prášku vdechováním, nebo ho lze kouřit spolu s tabákem nebo marihuanou. Kouřením se ale jeho účinky neprojeví.

Vypaří se totiž při nižší teplotě, než je teplota, při které hoří. Pokud si tak chce uživatel "dopřát" jeho účinků kouřením, je nutné jako přísadu použít jeho volnou bázi neboli crack.

K aplikaci cracku kouřením je pak často užívána skleněná trubička. Posledním a nejstarším způsobem aplikace je žvýkání listů koky, což vede k uvolnění šťávy obsahující požadované účinné látky. Tento způsob aplikace má za následek pomalejší a pozvolný nástup účinků.

Při dlouhodobém užívání kokainu se objevuje obraz chronické otravy, vzniká tzv. kokainismus. Po vybuzení organismu se navíc po delší době po aplikaci objevuje hluboký útlum a únava, která při velkém předávkování může vést i k zástavě srdce a smrti.

Šampaňské a kokain

Kokain byl vždy populární drogou mezi umělci a smetánkou. Punc luxusu mu dodávala nejen jeho cena, ale i účinky, zejména pak zvýšení sexuálního zájmu a potěšení ze sexu. Prim proto vždy hrál na večírcích slavných, kde se podávala slavná kombinace c&c - champagne & cocain.


Mezi slavné uživatele této drogy patřil například psychiatr Sigmund Freud, rockový zpěvák Jim Morrison, Adolf Hitler, modelka Kate Moss a herci a zpěváci jako Hugo Haas, Lindsey Lohan, Robbie Williams a mnoho dalších. Kokain se tedy vrací na scénu a bohužel ještě neřekl zcela poslední slovo.


zdroj:http://www.psychicke-zdravi.cz

Důvodů, proč lidé podléhají drogám, je celá řada

21. března 2012 v 16:38 | ADMIN webu
Mohou to být problémy v rodině, odpor proti autoritám, ale například i nízké sebevědomí.
Jedním z důvodů, proč se mladí uchylují k drogám, je i nízké sebevědomí, jsou v kolektivu za "šedé myšky" a nedaří se jim prosadit se a něčeho dosáhnout. Mají pak pocit, že už nemají co ztratit, že nesplní do nich vkládané očekávání, že nemají žádnou hodnotu a že drogami mohou pouze získat.


Některé drogy totiž mohou dočasně zvyšovat pocit sebevědomí a člověk se pak pod jejich vlivem lépe prosazuje. To má za následek, že si člověk uvědomí, že mu drogy pomáhají sebevědomí zvyšovat, pomáhají mu prosadit se, a tak nemá důvod v jejich užívání nepokračovat, nebo dokonce přestat. Někdy se ale může užívání drog projevit až poměrně přehnaně, například odmítáním autority a svých povinností.

Odolnější i vůči drogám

Jak ukázaly dlouhodobé psychologické výzkumy, daleko lépe drogovému pokušení odolávají jedinci, kteří jsou dostatečně sebevědomí a mají zdravou sebedůvěru. To může být do jisté míry výsledek celkové výchovy v rodině.

Pokud je totiž člověk odmala srážen a jeho sebevědomí je ušlapané, bude se chtít takovýto jedinec "vytáhnout" například pomocí drog. Neuvědomuje si přitom ale, že je to ještě rychlejší cesta ke zkáze. Proto by měl být na zdravé sebevědomí ve výchově kladen důraz.


Zvýšit sebevědomí dítěte lze několika jednoduchými tipy:

Neklást na dítě přehnané nároky, protože pokud je dítě trestáno za každý neúspěch, bude se později pořád něčeho bát. Musí se totiž naopak naučit, že je normální, když se něco nepodaří, že to patří k životu.

Dále je třeba učit dítě samostatnosti, aby si v dospělosti dokázalo poradit samo.
Poměrně častým důvodem nízkého sebevědomí je snaha dítěte vyrovnat se staršímu sourozenci. Je proto důležité dítěti vysvětlit, že od něj nikdo neočekává, že bude stejný jako jeho sourozenec, a že každý přece umí něco jiného.zdroj:http://www.psychicke-zdravi.cz

Ani domov nemusí být pro dítě bezpečným místem bez drog

21. března 2012 v 16:36 | ADMIN webu
Riziko otrav dětí opiáty neustále stoupá. Mnoho rodičů přitom netuší, že se jejich potomek může s drogou setkat i v běžně vybavené domácnosti.

Rizikové místo 1 - parta

Jedním z nejčastějších míst, kde se dítě může s měkkými, ale i tvrdými drogami setkat, je parta vrstevníků. Některý ze členů drogu donese a všichni ji vyzkouší. Nikdo přece nechce trhat partu. Pokušení se přece tak těžko odolává.

V tomto případě je třeba dítěti ještě před tím, než k situaci dojde, vysvětlit, že drogy jsou špatné a představují pro něj velké zdravotní riziko - otravu.

Rizikové místo 2 - kluby, diskotéky

Po prostředí party asi druhé nejčastější místo, kde se dospívající může s tvrdými drogami setkat. Mnoho vrstevníků, líbivá hudba, povznesená nálada. To vše přímo láká k tomu, udělat si večer ještě krásnější a novou drogu vyzkoušet.

Rizikové místo 3 - domov

Ač se to zdá k neuvěření, jedním z nejčastějších míst, kde se může dítě s opiáty setkat, je jeho vlastní domov nebo domov některého z kamarádů či příbuzných. Mnoho léků, které se používají například k tišení chronických bolestí nebo proti kašli, totiž opiáty obsahuje.

Nejčastěji je lze nalézt například u starších, onkologicky nemocných pacientů. Riziko zde hrozí zejména u menších dětí, které jsou schopné při nepozornosti rodičů spořádat klidně celé platíčko opiátových léků.

Další možností je pak náhodné užití například substitučních opiátů, jako jsou přípravky obsahující buprenorfin. Většinou se sice vydávají a užívají přímo u lékaře nebo v odvykacím centru, před svátky nebo delší pauzou ale mohou odvykající dostat svou pravidelnou dávku "do zásoby".

Braňte se náhodným otravám:

 • Uchovávejte všechny léky, nejen ty, které obsahují opiáty, mimo dosah dětí, ideálně v nějaké uzamykatelné skříňce, na kterou dítě nedosáhne.
 • Pokud už k náhodnému požití dojte, ihned zavolejte rychlou lékařskou pomoc.
 • Vyprovokujte u dítěte zvracení. Čím méně léků totiž v těle bude mít, tím menší nebezpečí hrozí.
 • Zajistěte dýchání. Opiáty totiž negativně ovlivňují dýchací centrum v prodloužené míše a utlumují tak dýchání. Je proto životně důležité v případě nutnosti poskytnout umělé dýchání.
 • Zjistěte, kolik a co dítě přibližně spolykalo a před jakou dobou. Krabičku od léků nevyhazujte, ale předejte ji ošetřujícímu lékaři.
 • Hlavně nepanikařte! Jednejte klidně a s rozmyslem.


zdroj:http://www.psychicke-zdravi.cz

Nutit závislého k léčbě příliš úspěchu nezaručí

21. března 2012 v 16:32 | ADMIN webu
Závislosti, ať už je na drogách, alkoholu, nebo třeba hracích automatech, se bez pomoci a správné odvykací terapie zbaví člověk jen velice těžko. Kromě pomoci zvenčí je ale důležitá i spolupráce závislého. Pokud léčbu odmítá, je situace o to složitější. Má ale léčba pro někoho, kdo o ni nestojí, vůbec smysl?

Co je odborná pomoc

Léčba závislosti na psychoaktivních látkách je chápána jako odborná, cílená a strukturovaná práce s klienty, jejímž cílem je dosáhnout abstinence nebo redukce užívání drog, snížit frekvenci a závažnost relapsu, zapojit klienty do produktivního života v rodině, v práci a ve společnosti a zvýšit tedy kvalitu jejich života na nejvyšší možnou míru.


V České republice je léčba zajišťována širokým spektrem mezioborových služeb, které lze podle typu rozlišit na ambulantní (AT ordinace, stacionární programy, strukturované programy následné péče) a rezidenční (terapeutické komunity, specializovaná oddělení nemocnic, psychiatrické léčebny) a podle délky na léčbu krátkodobou (4-8 týdnů), střednědobou (3-6 měsíců) a dlouhodobou (déle než 6 měsíců).

Spolupráce je alfou a omegou úspěchu

Velice důležitým aspektem v léčbě závislostí je ale spolupráce pacienta. Pokud pacient chce odvykat a snaží se terapeutický program plnit a dodržovat, je napůl vyhráno. Úspěšnost u takovýchto pacientů je poměrně vysoká, ač se samozřejmě někdy stane, že opět závislosti propadnou.

Pokud ale pacient léčbu odmítá a nespolupracuje, je situace komplikovanější. Nutit závislého do léčby, kterou odmítá, je totiž jako házení hrachu na zeď. Ačkoliv mu chceme pomoci a myslíme to s ním dobře, závislý má pocit, že mu ubližujeme. Rozumná argumentace také není zcela nejvhodnější. Mnoho závislých má mozek úplně "zatemněný" drogami a jedinou jejich starostí je obstarat si další dávku. Přesto ale ještě není potřeba se vzdávat. Někdy totiž závislý v průběhu léčby sám změní názor a začne spolupracovat. To se ovšem stává poměrně zřídka.

Podvod pro dobrou věc

Další možností je začít léčbu tak, aby o ní závislý nevěděl, tedy vlastně malým podvodem. Tato taktika ale slaví úspěch jen u malého počtu závislostí, kde je možné ji aplikovat, a u mladších jedinců. Ti totiž ještě někdy mají například před rodiči respekt a dokážou se podřídit jejich nátlaku.


Zbavit člověka závislosti, i když sám nechce, tedy smysl má. Nezřídka se totiž stává, že nám dotyčný, za to, co jsme pro něj udělali, poděkuje a uvědomí si své chyby. Přesto ale nejlepší cestou, jak zbavit člověka závislosti, je dokázat ho motivovat, aby se sám odhodlal přestat. Důležité v takovém případě je, aby závislý co nejvíce zpřetrhal pouta se svým okolím, které ho může opět do závislosti stáhnout. Vhodné je proto zcela změnit své působiště, popřípadě se v krajním případě i přestěhovat.zdroj:http://www.psychicke-zdravi.cz

Píchnout si drogu: je to odvaha, nebo slabost?

21. března 2012 v 16:30 | ADMIN webu
První injekční aplikace drog je často tím posledním krokem, který narkomana vede do problémů. Mnoho z nich to ale tak nebere a nitrožilní aplikaci považuje jen za "další level" své drogové kariéry.

Postupný proces

Téměř žádný z narkomanů jako svou první drogu nezkusil něco, co se aplikuje nitrožilně. Většina jich totiž začíná na "relativně neškodných" drogách, jako jsou alkohol, cigarety a marihuana s hašišem. Časem jim ale tyto základní drogy přestávají svými účinky stačit. K navození stavu opojení je totiž třeba stále větších a větších dávek.

Proto narkomanovi nezbývá nic jiného - tedy pokud stále o "povznášející zážitky" stojí - než přesedlat na tvrdší produkty drogového trhu. Mezi ty patří zejména kokain a zvláště v České republice velmi oblíbený pervitin. Ale ani u těchto drog není pocit uspokojení nekonečný, a proto je třeba vystoupit na pomyslný olymp drogové kariéry, k nitrožilní aplikaci.

Droga přímo do krve

Pomyslnou výhodou nitrožilní aplikace drog je velmi rychlý nástup účinku. Droga se totiž dostává přímo do krevního oběhu narkomana, a může tak začít působit téměř okamžitě. K této formě aplikace se pak narkoman většinou uchýlí, protože nechce na účinek čekat dlouho. První injekční aplikace je zlomovým bodem drogové kariéry každého narkomana. Mnoho z nich s aplikací dlouho neváhá a rovnou si "šlehne" - touha po nových zážitcích je natolik silná, že není čas přemýšlet nad tím, zda to bude, nebo nebude bolet.

My děti ze stanice ZOO

Jiná situace je ale u narkomanů, kteří sice po novém zážitku touží, ale přesto si nejsou jisti, zda už tím nepřekračují pomyslnou hranici. Takovou situaci velmi dobře popsala Christiane F. v knize My děti ze stanice ZOO, kdy si jako hlavní hrdinka musela velmi dlouho dodávat odvahu, aby si drogu píchla.

Kdo se bojí, nesmí do žíly

Odvaha k tomuto kroku je proto velmi důležitá a často je ještě podpořena neutuchající touhou, která případné pochybnosti přebije. Velkou roli v tomto rozhodování hraje také vliv okolí nebo party. Když totiž všichni okolo nitrožilní aplikaci vyzkouší a "nic se jim nestane", je to pro začínajícího narkomana dostatečný důvod k činu a nemusí si odvahu dodávat sám. Často se také člověk nechá k takovémuto činu doslova vyhecovat, kdy se do něj jeho drogové okolí a kamarádi neustále strefují, že kdo nezkusil, není.

K první nitrožilní aplikaci tedy zase tolik odvahy třeba není. Daleko více je jí třeba k odmítnutí či k rozhodnutí skoncovat s tímto druhem života. Máte ji i vy?


zdroj:http://www.psychicke-zdravi.cz

Jedním z typicky českých drogových návyků je kromě pervitinu také pojídání lysohlávek.

21. března 2012 v 16:29 | ADMIN webu
Nikde jinde na světě se jich nezkonzumuje tolik jako v české kotlině. Přesto ale Češi nebyli první, kdo na omamné účinky houbiček přišel.

Celosvětová houba

Lysohlávky jsou stopkovýtrusné houby, které se vyskytují po celém světě. Nejvíce se ovšem vyskytují v mírném pásu v Americe či Evropě, tedy v místech, kde leží i Česká republika. Rostou na různých podkladech, na trusu, na mechu, na půdách, travnatých plochách i na tlející dřevěné drti. Poznat se dají podle charakteristicky modrého klobouku.

Někdy ale toto zbarvení vzniká, až když se plodnice pomačkají nebo natrhnou, v těchto místech se pak zbarví do modra (po zhruba 20-120 minutách), nebo pokud je barva klobouku nažloutlá, do zelenomodra.

Droga starých indiánů

Účinky lysohlávek, které obsahují halucinogeny psilocin a psilocybin a v menší míře také slabší baeocystin a norbaeocystin, byly známy už ve starověku. Jak dokazují archeologický nálezy, staré středoamerické indiánské civilizace tyto účinky znaly už před více než 2 500 lety a byly si vědomy nebezpečí z nich vyplývajícího.

V mayském jazyce totiž dokonce stejné slovo označuje jak lysohlávku, tak i podsvětí. V Guatemale se pak našly malé sošky představující houby. Podle odborníků byly tyto sošky společně s čerstvými houbami používány při různých náboženských rituálech.

Rozžvýkat, nebo polknout?

Požití lysohlávek vyvolává podobné příznaky jako u jiných halucinogenních látek, jako jsou meskalin, lysergamid či LSD. Podle způsobu požití a vnímavosti konzumenta se liší i nástup účinků. Jsou-li houby dobře rozžvýkány a ponechány delší dobu v ústech, objevují se první příznaky už asi po 10 minutách. Spolknuté houby pak začínají působit asi po 40 minutách a zároveň mají vzhledem k proniknutí pouze poloviny účinných látek žaludeční a střevní stěnou i zhruba poloviční účinnost.

Pokřivená realita

Požití způsobuje deformace vnímání objektivní reality, která později plynule přechází v pocity rozbití a prohloubení časových a prostorových souvislostí. Časté jsou i deformace tváří a osob a kaleidoskopický efekt, euforické stavy a pocity štěstí.

Pozor na předávkování

Možnost otravy lysohlávkami je poměrně nízká, protože smrtelná dávka psilocybinu pro člověka je asi 17 gramů, což představuje několik kilogramů houbiček. Daleko větší nebezpečí lysohlávek spočívá v riziku neuvážených ukvapených rozhodnutí, která mohou být příčinou různých zranění až smrti. Stejně tak lysohlávky mohou pomoci k nastartování psychických chorob, o kterých konzument ještě vůbec neví, jako je např. schizofrenie. Proto je lepší se těchto houbiček, stejně jako všech ostatních drog, raději vzdát.zdroj:http://www.psychicke-zdravi.cz

Injekční aplikace drog je nebezpečná pro narkomana i jeho okolí

21. března 2012 v 16:27 | ADMIN webu
Nitrožilní aplikace drog a omamných látek patří mezi nejrizikovější způsoby užívání drog. Narkoman tím totiž může ohrožovat nejen sebe, ale i lidi kolem sebe.

Zátěž nejen pro žíly

Časté a opakované vpichy do žíly mohou narkomanovi přivodit mnoho problémů. Jedním z nejčastějších je tzv. macerace tkáně a vznik krevních sraženin v žíle. Ty žílu ucpou a zabraňují tak dalším možnostem vpichů. Narkoman si tak pro aplikaci musí hledat jiné místo na těle. Sraženiny se navíc mohou uvolnit, a pokud se krví dostanou do plicního řečiště, mohou ho ucpat a vyvolat tak plicní embolii, což je život ohrožující stav.


V místech vpichů ale kromě tvorby krevních sraženin hrozí i riziko vzniku gangrény - bakteriálního zánětu šířícího se měkkými tkáněmi. Ten se může během několika hodin rozšířit do celé končetiny a postižený může, pokud se včas neléčí, i o ruku či nohu přijít.

Riziko pro narkomana…

Velmi časté je u nitrožilních narkomanů i riziko nákazy některou z infekcí, které se přenášejí krví. Prim v těchto nákazách hraje zejména nákaza virovou hepatitidou typu C a B. Odhaduje se dokonce, že některou z těchto nákaz trpí až 60 % nitrožilních uživatelů drog.

Nákaza žloutenkou je nebezpečná především proto, že zatěžuje již tak dost drogami poškozená játra. Proto u většiny nakažených probíhá chronicky a nezřídka končí těžkým poškozením jater - cirhózou. Riziko ale představují i jiné nemoci, které se přenášejí krví, jako například infekce virem HIV, kterým trpí zhruba 35 % narkomanů nakažených žloutenkou, a dále pak různé záněty, jako jsou infekční endokarditida, sepse atd.

… riziko pro okolí

Nebezpečí však nitrožilní užívání drog nepředstavuje jen pro narkomany, ale i pro jejich okolí. Narkomani si totiž často s používáním a bezpečnou likvidací jehel hlavu vůbec nelámou, a tak se velmi často stává, že se o pohozenou použitou jehlu poraní například dítě hrající si na venkovním pískovišti. Riziko nákazy je sice v tomto případě poměrně nízké, ale přesto existuje a je potřeba s ním počítat a zejména v "rizikových" oblastech se vždy pečlivě podívat, kde a s čím si dítě hraje.zdroj:http://www.psychicke-zdravi.cz

Moje dítě fetuje aneb Víte, jak se k němu chovat?

21. března 2012 v 16:22 | ADMIN webu
Velmi se mění. Přestává o sebe pečovat, přátelí se najednou s podivnými lidmi a ve škole se potácí hluboko pod průměrem. Nejednoho rodiče asi napadne otázka: Co když "bere"!?

Tušíte, nebo víte?

Zdá se vám chování vaší ratolesti náhle jiné? Je váš potomek spavý, apatický, nebo naopak hyperaktivní? Bývá mu častěji zle? Známky ve škole padají dolů takřka volným pádem? To stále neznamená, že je "feťák". Proto se dříve, než na dítě vyrukujete s otázkou, zda užívá drogy, ujistěte, že máte spolehlivý důkaz.


Nepodložené obvinění je v pubertě tou nejjistější rozbuškou rodinných vztahů. Nejste-li si jistí, snažte se dospívajícímu co nejvíc naslouchat. Zjistěte, jaké má postoje k drogám, alkoholu, co jej zajímá a proč. Možná vám přijdou jeho názory scestné. Vyslechněte je však klidně. Ztotožnit se s nimi nemusíte.

Kam se ztrácí princezny?

Kde najednou je vaše doposud pilná a snaživá ratolest, která vás plně respektovala? Podle významného psychologa Eriksona přešlo vaše dítě z vývojové fáze snaživé píle do stadia hledání identity. Nejdříve hledá své místo ve společnosti - rodiče jsou najednou pamětníky druhohor, vzorem je parta. Tam chce vyniknout.

Později začne adolescent přemýšlet nad tím, kým vlastně je a kam ve svém životě kráčí. přechod mezi jednotlivými stadii může být velmi bouřlivý. A droga je přece tak snadnou pomocí… Krizím v průběhu pubertálního vývoje odpovídají i statistiky dětí, co zkusily drogu. Zatímco mezi jedenáctiletými experimentovala pouhá 2-3 procenta, mezi třináctiletými to bylo už 14 procent a v patnácti letech jich má zkušenost s drogou plná třetina. Alarmující je, že až polovina z dětí, co drogu okusí, ji chce užít znova!

Cesta domů?

Pokud jste si jisti, že "v tom lítá" i vaše dítě, snažte se dodržovat následující zásady:
 • Při řešení sporů zachovejte chladnou hlavu.
 • Místo unáhlených zákazů, které adolescent stejně nebude respektovat, diskutujte. Vyzbrojte se ale pádnými argumenty.
 • Poznejte jeho svět - jinak se nedozvíte jak na něj. Studujte ale jen ověřené informace o drogách.
 • Nikdy se nehádejte s dítětem pod vlivem.
 • Nebojte se o svém problému otevřeně mluvit s odborníky.
 • Nestyďte se k intoxikovanému potomkovi zavolat lékaře.
 • Buďte vstřícní, ale striktně trvejte na dohodnutých pravidlech.
A hlavně si nenechte rozbít partnerský vztah. Neobviňujte partnera. Co se stalo, už nezměníte. Budoucnost možná ano. A bez spojenců se neobejdete.zdroj:http://www.psychicke-zdravi.cz

Drogové nebezpečí

21. března 2012 v 16:20 | ADMIN webu
Noční můrou asi každého zodpovědného rodiče je, že jeho dítě začne v dospívání experimentovat s drogami. U některých dospívajících jde pouze o zkušenost, jiní však mohou závislosti na drogách propadnout. Kde tedy na dospívající děti číhá největší drogové nebezpečí?

Proč děti berou drogy

Zásadnější otázkou, než kde na dítě drogy číhají, je otázka, proč vlastně dospívající a do té doby bezproblémové dítě drogy vyzkouší. Podle výzkumu, který provedlo Centrum výzkumu protidrogových služeb a veřejného zdraví, jsou to nejčastěji tyto čtyři důvody: zvědavost, touha patřit do party, touha po zábavě a snaha překonat úzkost a smutek. Od těchto čtyř motivů se také odvíjejí nejčastější místa, kde dítě drogu může potkat.

Parta vede

Prim zcela rozhodně hraje kombinace zvědavosti a touhy patřit do party. Proto je jedním z nejčastějších míst, kde dítě poprvé drogu okusí, parta nebo jiný kolektiv, do kterého dítě patří. Touha být jako ostatní tu zcela potlačí dobré vychování a experiment s drogou je na světě.
Mezi další místa s poměrně hustou koncentrací drog patří různé kluby, diskotéky a v neposlední řadě i plesy. Na nich se dospívající většinou poměrně dobře baví, a tak touha vyzkoušet něco nového může přijít jako poměrně logické vyústění načatého večera.


Nebezpečné jsou ale například i různé koncerty, letní hudební festivaly, a dokonce i dětské tábory či sportovní kurzy, kde se dítě ocitá na dlouhou dobu bez dozoru rodičů. K překonání smutku mu pak může velmi dobře pomoci droga podaná starším kamarádem, jindy se experiment s drogami může jevit jako vhodný zabiják dlouhé chvíle na jinak nudném táboře či kurzu. Zejména letní hudební festivaly ale mohou být pro dospívající přímo drogovým rájem. K dostání jsou tu totiž téměř všechny drogy - konopnými produkty počínaje a extází a opiáty konče.

Hlídejte si svoje děti

Účinnou prevencí je tedy mít vždy přehled, kde, s kým a co dítě ve volném čase dělá. Vhodné je také dospívající zabavit nebo vést k nějakému sportu. I zde totiž platí známé "kdo si hraje, nezlobí".


zdroj:http://www.psychicke-zdravi.cz

Moje dítě bere drogy. Co teď?

21. března 2012 v 16:18 | ADMIN webu
Jednou z nejhorších nočních můr všech rodičů je zjištění, že jejich dítě bere drogy. Zklamání, rozčarování, ale i nejistota a zmatenost, to vše se rodičům honí hlavou. Alespoň se pokuste v takové situaci zachovat chladnou hlavu a obrátit se tam, kde vám pomohou.

Droga jako koníček

Mezi dnešní mládeží a dospívajícími je experimentování s drogami poměrně častým "koníčkem". Česká republika v tomto ohledu drží poměrně smutné prvenství, protože naši teenageři jsou na vrcholu evropského žebříčku v užívání konopných produktů, jako jsou například hašiš nebo marihuana. Časté jsou i experimenty s tvrdšími drogami, zejména pak pervitinem a extází, ke slovu se dostávají i heroin a kokain. Jak se tedy zachovat, pokud máme podezření, že naše dítě s drogami experimentuje?

Nestrkejte hlavu do písku, problém tím nezmizí

Největší chybou, kterou mohou rodiče při zjištění, že jejich dítě bere drogy, udělat, je tvářit se jako by nic, že se jich tento problém netýká.

To je zcela špatně, protože jednou z nejčastějších příčin, proč dítě drogy vyzkouší, je revolta proti rodičům - dítě se na sebe snaží upozornit. Proto by se rodiče o drogovou problematiku svého dítěte měli zajímat a měli by mít snahu mu pomoci.
Pokud je užívání drog pouze ve stadiu experimentů, kdy si dítě drogu jen vyzkoušelo, je situace o něco jednodušší. Nestačí ale dítěti vysvětlit, že drogy jsou špatné, ale je třeba přijmout systémová opatření jako kontrolu toho, s kým se stýká, co dělá ve svém volném čase atd.

Vyhledejte specializované centrum

Někdy si ale rodiče sami poradit nedokážou. Proto je daleko vhodnější než problém řešit "doma na koleně" poradit se s vyškolenými pracovníky drogových center a poraden. Pomoci může taky odborný psycholog, který dokáže dát cenné rady jak dítěti, tak i jeho rodičům, kteří se s jeho "selháním" často velmi těžce srovnávají. Vyhledat pomoc je navíc nejvhodnější hned na začátku, kdy se dá ještě celá situace zachránit. Často se totiž stává, že rodiče pro radu přijdou doslova pět minut po dvanácté, kdy už mnoho alternativ neexistuje.

Škole nic netajte

Dobré je také informovat o drogových problémech své ratolesti i učitele ve škole, kterou dítě navštěvuje. Ti mohou rodičům pomoci dítě "hlídat" a kontrolovat, zda opravdu plní všechny své povinnosti.


zdroj:http://www.psychicke-zdravi.cz

Vyhodit dítě závislé na drogách z domu – je to řešení problému?

21. března 2012 v 16:13 | ADMIN webu
Dítě závislé na drogách je jedna z nejhorších věcí, která může rodiče potkat. Když už selžou všechna obvyklá řešení problému a dítě ani v nejmenším nespolupracuje, rodičům někdy nezbývá nic jiného než ho vyhodit z domu. Přinese to ale nějaký užitek?


Závislost na drogách u dítěte s sebou nese i problémy. Dítě se jednak mění psychicky, ale také někdy může začít doma i krást cenné věci nebo peníze, aby mělo prostředky na získání své dávky. Občas je situace tak neúnosná, že dítě, které žije ve společné domácnosti se svými rodiči, není ochotné ani v nejmenším usměrnit své problémové chování, ničí vybavení bytu a v nejednom případě pod vlivem drogy nebo v "absťáku" psychicky a fyzicky terorizuje své rodiče a další blízké, kteří s ním žijí.

Nechceme tě znát!

Potom často zbývá jenom jedna možnost, a to vyhodit dítě z bytu. Je totiž třeba si uvědomit, že pokud je člověk v určité fázi závislosti, je potřeba mu dát jasně najevo, že to je reálná možnost. Na to, že je rodiče nikdy z domu nevyhodí, totiž děti hodně hřeší. A pokud to rodič v určitý moment neudělá, je to jenom oddalování něčeho, co jednou nevyhnutelně přijde. Čím je to delší, tím je to horší. Doma pak mají pětadvacetiletého agresivního závislého a žádné páky na něj už nemají. Ale pozor, vyhodit dítě z domu s sebou přináší jak svá pro, tak i svá proti.zdroj:http://www.psychicke-zdravi.cz

Vyhození na ulici: cesta k samostatnosti?

21. března 2012 v 16:12 | ADMIN webu
Pokud je dítě, které bere drogy, opravdu vyhozené z domu, jsou možné v zásadě dvě varianty. Ta první je optimističtější - dítě je v takovém šoku (posilování negativní motivace k pozitivní změně), že se opravdu rozhodne problém řešit a půjde odvykat, při druhé naopak propadne drogám ještě více a stane se součástí nějaké drogové komunity.

Nezletilce jen tak nevyhodíte

Vyhodit dítě starší 18 let z domu je z právního hlediska v pořádku. Pokud je ještěnezletilé, situace je složitější. Díky tomu, že má doma stále napsané trvalé bydliště, má právo se kdykoliv (i za asistence policie) dostat zpět. Výměna zámků tedy nic neřeší. Ideálním řešením je nechat mu změnit trvalé bydliště ještě před jeho vyhozením.

Je ale skutečností, že obecní úřady nerady ruší trvalý pobyt, protože pokud není nahlášen nový trvalý pobyt osoby, stává se místem trvalého pobytu sídlo úřadu. S tím mají úřady řadu starostí - přebírání korespondence apod. Proto by jim nemuselo stačit prosté prohlášení rodičů-nájemníků, že už s nimi dítě nebydlí.

Pokud jsou ochotni sousedi učinit čestné prohlášení, je možné tvrzené skutečnosti prokazovat i tímto čestným prohlášením jiných osob, které v domě nebo okolí bydlí. Pokud toto není možné, lze doporučit notářský či exekutorský zápis, kterým se osvědčuje skutečnost - v tomto případě, že dítě ve společné domácnosti nebydlí.

Dobré je také stanovit si jasné podmínky (a seznamte s nimi dítě), kdy je možnost ho znovu vzít domů a pomoci mu. Dítě například musí přinést potvrzení o nástupu do léčby - pak je ale třeba také promyslet, co se bude dít, když dítě do léčby nenastoupí, když ji neukončí, když ji ukončí a začne znovu brát drogy.

Rady pro vyhozené

Nejvyšší čas se začít zajímat o léčbu. Asi si nebudete moci vybírat a vezmete to zařízení, kde budou mít zrovna místo. Snažte se opravdu odvyknout. V závěru léčby si najděte místo s ubytováním a zkuste rodiče nějak usmířit. Určitě totiž ocení vaši snahu, že jste čistí. Ale pozor, je to jen a jen na vás!

zdroj:http://www.psychicke-zdravi.cz

“Kanabis“ zahrnuje veškeré drogy vyrobené z indického konopí, jako je marihuana

12. ledna 2012 v 11:17 | ADMIN webu
V dnešní době přijdou lidé mnohdy do styku s marihuanou přibližně ve stejném věku a stejně snadno jako s první cigaretou. Přestože jde o halucinogenní látku, která negativně ovlivňuje způsob vnímání a myšlení, existují skupiny lidí usilující o její legalizaci.

"Kanabis" zahrnuje veškeré drogy vyrobené z indického konopí, jako je marihuana, ale i silnější hašiš. Síla halucinogenního účinku marihuany závisí na množství látky THC obsažené v jednotlivých dávkách. Marihuana je u nás známá pod slangovými názvy - tráva, marjánka, hulení, gandža, špek, joint, skunk, skéro apod.
Způsoby užívání

Nejobvyklejší způsob užívání marihuany (směsi usušených listů, květů a semen) je kouření v podobě cigarety (ručně ubalený joint) nebo dýmky.

Ke kouření marihuany se také používá běžná cigareta, ze které se vysype tabák a nahradí se marihuanou, nebo se normální tabák s marihuanou promíchá.

Marihuana se také konzumuje v jídle - nejčastější je "trávový bramborák" - nebo se z ní může uvařit čaj.
Účinky marihuany

Účinek se při kouření marihuany projeví téměř okamžitě, bývá to:
zrychlený srdeční tep
stav zasněné mysli
pocit vnímání mimo realitu
zhoršená rovnováha
špatná celková koordinace

Účinky bývají obvykle krátkodobé, vyvrcholí asi během 30 minut a odezní po 1-2 hodinách, to však závisí na množství zkonzumované drogy a především množství THC v ní obsažené.

Při dlouhodobém užívání marihuany se mohou vyskytnout problémy zejména v oblasti soustředění, zhoršení paměti a také depresivní stavy.
Marihuana v dnešní společnosti

Přestože marihuana není neznámým pojmem ani v lékařství, jde především o nejrozšířenější nelegální drogu na světě. Rostlina konopí, která je původcem těchto halucinogenních drog, se pro jejich účinky pěstuje už více než 2000 let.

Lidé, kteří někdy přišli do styku s marihuanou, nebo ji užívají pravidelně, nejsou začleněni do jedné sociální skupiny. Může jít tedy o jedince sociálně slabší i naopak.

Dnešní mládež považuje marihuanu za neškodný experiment, stejně jako první cigaretu, prvního panáka nebo první sex. Přistupuje k ní proto obvykle stejně - málo zodpovědně a už vůbec ne jako k nelegální droze.

Pro některé z nich bývá občasné "zahulení" se spolužáky jen zajímavou zkušeností, někteří u ní zůstanou a nemají potřebu vyhledávat tvrdší drogy, pro některé se však marihuana může stát odrazovým můstkem k dalším, mnohem nebezpečnějším drogám. Od touhy po nových experimentech a intenzivnějším prožitku pak neodrazuje ani složitější dostupnost nebo vysoká cena drog, ale bohužel ani riziko snadnějšího vzniku závislosti na nich.

Je známo, že konopí (samozřejmě jinak zpracované a jinak užívané) má také velmi pozitivní účinky na zdraví.zdroj:http://marihuana.zdrave.cz

Jak poznám, že Vaše dítě bere drogy?

22. ledna 2009 v 18:20 | ♥Naposledy.cz♥
Jak poznám, že moje dítě bere drogy?


Mám podezření, že moje dcera bere drogy. Tajnůstkaří, uzavírá se ve svém pokojíčku a jejím náladám vůbec nerozumím, jako by byla za skleněnou stěnou. Ani neodpovídá na otázky, co bylo ve škole, a přitom ví, že nic jiného od ní ani táta ani já nečekáme, než že bude dobrá a něco z ní bude. Nemá doma žádné jiné povinnosti než se učit. Když někam jde, málem z ní nevytáhnu ani přesně s kým a kam. Přijde domů včas a vlastně s ní nejsou problémy, ale já mám problém! Mám strach. Mám strach, že to není v pořádku, že takhle se patnáctiletá holka nechová, ani když je puberta v plném běhu. Kdybych aspoň věděla, že je zamilovaná! Já jsem si o své mámě taky myslívala, že mě nikdy nemůže pochopit, ale ona si nemusela dělat starosti, že třeba před školou stojí dealer a má kapsy plné nějakých psaníček s bílým práškem, nebo kdoví čeho všeho, o čem já nemám ani tušení, stejně jako moje máma neměla tušení o mém tajném kouření v parku za školou, hřišti. Jenže tajné kouření v parku je proti tomu, co možná číhá na moji malou holčičku, opravdu legrace. Jak se k ní mám chovat? A jak mám zjistit, jestli nějaké drogy opravdu bere?
S. J., matka 15leté dcery
Milá paní J.!

Vaše otázky kladou rodiče velmi často. "Čím to je, že je tak divný/divná - nejsou v tom drogy? Jak to máme zjistit? Jak se k němu/k ní máme chovat?"

Puberta a dospívání je složité období pro toho, kdo je prožívá, i pro jeho nejbližší okolí. Vaše dítě nemusí být takové, jako jste byli vy v jeho věku - je to jiná osobnost a také jiná generace. Jestliže se vám zdá, že jste si se svým dítětem přestali rozumět, že má problémy, které před vámi tají, že si jdete vzájemně na nervy - netlačte na něj, ale nerezignujte.

Dávejte najevo, že vás neztrácí, že jste k dispozici. Může mít přirozené problémy a smutky, určitě nemusí být všechno hned způsobené drogami - ale problémy a smutky mohou přispět ke zranitelnosti vůči drogám. Vaše dítě i v tomto období potřebuje váš zájem, podporu (třeba v pozadí), pocit, že s vámi může mluvit na rovinu, když bude chtít a potřebovat, a že jeho problémy unesete.

Také potřebuje, možná víc než kdy jindy, srozumitelná pravidla v rodině - co od něj očekáváte a co může očekávat od vás. I když s vaším synem nebo dcerou "mává" puberta, nemusí on nebo ona "mávat" s vámi. Chovejte se co nejvíc normálně a snažte se neupírat pozornost jenom na něho nebo na ni. Otázka "Přiznej se, ty něco bereš!" by měla patřit až k těm posledním, které svému synovi nebo dceři položíte. Ale pokud nevíte nic o jeho kamarádech a kam chodí - na to byste se opravdu zeptat měli.

Také uvažujte o tom, zda má vaše dítě potřebné dovednosti a schopnosti, jak návykovým látkám čelit… a pokud ne, v čem a jak mu můžete pomoci.

A teď k tomu, co vás asi hodně znepokojuje - kdyby to byla pravda, kdyby vaše dcera opravdu drogy brala, jak to zjistit?

S nejzřetelnějšími příznaky po užití drogy vaše dítě obvykle domů nepřijde. Pokud je užívá, tají to a maskuje, jak nejvíc je to možné. Většinou tuší nebo ví, že dělá něco nepatřičného a škodlivého, má strach z odhalení, předpokládá, že je to pro vás nepřijatelné a bojí se vás zklamat. Podle našich zkušeností může trvat i rok či dva, než se užívání drogy doma "provalí".

Je ale důležité nedělat předčasné závěry, do nichž se promítají vaše úzkosti a obavy. Znovu musím opakovat: řada těchto projevů doprovází dospívání a nemusí být přímo známkou užívání drog. Ale pokud pozorujete u svého dítěte několik z výše uvedených příznaků, měli byste se zajímat o to co se děje. Své dítě však nejlépe znáte právě vy a podle toho můžete určit, jak je vaše podezření pravděpodobné.

Ale i když vaše dítě bere drogy, asi je nezačalo brát včera a vy to nemusíte začít řešit hned dnes. Pokud si myslíte, že musíte, navštivte sama nebo s manželem odbornou poradnu. Nevyhlašujte válku a zejména ne špionážní akci. Nedělejte nic tajně a za zády druhého, nepěstujte si podezření sám pro sebe. Nejdůležitější je zachovat vzájemnou důvěru a neudělat nic, co by ji mohlo zničit - i kdyby to bylo z těch nejlepších úmyslů. A vždy byste také měli mít předem rozmyšleno, co budete dělat, pokud se vaše podezření potvrdí.

Máte právo mít obavy, máte právo se i mýlit, ale ať to bude jakkoliv, otevřeným jednáním můžete přispět k zachování důvěry. Vzájemnou důvěru nezbytně potřebujete, máte-li spolu v rodině vycházet, žít, neřku-li řešit nějaké problémy. Také důvěra v zařízení, která poskytují odbornou pomoc, je důležitá: někdy se obtížně získává, ale vždycky snadno ztrácí. Odbornou pomocí byste neměli své dítě strašit ani mu jí vyhrožovat - je to stejné jako se zubaři a s očkováním. A čím dříve vyhledáte radu odborníků, třeba sami - tím lépe.

Přeji vám dobré vztahy ve vaší rodině a s vaší dcerou.
Přesvědčivé je, jestliže nacházíte stopy po injekčním užití (vpichy), příslušenství k používání drogy nebo přímo drogu. Ale jsou tu i další možné příznaky:

- blízký přítel/přítelkyně bere
- změna přátel, ztráta kvalitních přátel, izolování od normálních vrstevníků
- obhajoba lidí, kteří užívají drogy, ztotožňování se s nimi jako se vzory
- náhlé zhoršení vzhledu, zdraví a péče o zevnějšek, změny v oblékání
- náhlé zhoršení výkonu ve škole či v práci, absence
-l změny v chování, agresivita, podrážděnost, lhaní a tajnůstkářství, nedochvilnost, zapomnětlivost
- ztráta chuti k jídlu a výraznější hubnutí
- neodůvodněné střídání nálad, smutek a naopak veselí
- zamykání se v pokojíčku, v koupelně, na záchodě
- nadměrná vyčerpanost a snadná unavitelnost, neobvyklá ospalost
- odchody a útěky z domova
- ztráta kvalitních zájmů, zálib a hodnot
MUDr. PhDr. Kamil Kalina, CSc.
Můžete se ptát: internetová poradna SANANIM,
Můžete si přečíst: K. Kalina a kol.: Devět rad, jak ušetřit. Příručka pro rodiče - k dostání ve školách a na městských úřadech u pracovníků, kteří mají na starosti drogovou problematiku.


Zdroj:Klikni !

VAROVNÉ SIGNÁLY -drogy

22. ledna 2009 v 18:05 | ♥Naposledy.cz♥
VAROVNÉ SIGNÁLY je někdy obtížné rozeznat od běžných projevů dospívání

Změny chování doma

Nápadné změny nálad
Můžete u svého dítěte pozorovat období nadměrné aktivity a hovornosti nebo naopak apatie nebo jejich střídání (např. následkem braní budivých látek jako pervitinu). Při odvykacích stavech, po odeznění účinku drog nebo pod vlivem např. halucinogenů, pervitinu nebo konopí se mohou objevovat úzkosti a deprese, jindy náladovost a podrážděnost. Při tzv. "bažení" u závislých nastává často náhlé zhoršení chování, konfliktovost, podrážděnost, nervozita a zvýšená agresivita.
Skrývání, zakrývání, tajnůstkářství
Dospívající, který bere drogy, se může snažit zakrývat dlouhými rukávy vpichy na rukách nebo tmavými brýlemi červené oči po kouření marihuany nebo zúžené zornice po heroinu. Volným oblečením zastírá ztrátu váhy. Varovné je také, pokud dospívající vyžaduje naprosté soukromí pro své osobní věci, takže např. nepouští nikoho do svého pokoje. Někdy dochází k naprosté izolaci od rodiny.
Nespolehlivost, lhaní
Lhaní také často vyplývá ze snahy dítěte zakrýt užívání drog. Nespolehlivost, nedodržování slibů a rodinných dohod může pramenit z neschopnosti odolat droze i při dobré vůli.

Změny chování mimo domov

Problémy ve škole
- Zhoršení prospěchu
- Záškoláctví
Ztráta kvalitních zájmů
Dospívající, který bere drogy, se často vzdává koníčků, které měl dříve velmi rád. Volný čas tráví jinak, typicky např. na diskotékách.
Ztráta kvalitních přátel
Dospívající se přestává stýkat s dřívějšími přáteli, které měl mezi vrstevníky, uzavírá se do sebe nebo má nové přátele, typicky starší jež je on sám.

Tělesné změny

Změna jídelních návyků a hubnutí
Patří sem ztráta chuti k jídlu nebo například poměrně typické upřednostňování sladkostí
Nespavost nebo nadměrná spavost
Nespavost se objevuje např. po intoxikaci pervitinem a při odvykacích stavech po heroinu nebo tlumivých lécích. Naopak po odeznění intoxikace pervitinem, MDMA (extáze) nebo konopím může být nápadná spavost i během dne.
Častější úrazy a nemoci, drobné kožní defekty
Mimo negativního vlivu drog na zdravotní stav může být příčinou častějších onemocnění také simulace s úmyslem vyhnout se škole. U závislých na pervitinu jsou obvyklé drobné kožní defekty jako škrábnutí na hřbetech rukou a obličeji.
Zanedbávání péče o zevnějšek
Důvodem k zamyšlení je především u dospívajících, kteří dříve svědomitě dbali o svůj zevnějšek.


ZÁVAŽNÉ PŘÍZNAKY

Změny chování

Útěky z domova
Opakovaná mizení z domova na jeden nebo více dní jsou poměrně typická.
Pocity pronásledování
Paranoidita se často objevuje v souvislosti s intoxikací pervitinem nebo halucinogeny, často přetrvává i dlouho po odeznění přímého vlivu drogy.
Krádeže
Krádeže mimo domov i doma odrážejí nutnost shánění peněz na drogy. Alarmující je také mizení léků a alkoholu z domácnosti. Někdy je naopak u dětí nápadné vlastnění luxusních věcí.
Zájem o drogy
Dospívající užívající drogy o nich mnoho ví, zdůrazňuje jejich "pozitivní účinky". Může to být známkou racionalizace, při které si člověk zdůvodňuje vlastní nesprávné chování. Blízkost k droze také prozrazuje obliba věcí s drogovými motivy (např. motiv listu konopí).

Fyzické změny

Typický zápach
Charakteristický zápach je po těkavých látkách a marihuaně (připomíná spálenou nať). Čichání těkavých látek s sebou nese také stopy podráždění nosní sliznice.
Stopy vpichu
Pokud dospívající užívá drogy nitrožilně, můžeme nalézt jizvy po vpichu v průběhu povrchových žil, např. v loketní jamce.
Známky ovlivnění drogou
Při intoxikaci konopím bývají zarudlé spojivky, typický zápach a změny chování jako hlasité mluvení a smích. Mohou se objevovat také závratě, poruchy rovnováhy v chůzi a poruchy paměti. Pervitin způsobuje především nadměrnou a často bezúčelnou aktivitu, která je po odeznění účinku následována dlouhým spánkem, stejně jako u extáze. Fyziologický průvodní jev intoxikace pervitinem jsou rozšířené zornice, psychologickým pocity pronásledování, po odeznění účinku se mohou objevit depresivní stavy. Halucinogeny (např. LSD) navozují často halucinace a iluze, následkem toho nastává podivné a nesmyslné chování, zmatenost. Zornice bývají rozšířené, po odeznění účinku drogy může opět dojít ke zhoupnutí do deprese. Vliv heroinu se jeví jako utlumenost, spavost, nezájem o dění okolo. Zornice jsou zúžené, dech pomalý, řeč nesrozumitelná. Po odeznění se může dostavit deprese a apatie.
Příznaky závislosti
Pro závislost je typická 1) silná touha nebo nutkání užít návykovou látku, 2) zhoršení sebeovládání ve vztahu k návykové látce, 3) tělesné odvykací potíže po vysazení drogy nebo po snížení dávky, 4) zvyšování dávek, 5) zanedbávání jiných zájmů kvůli droze, 6) pokračování v užívání i přes vědomí škodlivých následků. Pro diagnostikování závislosti stačí polovina znaků.

Jiné okolnosti

Vaše dítě má přátele, kteří berou drogy
To je velmi varovný znak. Minimálně je dítě vystaveno silnému riziku.
Vaše dítě užívání drog přizná nebo to na něj řeknou spolužáci, učitelé, sousedé atd.
V těchto případech mívají bohužel "cizí" lidé pravdu.
Nález pomůcek a drog
Můžete nalézt injekční jehly a stříkačky, ale i malé dýmky, papírky k ručnímu balení cigaret, krabičky od léků, "psaníčka" (malé čtverečkové obálky, o málo větší než obal na žiletku, do kterých se balí drogy, lžičky atd. Dospívající se většinou brání tvrzením, že věci nejsou jeho, že už stejně nebere a podobně. Nebývá to bohužel pravda.

Zdroj:Klikni !

Další psychotropní látky

15. ledna 2009 v 11:43 | ♥Naposledy.cz♥
DALŠÍ PSYCHOTROPNÍ LÁTKYAnalgetika (léky proti bolestem), barbituráty, hypnotika, sedativa, aj. (barbituráty, benzodiazepiny - Diazepam) Vyvolávají relaxaci a celkový tělesný a duševní útlum.


Projevem je zpomalené myšlení a řeč, apatie, ospalost, náladovost, opilé vzezření. Na užívání upozorní nález jehel, stříkaček, lékovek a obalů od léků.


Tlumivé látky vyvolávají psychickou a fyzickou závislost, je riziko předávkování drogy, otravy s následným bezvědomím až smrtí.

Při chronickém užívání jsou časté bolesti hlavy, deprese, úzkost a agresivita uživatele, dále pak poškození ledvin a jater.K nebezpečným drogám patří i těkavé látky, tj. chemické látky v podobě ředidel, rozpouštědel, barev, čistících prostředků aj.


Užívají se čicháním výparů. Těkavé látky vyvolávají psychický útlum, poruchy vnímání, uživatelům páchne látka z úst, dech, bývají zasnění.


Mají ospajé vzezření, rozšířené zornice, zarudlé oči, jsou patrné stopy chemakálií v obličeji, na rukou a na oděvu. Rizikem je předávkování a následná otrava a smrt.


Při chronickém užívání jsou časté poruchy orgánů (játra, plíce, mozek, krvetvorba), zvýšená únavnost a psychická závislost.Opiáty

15. ledna 2009 v 11:41 | ♥Naposledy.cz♥
OPIÁTY
K nebezpečným drogám patří také opiáty. Braun, heroin, kodein, morfin či jiné opiáty. Vyvolají celkový tělesný a duševní útlum, zklidnění, uvolnění, tlumí bolest.


Projevem požití je stav omámení, porušená koordinace, zpomalené reakce. Při chronickém užívání bývá výtok z nosu, ,,vodnaté´´ oči, jsou patrné stopy po vpiších injekcí, často hnisající, dále hubenost a bledost.


U uživatelů nacházíme jehly, stříkačky, opálené lžičky, kousky staniolu. Rizikem těchto drog je předávkování a smrt při zvyšujících se dávkách či neznalosti kvality drogy, fyzická a psychická závislost s těžkými abstinenčními příznaky, které nastupují krátce po odeznění účinku dávky.


Heroin někdy působí tak rychle, že při předávkování se mrtvola najde ještě s jehlou v žíle. Heroinismus se pokládá za nejtěžší toxikomanii.


Jako náhražka pro závislé se používá metadon. Typická je ztráta zájmů, uživatelé se soustředí na další hledání drogy, uchylují se ke kriminalitě, jsou agresivní. Muži mají poruchy potence, ženy výpadky menstruace.


Častou komplikací je žloutenka a ve světě HIV/AIDS přenášené užíváním kontaminovaných jehel a stříkaček.


Halucinigeny

15. ledna 2009 v 11:40 | ♥Naposledy.cz♥
HALUCINOGENYŘadu uživatelů vykazuje také skupina halucinogenů: Užívají se v podobě papírových čtverečků napuštěných drogou ( tzv. tripy ) , v podobě odvarů, či jako tablety či kapsle.


Halucinogeny vyvolávají poruchy vnímání různých smyslů, halucinace ( tj. vnímání neexistujících podnětů a věcí ), podle okolí často i děsivé.


Mění se prožívání skutečnosti, typické jsou změny nálady. Po použití jsou rozšířené zornice, zrychlený tep, zrudnutí v obličeji, někdy větší tělesná aktivita a paranoia.


Vzniká psychická závislost, poruchy sebeovládání, vztahovačnost, někdy i bez požití drogy dochází k prožívání jejího účinku.


Po odeznění účinku přetrvává deprese a sebevražedné chování.
Nejznámějším je LSD. Je to syntetický halucinogen vynalezený roku 1938.


V padesátých letech se LSD používalo jako léčebný prostředek v psychiatrii. Většina ostatních halucinogenů pochází z rostlin a hub (meskalin (z kaktusu Peyotl), na přelomu století byl syntetizován.


Opakované užití výrazně poškozuje játra).
Evropě roste přibližně 20 druhů halucinogenních rostlin, ve střední a jižní Americe asi 130.


Stimulační drogy

15. ledna 2009 v 11:39 | ♥Naposledy.cz♥
Stimulační drogyČelné místo mezi drogami zaujímají stimulační látky, zejmena česká specialita pervitin. Dříve se předepisoval závislým na heroinu, používala jej německá vojiska ve 2. světové válce.


Objevuje se pocit obrovské fyzické a mentální síly, pak emoční labilita. Někdy je narušeno i vnímání.


Do této skupiny patří dále i amfetamin, efedrin, kokain, crack ( směs kokainu, jedlé sody a vody, jejíž krystaly se kouří ), fenmetrazin a různé léky, např. trifenidyl. Jsou to různobarevné tablety a prášky, které se užívají kouřením, šňupáním, případně injekcemi. Tato stimulancia působí povzbuzení tělesné i duševní, zvyšují bdělost, mírní únavu a chuť k jídlu.


Vyšší dávky vyvolávají potřebu překotné činnosti, úzkost, neklid, nespavost, náladovost, hádavost a agresivitu. Po odeznění účinku následuje skleslost, ospalost, deprese a vyčerpání. Velké dávky mohou způsobit srdeční selhání, dochází k otravám z předávkování.


Projevem požití drog je pocení, sucho v ústech, zvýšení krevního tlaku, neklid, roztřesenost, rozšíření zornic, při delším užívání chronická rýma, krvácení z nosu, u kokainu až proděravění nosní přepážky, bledost, hubnutí.


Následkem užívání je vznik psychické závislosti vyžadující ne zvýšení dávek, ale častější frekvenci užívání. Závislý má pocit pronásledování, mívá halucinace, poruchy paměti, je agresivní. Mezi stimulační drogy patří relativně nová droga MDMA (extáze), je to t. zv. diskotéková droga.


Zřetelně zvyšuje smyslové vnímání. Po mnoha dávkách ztrácí tato droga své kouzlo a nepomůže ani dlouhodobější přestávka. Zvyšuje krevní tlak a pulz, způsobuje sucho v ústech skřípání zubů, závratě, zrychlenou srdeční akci.


Euforie způsobená požitím drogy často přehluší tyto varovné signály, čož může způsobil vážné komplikace v podobě přehřání, dehydratace a následné smrti.


Drogy - Maruhuana

15. ledna 2009 v 11:37 | ♥Naposledy.cz♥
MarihuanaNejsnáze dostupná nelegální droga u nás je konopě setá, která se užívá jako marihuana a hašiš. Marihuana jsou vlastně sušené listy, které se kouří a nebo se požívají v podobě čajů.


Hašiš jsou upravená semínka konopí v podobě tmavohnědé pryskyřice nebo olejnaté tekutiny. Všechny formy marihuany mají negativní fyzické a duševní účinky. Je to např. zvýšení srdečního tepu, krví podlité oči, sucho v ústech a v krku a zvýšená chuť k jídlu.


Užívání marihuany většinou zhoršuje nebo krátkokobě omezí paměť a chápavost, může změnit pojem o čase, a to v obou rovinách. Patnáct minut se může uživateli této drogy jevit jako hodina nebo pět minut. Účinky marihuany jsou závislé na okolí, náladě nebo společnosti. Zvláště stresové situace mohou vyvolat až depresivní stavy.


Dále ovlivňuje úlohy, které vyžadují soustředěnost a koordinaci pohybů. Motivace a schopnost poznávání mohou být též pozměněny, což ztěžuje získávání nových vědomostí. Při delším užívání se může rovněž objevit paranoia či psychóza.
Protože kuřáci marihuany často vdechují nefiltrovaný kouř hluboce a potom jej drží v plicích co nejdéle, marihuana poškozuje plíce a plicní systém. Marihuanový kouř obsahuje více rakovinotvorných látek než tabákový kouř.Psychická závislost se projevuje v pozdější fázi vyžadováním více a více drogy k dosažení stejného účinku.


Vedlejší produkty marihuany se ukládají v játrech, plicích, mozku, slezině, mízních tkáních a pohlavních orgánech.

Souhr o drogách

15. ledna 2009 v 11:33 | ♥Naposledy.cz♥
Drogy- látky vyvolávající stav tělesné či psychické závislosti, včetně alkoholismu
drogová závislost - charakter hloubky psychické závislosti
problém zejména mladých lidí - mění stavy se skupině, konečné osamocení
a) Drogy se dají definovat jako omané látky, které mění stav člověka různými způsoby. Získávají se buď z rostlin nebo chemickou syntézou. Člověk si může vypěstovat návyk buď psychický nebo fyzický a stává se z něho toxikoman. Světová zdravotní organizace definuje pojem toxikoman jako každou oběť fyzické či psychické závislosti (nebo obou těchto závislostí zároveň).
Problém drog je starý jako lidstvo samo. Odkazy na drogy nacházíme ve starém zákoně i starších náboženských textech. Drogy, ať už legální či nelegální, už od počátku věků způsobují lidstvu problémy.Nyní uvedu několik příkladů z historie drog:


ROK 5000 Př.Kr.- Sumeřané užívají opium.
Rok 3500 Př.Kr.- Nalézáme na Egypském papyru zprávy o výrobě alkoholu ( popis pivovaru ).
Rok 300 Př.Kr.- Řecký filosof Theophrastus zmiňuje požívání makové šťávy.
Ve starém Římě se hojně požívalo víno.
Rok 1000 n.l. - V Číně je široce užíváno opium, toto přetrvávalo staletí. V 18 století byl trest uškrcení za držení opia.
Rok 1493 n.l. - Kolumbus přiváží z Ameriky do Evrpy tabák.
V 17 st. v Rusku a Osmanské říši byl trest smrti za kouření tabáku. V téže době se používá v lékařství opium jako lék proti bolesti ( v Evropě i v Americe ).
V r. 1800 přiváží Napoleon z Egypta do Francie Canabis ( hašiš a marihuana ).
V roce 1844 byl izolován čistý kokain.
V roce 1898 byl v Německu syntetizován diacetylmorfin neboli heroin.
V roce 1903 bylo změněno složení COCA-COLY, kofein který nahradil kokain je její součástí dodnes.
V roce 1914 byl v USA přijat Harrisonův zákon o narkotikách upravující prodej opia, opiových derivátů a kokainu (jen na lékařský předpis).
V roce 1920-33 v USA alkoholová prohibice.
V roce 1924 zakázána výroba heroinu.
V roce 1938 švýcarský chemik Dr. Albert Hofman syntetizuje LSD.
V roce 1941 v Číně Čankajšek nařizuje trest smrti za pěstování máku, výrobu opia nebo jeho prodej a přesto v roce 1946 se v Číně odhaduje 40.mil. kuřáků opia.
V roce 1988 je přijata úmluva OSN proti nedovolenému obchodu s omamnými a psychotropními látkami k níž se v následujícím roce připojila ČSSR.
Výzkumy ukázaly, že tabák, alkohol (legální drogy) a marihuana jsou 3 nejdostupnější drogy pro mládež. Jsou označovány jako vstupní drogy, neboť to jsou drogy nejčastěji užívané, když s nimi mládež začíná experimentovat. Otevírají dveře dalším drogám.

DROGY-Těkavé látky

3. ledna 2009 v 11:20 | ♥Naposledy.cz♥

Těkavé látky


drogy-info.czJedná se o skupinu návykových látek uvedených v MKN-10 pod označením F 18 - prchavé látky. Označují se někdy i jako těkavé látky nebo inhalační drogy. Patří mezi ně některá rozpustidla, ředidla a lepidla, ale i plynné látky, například éter a rajský plyn. Jednotlivé prchavé látky se od sebe liší chemickým složením, způsobem účinku a klinickým obrazem. Společným znakem po užití je ovlivnění CNS, které se projevuje euforií, většinou s útlumem, mohou se objevit zrakové a sluchové halucinace.


Některé prchavé látky jsou uvedeny v zákoně č. 167/98 Sb. o návykových látkách, v příloze č. 10 jako pomocné látky zařazené do tabulky II podle Úmluvy OSN proti nedovolenému obchodu s omamnými a psychotropními látkami.
Uvádění toluenu na trh nebo do oběhu je s účinností od 15. června 2006 omezeno vyhláškou č. 221/2004 Sb., ve znění č. 540/2006 Sb. Výrobky (toluen, lepidla, barvy ve sprejích) s obsahem toluenu vyšším než 0,1 % mohou být uváděny na trh a do oběhu pouze pokud nejsou určeny k prodeji spotřebitelům (fyzickým osobám nepodnikajícím).


Jednotlivé inhalační drogyToluen - methylbenzen (C6H5 - CH3)
Je v současné době nejrozšířenějším zástupem skupiny inhalačních drog u nás. Chemicky jde o aromatický uhlovodík Bezbarvá kapalina, získává se z ropy, lehkého oleje nebo koksových plynů. Toluen je důležité rozpouštědlo a ředidlo, zejména laků. Je i výchozí látkou pro výrobu trinitrotoluenu. O účincích, rizicích a léčebných opatřeních pojednáváme v dalších oddílech.


Trichlorethylen (ClHC=CCl2)
Jedovatá kapalina sloužící zejména jako všestranné rozpouštědlo, užívané na některých průmyslových pracovištích, kde bývá zneužíváno zaměstnanci jako inhalační droga způsobující euforii. Při inhalaci trichlorethylenu se mohou objevit zrakové a sluchové halucinace, které mohou mít imperativní charakter (Hampl, 1989).
Trichlorethylen byl součástí čistícího prostředku Čikuli, který začali školáci houfně užívat poté, co byli před jeho užíváním varováni v televizi (pořad "Veřejná bezpečnost žádá, radí, informuje"). Užívání se rozšířilo zejména na začátku 70. let. Uživateli byli hlavně žáci základních škol ve věku od 13. let s maximem uživatelů ve 14. letech. Z námi sledovaných pak všichni ve sledované skupině ukončili užívání po dosažení 19. let. V současné době (2002) nejsou uváděny žádné případy zneužívání trichlorethylenu, ale stačí opět podobná "primární prevence" jako začátkem sedmdesátých let, aby došlo k nové epidemii zneužívání a závislosti.
Mezi inhalační drogy u nás méně užívané patří:
Aceton - CH3 - CO - CH3 (dimethylketon, propanon)
Mnohostranné rozpouštědlo se stává příležitostně předmětem zájmu lidí, kteří s ním pracují.
Éter - C2H5 - O - C2H5, diethyléter
Rozpouštědlo tuků a olejů, dříve používaný k narkózám a v souvislosti s tím i zneužívaný (Hampl,
1983).
Benzin - směs vyšších uhlovodíků
Pohonná hmota.
Rajský plyn - N2O - oxid dusný
Smíšen s kyslíkem vyvolává krátce po vdechnutí opojný bezbolestný stav. Používá se ke krátkodobým narkózám. Zdá se, že se znovu objevuje jeho zneužívání. Inhaluje se z tlakových lahviček pro výrobu šlehačky nebo z nafukovacích balónků, ze kterých je vdechován. Účinek se rychle vytrácí. Při vdechování z lahve může dojít ke spálení dýchacích cest mrazem, který vzniká při rychlém odpařování oxidu dusného (Vaněček, 2002).RozšířeníK největšímu rozšíření užívání prchavých látek došlo v Anglii od roku 1980. V roce 1990 bylo registrováno již 149 úmrtí. Užívanou látkou nebyla rozpustidla nebo lepidla, ale butanový plyn, kterým byly plněny zapalovače a který se užíval i ve formě aerosolů. Objevilo se i inhalování obsahu hasících přístrojů. Anglie proto iniciovala sběr evropských dat a v roce 1992 zahájila veřejnou národní kampaň s cílem hlavně varovat rodiče před nebezpečím užívání prchavých látek. Součástí kampaně bylo telefonické poradenství vydávání knížek a pořady v televizi, které ale mají nevýhodu, protože vzbuzují zájem široké veřejnosti a zejména dětí a mladistých o něco, o čem do té doby nevěděli.
V některých zemích Evropy (Rakousko, Belgie, Lucembursko, Dánsko) učitelé vědí o možnosti inhalování prchavých látek u žáků a mladistvých, ale registrují spíše experimenty s těmito drogami než dlouhodobé užívání. Finsko dělí "čichače" na uživatele mezi třinácti a patnácti lety a na uživatele třicetileté a starší, převážně muže, kteří inhalují prchavé látky v souvislosti s užíváním jiných drog. Ve Švédsku šlo jen o malé skupiny inhalujících chlapců od deseti do patnácti let, kteří inhalují jen krátkou dobu a brzy přestávají. V Holandsku a Švýcarsku se neuváděly žádné větší problémy (Hampl, 1994).
V bývalém Československu byly prchavé látky a jejich zneužívání známé již před druhou světovou válkou. Jednalo se ale jen o jednotlivé dospělé osoby. Oblíbenou látkou byl éter. Epidemický výskyt zneužívání prchavých látek se objevil v našich zemích koncem šedesátých let. Mladí lidé ze základních a středních škol, poučeni nevhodným pořadem v televizi, hromadně nakupovali čistící prostředek Čikuli, obsahující trichlorethylen, který pak inhalovali, často ve skupinách. Ten byl v posledních letech vytlačen toluenem.
Opakovaně se vyskytují epidemie na jednotlivých školách v České republice, které někdy bagatelizují jak učitelé tak i rodiče. Nejčastěji inhalují žáci vyšších ročníků základních škol a žáci odborných učilišť. Měli jsme již ale i devítiletého pacienta. Příčinou je snadná dostupnost levných inhalovaných látek. Mladistvé láká touha po neobyčejném zážitku a zvědavost. Jedná se v současné době nejvíce o nabízený toluen, který zhruba třetina žáků odmítne, 1/3 zkusí inhalování, ale končí prvním pokusem a zbylá třetina pak inhalaci opakuje. Někteří se pak stávají závislými.
Maximum počtu uživatelů inhalačních drog bylo zpočátku ve věku 14-15 let, od roku 1997 je to skupina 20- až 29letých.
Počet uživatelů inhalačních drog je v ČR poměrně stabilní. Uživatelé relativně brzy s užíváním přestávají a často pak přecházejí na jiné návykové látky. Inhalační látky se tak staly součástí iniciačních (startovacích) drog, mezi které patří také tabák a alkohol (Hampl, 1991). Zatímco užívání tabáku a alkoholu přetrvává do středního a vyššího věku, užívání inhalačních drog končí relativně velice brzy. Začátkem sedmdesátých let jsme sledovali skupinu 15 uživatelů prchavých látek. Na vyšetření se dostavili ve věku 14 až 18 let, často tedy i po delším užívání. Užívání prchavých látek předcházelo jen kouření tabáku. S alkoholem začínali uživatelé prakticky ve stejném věku jako s inhalačními drogami.Způsob aplikace


Toluen je volně prodejný v drogeriích a je relativně levný. Může se inhalovat přímo z lahve, ale obvyklejším způsobem je vdechování (sniffing) výparů toluenu z napuštěné tkaniny. Účinná dávka je u toluenu řádově několik mililitrů. Účinek se dostavuje během několika minut a je krátkodobý - odezní během několika desítek minut, pokud inhalace neprobíhá dál nebo se neopakuje. Ke zvýšení účinku si někteří uživatelé přetahují přes hlavu plastový pytlík, pod kterým inhalují. Tento způsob aplikace přináší zvýšené riziko úmrtí.
K inhalaci dochází za nejrůznějších okolností - buď individuálně, třeba i během chůze po frekventované ulici, nebo velmi často ve skupinách s dodržováním určitého rituálu. Bohužel nestalo se součástí rituálu poskytnout první pomoc spoluuživateli, když ztratí vědomí nebo přestane dýchat. Většinou všichni od postiženého utečou a zanechají ho jeho osudu.

Akutní a chronické účinky

Při inhalaci toluenu se dostavuje velmi rychle pocit euforie, poruchy vnímání provázené živými, barevnými halucinacemi, dochází k útlumu, ke spánku, k poruchám vědomí. Cílené a předvídatelné dávkování je při obvyklém způsobu aplikace prakticky nemožné a kvalitativní porucha vědomí snadno přechází v poruchu kvantitativní, v bezvědomí až koma, ve kterém může dojít k srdeční zástavě, k zástavě dechu nebo k udušení zvratky.
K úmrtí může dojít již při prvním experimentálním užití, proto by se experimentování s inhalačními drogami nemělo podceňovat. Většinou ale dochází k úmrtí u uživatelů až po dvacátém roce. V roce 1992 podle policejní statistiky došlo k šesti úmrtím. Všichni zemřelí byli muži, čtyři ve věku 20 - 25 let, dva ve věku 31 - 40 let.
Při delším užívání dochází k celkovému otupění, "hloupnutí", poruchám emotivity a chování, zejména k afektivní labilitě, agresivitě, ztrátě zájmů a výkonnosti. Jde o typický organický psychosyndrom, daný toxickým působením zneužívané látky na lipidy bohatou mozkovou tkáň. Často dochází i k toxickému poškození jater a ledvin, k dalším komplikacím patří poleptání dýchacích cest, případně aspirační pneumonie.
Toluen vyvolává silnou psychickou závislost, někteří pacienti inhalují toluen prakticky denně. V důsledku pak nejsou schopni výkonu žádného zaměstnání a postupně dochází k degradaci osobnosti. Trvalé poškození mozkových struktur může zůstat dlouhou dobu utajeno, protože se projeví jen za některých nepříznivých okolností. Pacient pak začne v dané situaci neadekvátně reagovat, může dojít k nečekané agresivitě.
Somatická závislost nebývá patrná. Po vysazení inhalační drogy se neobjevuje syndrom z odnětí, ale pacient se vrací k užívání pro silný craving. Někdy znovu vyhledá inhalační drogu z rituálních důvodů, zejména při hromadném užívání. Pokud dojde k úplnému vysazení prchavé látky a pacient již dále abstinuje nebo přechází na jinou drogu, je třeba stále počítat s tím, že již došlo k organickému poškození mozku, které jsou patologové schopni u zemřelých najít.
Při diagnóze nás na užití inhalačních drog může přivést charakteristický zápach v prostředí, z oblečení, možné je poslat moč na toxikologické vyšetření a po inhalaci toluenu na kvantitativní vyšetření kyseliny hippurové, jejíž hladina se při inhalování toluenu zvyšuje.

Léčebný postup


Na skončení sniffingu musí zdravotnické zařízení spolupracovat nejen s pacientem (často nezletilým), ale i s rodiči a se školou. Všechny zainteresované je nutné upozornit na závažnost třeba i jen experimentování s inhalačními drogami. Rodiče i škola se musí smířit se skutečností, že v jejich rodině nebo škole k tomu skutečně dochází a že mezi postižené patří jejich syn, dcera, žák.
Pokud se podaří zachytit experimentujícího pacienta, obvykle stačí nepříjemnosti, které s tím má spojeny, a individuální psychoterapie kognitivně behaviorálního charakteru. Vhodné jsou rodičovské skupiny. Pacienty je potřebné sledovat po dobu několika let, protože dozrávání osobnosti je spojeno se změnami přístupů k problematice abúzu návykových látek a je potřebné u pacienta udržovat potřebný náhled (s ohledem na riziko přechodu k jiným drogám).
U závislých pacientů jsou vyhlídky na dosažení abstinence daleko menší, už i z toho důvodu, že pacient je dlouhodobým užíváním natolik poškozen, že není dostatečně schopen vnímat své okolí, chápat souvislosti a docházet do zdravotnického zařízení. Někteří z nich končí úmrtím nebo invaliditou.

Závěr

Zneužívání této skupiny látek je velmi nebezpečné a dosti podceňované. Prchavým látkám je potřebné věnovat stejnou pozornost jako ostatním drogám a uvědomit si, že potřebného efektu můžeme dosáhnout včasnou registrací a léčbou v daleko větší míře u experimentujících dětí a mladistvých, než u dospělých závislých pacientů.
Legislativní opatření jsou zatím nedostatečná. Některé prchavé látky jsou sice uvedeny v zákoně 167/98 Sb. o návykových látkách, ale jedinou zákonnou povinností je povinnost registrace výrobce před zahájením výroby u ministerstva zdravotnictví. Žádné jiné zákonné omezení pro výrobu, distribuci a užívání toluenu neexistuje a dá se tedy říci, že se jedná o legální drogu, v případě, že je řádně registrována její výroba. Omezení dostupnosti pouze v určitém regionu nemá význam, protože kontakt mezi uživateli je prakticky neomezený. Měl by být alespoň celostátně zakázán volný prodej prchavých látek osobám mladším osmnácti let. Pokud nedojde k celostátnímu legislativnímu omezení výroby, distribuce a užívání toluenu, nelze očekávat snížení počtu uživatelů ani počtu úmrtí na toluen.


Literatura


1. Hampl K.: Některé problémy nealkoholové toxikomanie z pohledu lékaře. Prokuratura, 1983, 1, str. 72-77
2. Hampl K.: Parenterální alnagonismus. Praktický lékař, 69, 1985, 20, str. 753-756
3. Hampl K.: Prognóza dětí a mladistvých zneužívajících rozpustidla. Protialk. Obzor, 24, 1989, 3, str. 135-141
4. Hampl K.: Parenterální aplikace drog: startovací drogy, motivace k abstinenci, terapeutický přístup a výsledky. Protialk. Obzor, 26, 1991, 2, str. 101-108
5. Hampl K.: Čichání prchavých látek v evropských zemích. Protialk. Obzor, 29, 1994, 3, str. 131-133
6. Kalina K.: Drogy v ordinaci praktického lékaře. FILIA, Praha, 1996
7. Sbírka zákonů ČR: Zákon 167/1998 o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů
8. Vaněček M.: Ketamin, Ufo, Rajský plyn. Bulletin národní protidrogové centrály, VIII, 2002, 1, str. 13-14
Zpracováno na podkladě připravované knihy Kolektiv autorů. Textbook . 1st ed. Praha: Úřad vlády ČR & Filia Nova; 2003. 980 pp. (Kalina, Kamil. Pompidou Group Serie; 2).


ZDROJ ZDE:Klikni!

DROGY- Užívání marihuany způsobuje změny v mozku

3. ledna 2009 v 11:14 | ♥Naposledy.cz♥Masivní užívání marihuany v období dospívání způsobuje změny v mozkudrogy-info.cz


V mozcích nezletilých, kteří byli silnými uživateli marihuany, byly nalezeny změny podobné těm, které jsou nacházeny u schizofreniků. Přestože to ještě neprokazuje příčinnou souvislost, vědci z North Shore University Hospital-Long Island Jewish Healthcare System varují, že marihuana může být pro geneticky predisponované lidí jakousi spouští, jež může schizofrenii odbrzdit.Původně publikováno: 30. listopadu 2005
Zdroj:
Newsday , Join Together , Radiologická společnost USA
Původní název hlavního zdroje: Heavy Teen Marijuana Use Causes Brain Changes


Radiologové z této univerzity scanovali mozky dvou skupin teenagerů: jednak dospívajících chlapců, kteří byli každodenními dlouhodobými uživateli marihuany, jednak dospívajících pacientů, léčených pro schizofrenii. Druhá skupina byla ještě dále dělena na ty, kteří v minulosti silně užívali marihuanu, a ty, kteří ji neužívali.
Výzkumníci zjistili, že jak u schizofreniků, tak u uživatelů marihuany je podprůměrně vyvinuta oblast mozku v podvěsku mozkovém, která se nazývá arcuate nucleus a hraje významnou úlohu v kognitivních (poznávacích) procesech.
Postižení nicméně nebylo totožné: těžcí uživatelé vysokých dávek marihuany měli postiženu danou oblast jen v levé polovině mozku, zatímco schizofrenici trpěli atrofií na obou stranách.
Výsledky této studie by mohly podpořit teorii, podle níž užívání konopných drog může odbrzdit schizofrenii. "Lidé, kteří mají předpoklady k schizofrenii, zřejmě mohou užíváním marihuany zvýšit riziko, že se u nich toto závažné duševní onemocnění vyvine," uvedla k tomu výzkumnice Manzar Ashtari z LIJ's Zucker Hillside Hospital . "Ať už se tam děje cokoliv, děje se to v oblastech mozku, které se ještě vyvíjejí," dodala a připojila varování pro teenagery: "Nehazardujte s marihuanou - a zvláště ne tehdy, když ve vaší rodině je někdo se schizofrenií nebo jinou vážnou duševní nemocí, a zvláště ne, když se váš mozek ještě vyvíjí."

ZDROJ ZDE:Klinkni!

DROGY -Obsah THC v konopných dorách

3. ledna 2009 v 11:09 | ♥Naposledy.cz♥


Obsah THC v konopných drogách


drogy-info.cz


(2005) Dostupná data neukazují na zvyšující se potenci (obsah účinné látky) v marihuaně; průměrný obsah THC v marihuaně je ve většině států EU již několik let stabilní, pohybuje se mezi 6 až 8 %. To je jeden z hlavních závěrů studie EMCDDA "An overview of cannabis potency in Europe" z roku 2004.

Podle ředitele EMCDDA George Estievenarta "existuje mnoho spekulací ohledně účinnosti dnes dostupných konopných látek, ale málo průkazných údajů". Celý text studie naleznete ZDE (287,62 kB) .Informace byly získány z dotazníků rozeslaných národními monitorovacími středisky (National Focal Points) sítě Reitox expertům v jednotlivých státech EU a z dalších zdrojů.
Některé závěry studie:

 • Neprokázalo se významné zvýšení potence konopných produktů dostupných v EU jako celku. Přirozená rozdílnost v účinnosti jednotlivých konopných látek vyskytujících se v různých obdobích na různých místech je výraznější než dlouhodobé změny v Evropě či USA. Obsah THC v různých konopných produktech se významně liší, přičemž vždy se vyskytovaly vzorky s vysokou potencí.
 • "Reprezentativní" potence, získaná statistickým zvážením obsahů THC v jednotlivých typech konopných látek podle poměru jejich výskytu na trhu, zůstává po mnoho let stabilní, pohybuje se ve většině států mezi 6 až 8 % THC, pouze v Nizozemsku dosahuje 16 %.
 • Mírné změny v obsahu THC jsou spojeny s poměrně nedávným rozšířením intenzivně indoor pěstovaných odrůd.
 • Dochází k nárůstu hydroponicky (indoor) pěstované marihuany, užívání marihuany z klasicky (venkovně, outdoor) pěstovaných rostlin však stále převažuje (s vyjímkou Nizozemska). Průměrný obsah THC v hydroponicky pěstovaných odrůdách je 2x - 3x vyšší než ve venkovně pěstované marihuaně.
 • Je nutné zlepšit kvalitu monitorovacích systémů za účelem sledování výskytu různých typů marihuany na evropských trzích.

ZROJ ZDE:Klikni!
 
 

Reklama