STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Bulímie

Poruchy příjmu potravy - Bulímie

7. dubna 2014 v 14:53 | Admin

Bulimie

Bulimie se projevuje záchvatovitým přejídáním a následným vyvoláváním zvracení s pocitem viny, ale také vyvoláváním průjmu nejrůznějšími projímadly. Toto onemocnění bývá většinou spojeno s anorexií. Důvodem, proč tak postižený činí, je snaha, aby netloustl.

Zdravotní následky bulimie

Dehydratace, vyrážka, zácpa, zadržování vody v těle, nesprávné množství sodíku a draslíku v organismu, svalové křeče, špatná funkce ledvin a srdce, únava, bolest v krku, kazivost zubů, zvředovatělý jícen, záněty slinných žláz - tato nebezpečí číhají na každého bulimika.

Úmrtnost v důsledku poruch příjmu potravy

V dětském věku je úmrtnost cca 3 %, v prepubertálním věku cca 10 - 20 % z postižených. Příčinami úmrtí jsou většinou sebevraždy, srdeční selhání, jaterní selhání, pneumonie.

Odhady vyústění onemocnění

Až 50 % nemocných s poruchou příjmu potravy se uzdraví, cca 20 % zůstane velmi vyhublých, 25 % velmi štíhlých, 5 - 10 % zemře v důsledku podvýživy. Úplného nebo částečného vymizení příznaků onemocnění dosáhne 52 - 70 % pacientů, ostatní se potýkají s návratem poruchy příjmy potravy.
Máte někoho blízkého ve své rodině či okolí, kdo se potýká s anorexií a bulimíí? Podělte se s námi o své zkušenosti.
zdroj:http://nemoci-a-lecba.zdrave.cz/

Bulimia nervosa, neboli do češtiny přeloženo mentální žravost

25. listopadu 2011 v 12:41 | ADMIN webu
Bulimia nervosa, neboli do češtiny přeloženo mentální žravost, je, jak název naznačuje, psychické onemocnění související s nadměrnou konzumací potravin a následně úmyslně vyvolaným zvracením, průjmy či častějším močením; většinou spojené s užíváním anorektik, diuretik či projímadel.

Postihuje převážně ženy a dívky, výjimečně muže; nejčastěji se nemoc začíná projevovat mezi 13.-18. rokem života. U žen bývá tento problém často spojen s mentální anorexií a jinými poruchami příjmu potravy spojenými s nadměrnou sebekontrolou tělesné hmotnosti a hubnutím. U mužů naopak, pokud se bulimie vyskytne, souvisí s předcházející nadváhou a přejídáním se.


U postižených bulimií se kromě kolísání tělesné hmotnosti (nejen ztráty váhy, ale i přibírání, protože většina projímadel a anorektik pracuje s již natrávenými potravinami a i při zvracení se poměrně velká část energií ukládá do těla) objevují další závažné zdravotní problémy.

Dávicí reflex musí většina nemocných vyvolat nepřirozeně - tzv. "prst do krku" nebo zavádění cizích předmětů, tak může dojít k poranění krku-jícnu, do kterého se může dostat infekce.

Dále dochází k narušení celého metabolického systému - k nerovnováze živin, tekutin, vitamínů a solí. K psychickým projevům vázajícím se k bulimii patří podrážděnost, náladovost, snadná unavitelnost, rychlé vyčerpání, ztráta energie.

Navíc mnoho nemocných provází pocit selhání a viny z opětovného přejedení se, mohou být mimořádně deprivovaní a tyto stavy se mohou prohloubit v deprese.

Bulimie je velmi vážné onemocnění, je možné ji léčit psychoterapií či psychofarmaky, nicméně je třeba vyhledat pomoc odborníka - v tomto případě psychiatrickou­ péči.


Část těla: psychická
Délka léčby: dlouhodobá
Způsob léčby: domácí léčba, nutná hospitalizace
Věk: dospívající, dospělí

 
 

Reklama
Reklama