STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Bolest hlavy - migréna

Bolesti hlavy a homeopatie

12. dubna 2014 v 9:45 | Admin
Ač to tak může vypadat, bolest hlavy se jistě netýká jen ženské části naší populace a jistě i mnozí pánové tento problém dobře znají. Pokud ve vašem životě nastoupí úporná bolest hlavy, je pak obtížné dělat cokoliv jiného než jen v klidu odpočívat a snažit se udělat vše pro to, aby zmíněné trápení co nejdříve ustalo. Bez ohledu na to, co jste původně měli v plánu, bolest hlavy vám dovede chystané aktivity buď zcela odbourat nebo přinejmenším značně znepříjemnit. Jedním z možných řešení je právě homeopatie.
Počátky homeopatie lze datovat již do konce 18. století, kdy Dr. Samuel Christian Hahnemann zformuloval její základní principy. Bez velkých změn jsou užívány dodnes a mezi základní lze uvést tyto:
  • Homeopatická metoda spočívá na principu podobnosti. Je zde uplatňována zásada Similia similibus curantur, tedy podobné je léčeno podobným.
  • Léčivo je podáváno v jednoduchých a velmi malých dávkách.
  • Způsob léčby a výběr vhodného léku se odvíjí na základě příznaků onemocnění.
Filozofickým základem celé metody je víra v tzv."životní sílu", kdy onemocnění je způsobena jejím narušením vnějšími vlivy. Účelem léčby je pak stimuloval životní sílu a tím dosáhnout uzdravení.
Na vzniku bolesti hlavy se může podílet řada faktorů - jako je stres či přetížená krční páteř. Výhodou homeopatie je právě skutečnost, se se zde hledá individuální problém a zcela dle příznaků konkrétního pacienta je vybírán vhodný lék.
Lze tedy hovořit o holistickém přístupu k pacientovi, kdy není viděn jen člověk a jeho zdravotní problém, jak se tak často stává v klasické medicíně, ale podstatné je vnímání jedince jako celistvé bytosti se všemi aspekty jejího života. Ke správnému výběru léku je nezbytná konzultace u homeopata. Při léčbě bolestí hlavy bývá v homeopatii využíván rulík zlomocný, komonice lékařská či devětsil lékařský.
Homeopatie dnes patří mezi velmi populární druhy léčby. Přestože musí neustále čelit kritice z nevědeckosti ze strany univerzitní medicíny, najde i mnoho skalních příznivců, kteří si její účinky nemohou vynachválit.
Rozhodnutí, zda vyzkoušíte při bolestech hlavy právě tento druh léčby, je jistě jen a jen na vás. Sama bych se zde zřejmě řídila heslem, že za zkoušku člověk nic nedá a šla do toho s očekáváním jedině pozitivních změn.
zdroj:http://bolest-hlavy.zdrave.cz

Jak zvládnout bolest hlavy

18. února 2014 v 13:33 | ADMIN webu
Bolesti hlavy mohou mít mnoho příčin. Nejčastěji se jedná o bolesti související se stresem, které jsou často spojeny se zvýšeným napětím šíjových svalů čili tenzní bolesti. Tzv. primární bolesti hlavy se vyskytují ve zhruba osmdesáti procentech případů. Jde o potíže vzniklé samy o sobě, nejsou spojeny s žádným jiným onemocněním. Druhou skupinu tvoří sekundární bolesti hlavy. Jde o obtíže, které nějak souvisí s jinou nemocí. Bolest hlavy může být také způsobena očními problémy, zánětem vedlejších nosních dutin, vysokým i nízkým krevním tlakem, působením některých léků, potravin a alkoholu, poklesem krevního cukru nebo onemocněním mozkových cév.

Každá bolest je jiná

Při tenzních bolestech hlavy bolest probíhá v pásu od čela do týlu, někdy ji pociťujeme jako pocit sevření hlavy, citlivé jsou svaly v horní části šíje. Obvykle začíná postupně a v průběhu dne spíše než ráno. U tohoto typu bolestí hlavy je příčinou stres, deprese, zhoršené vztahy doma i v práci a špatné držení těla. To vše může vyvolat poruchu ve změně napětí a prokrvení šíjových, obličejových a krčních svalů. Pak se utiskují a dráždí nervy a cévy směřující k mozku. Pak se objeví tupá, vytrvalá a silná bolest hlavy - může nás potrápit půl hodiny, ale také několik dnů.
Migrenózní bolest hlavy se projevuje jako jednostranná pulzující bolest. Tento typ bolesti je většinou silnější než tenzní bolesti. Začíná spíše náhle a záchvatovitě. Na blížící se migrénu vás může upozornit několik příznaků. Objevit se mohou pár dnů až hodin před nástupem záchvatu. Jde o přecitlivělost na okolní podněty, neklid, podráždění, depresi, poruchy řeči, ztuhlý krk a velmi často poruchy vidění.

Léky vybírejte opatrně

U migrenózních bolestí volte léky proti bolestem, ale i léky měnící krevní oběh v mozku. V prevenci záchvatů bolestí hlavy se používá řada léků, o jejich nasazení ale musí rozhodnout lékař. U tenzních bolesti se zase používají léky mírnící svalové napětí. Tyto léky působí poněkud tlumivě, většinou se proto dávají na noc. Některé léky mohou bolest hlavy dokonce zhoršovat. V důsledku dlouhodobého užívání léků proti bolestem může dojít ke každodenním bolestem hlavy.

Masáž a relaxace

Spoustě lidé pomáhá, když se jim podaří zastavit bolest na počátku. Je třeba užít některý z běžných léků proti bolesti. Pomoci může i masáž čela a spánků - položte dva prsty na střed čela k vlasové linii a jemným tlakem přejíždějte do středu čela ke spánkům a zpět. Zkuste procvičit krční svaly či masírovat šíji táhlými pohyby od lebeční spodiny k ramenům a zpět.
Relaxace pomáhá u většiny typů bolestí hlavy včetně migrén. Navíc pomáhá lépe zvládat stres, který se na vzniku bolestí podílí. Máte-li možnost, uvolněte se okamžitě, jakmile se objeví první příznaky (tzv. aplikovaná relaxace). Rehabilitační cviky pomáhají zejména u tenzní bolesti, pravidelné cvičení je prevencí těchto bolestí i migrén.

Životospráva

Trpíte-li bolestmi hlavy, musíte dbát na určitou pravidelnost v jídle i spánku. Je také třeba dbát na dobré držení těla. Lidé, kteří trpí migrénou, by neměli kouřit a měli by se vyhýbat zkouřeným a hlučným prostředím.
Pomoci mohou i vitaminy a vitaminové doplňky - riboflavin, hořčík, vápník. Vyhněte se všemu, co obsahuje kofein, rozhodně se vyhněte alkoholu, nadměrnému příjmu bílkovin, cukrů a tuků. K typickým potravinám, které mohou spustit migrénu, patří samozřejmě alkohol (zejména červené víno), čokoláda, sýr, glutamáty, citrony a některá koření.
zdroj:http://www.cpzp.cz

Bolest hlavy - Migréna se dělí na dva druhy: klasickou a prostou

3. prosince 2011 v 17:46 | ADMIN webu
Bolest hlavy je běžným příznakem, ale její podklad není přesně znám. Mozek nemá vlastní receptory, které by byly citlivé na bolest. Předpokládá se, že bolest hlavy vzniká na základě napětí v mozkových plenách, cévách či svalech hlavy a krku nebo drážděním receptorů citlivých na bolest. Signály jsou vedeny do senzitivní mozkové kůry. Některé bolesti hlavy, např. migréna, však vznikají na základě nadměrné aktivity neuronů, které dráždí senzitivní kůru.

Migréna

Migréna je intenzivní, často pulzující bolest hlavy, která se zhoršuje při tělesné námaze, bývá často spojena s poruchou smyslového vnímání a s pocitem na zvracení.
Migrena se obvykle objevuje v přední nebo boční části hlavy, i když bolestivá oblast se může během záchvatu stěhovat.

Migréna se dělí na dva druhy: klasickou a prostou. Při klasické migréně předchází bolesti hlavy aura, skupina varovných příznaků, jako jsou poruchy zraku( např. vidění jiskřivých světelných bodů), ztruhlost, brnění, snížení citlivosti, řečové poruchy a horší koordinace pohybů. U prosté migrény chybí aura. V časné, tzv. prodromální fázi se u obou druhů migrény objevují poruchy koncentrace, náladovost, únava nebo podráždění. U prosté migrény po fázi prodromů přichází bolest hlavy, zatímco u klasické migrény přichází aura a bezprostředně po ní bolest hlavy.
Bolest se zhoršuje při fyzické námaze a provázejí ji různé příznaky, např. pocit na zvracení či zvracení a přecitlivělosti na zvuky, světlo a někdy i pachy. Po bolesti hlavy často přichází tzv. postdromální fáze s únavou, rozostřeným viděním, sníženou koncentrací a přetrvávající přecitlivělostí.

Příčiny a spouštěcí mechanizmy

Příčiny migrény jsou nejasné, ale v současnosti převládá názor, že jde o nárůst aktivity neuronů, který se šíří různými částmi mozku, nakonec podráždí i senzitivní kůru, a to vyústí v bolest. Bylo však nalezeno mnoho senzitivních faktorů, které mohou záchvat migrény vyvolat. Jsou to stravovací návyky ( např. nepravidelná strava, určitá jídla nebo nedostatečný přísun tekutin ) , stavy vnitřního prostředí ( např. únava nebo hormonální změny) , emoční faktory ( např. stres nebo šok ) a vliv prostředí ( např. počasí nebo vydýchaný vzduch).

Mechanizmus vzniku migrény

Nervové dráhy, které způsobují migrénu, nejsou známy, ale na jejím vzniku se pravděpodobně podílí intenzívní aktivita neuronů v mozkovém kmeni, thalamu a senzitivní kůře.

Průběh záchvatu migrény

Záchvat klasické migrény má obvykle čtyři fáze, jejichž délka i intenzita příznaků bývá různá. Po prodromální fázi přichází aura ( trvá asi 60 min.) s varovnými příznaky, jako jsou poruchy zraku, neobvyklé smyslové vjemy, horší koordinace pohybů a řečové poruchy. Po auře začíná bolest hlavy ( může trvat hodiny až dny), zakončená postdromální fází ( může trvat hodiny až dny).

Fakta o bolesti hlavy

.Určité potraviny a nápoje, zvláště ty, které obsahují sloučeniny známé jako aminy, jsou nechvalně známé jako vyvolávající příčiny migrény. Trpíte-li migrénou, zkuste vynechat zralé sýry, cibuli, nakládanou zeleninu, ořechy, uzené maso, červené víno, pivo, kyselou smetanu, čerstvé kynuté pečivo, citrusové ovoce, rajčata, kofeinové nápoje a vejce. Často bývá za příčinu vyvolání záchvatu považována čokoláda, ale podle nových studií tomu tak není.
. Zařazení ryb bohatých na omega-3 mastné kyseliny může pomáhat v prevenci migrény. Omega-3 mastné kyseliny pozměňují chemické látky obsažené v krvi a snižují riziko cévních spazmů spojovaných s migrénou.
VÍTE, ŽE Léčení bolestí hlavy acylpyrinem nebo jinými analgetiky porušuje časem přirozenou schopnost organismu potlačovat bolest.zdroj:www.biofeedbackbrno.cz
 
 

Reklama