STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

*Arachnofobie

Léčba arachnofobie

11. dubna 2014 v 2:38 | Admin
Existuje několik léčebných psychoterapeutických metod, např. pohovory, při kterých se má pacient seznámit s podstatou svého strachu, uvědomit si ji a vyrovnat se s ní. Pod dohledem psychoterapeuta může být např. vystavován obávaným situacím styku s pavoukem, a tak se naučit je účinně řešit a překonávat. Tento proces léčby však musí probíhat pomalu a postupně, samozřejmě se souhlasem pacienta. Začíná se např. s obrázky pavouků, poté živým pavoukem v teráriu apod. K používaným lékům se řadí např. antidepresiva nebo anxiolytika - léky potlačující stavy úzkosti.

zdroj:http://fobie-a-panika.zdrave.cz/

Příčiny vzniku arachnofobie

11. dubna 2014 v 2:36 | Admin
Arachnofobie je chorobný, úzkostný, nepřekonatelný až panický strach z pavouků, řazený mezi psychiatrické úzkostné poruchy zvané fobie. Člověk trpící arachnofobií si svůj problém uvědomuje a i jemu může připadat absurdní a iracionální, jako např. lidem z jeho okolí či rodiny.
Člověk trpící arachnofobií odmítá dobrovolně se vystavovat sebemenšímu riziku, že přijde do kontaktu s objektem svého strachu - s pavoukem. Nechodí do sklepů ani na půdy, z pouhých pavučin se mu dělá zle a v místnosti, kde jsou takto patrné projevy přítomnosti pavouka, je velmi nervózní a raději rychle odejde.

Příčiny vzniku arachnofobie

Co stojí za samotným vznikem panické hrůzy z pavouků, není zcela jasné ani jednoznačné. Může jít o nepříjemný zážitek z dětství, kdy se dítě dostalo mezi větší množství pavouků a cítilo je po těle, i z doby v pozdějším věku, např. po kousnutí pavoukem.
Pocit nepřekonatelného strachu a odporu k pavoukům však může mít člověk již od narození. Může vzniknout i tím, že se matka bojí pavouků, dítě se pak přirozeně bojí také.
Strach z pavouků rozhodně není jen záležitostí týkající se žen a slabších povah. Arachnofobie je natolik rozšířená, že může dokonce souviset s genetickou evoluční pamětí lidstva. Pavouci jsou s námi od samého začátku našeho vývoje a náš vrozený odpor k těmto tvorům nejspíš nezpůsobuje jejich děsivý nebo nevábný vzhled, ale jedovatost a z ní plynoucí nebezpečí.

Příznaky a projevy arachnofobie

  • strach z pavouka, nepřekonatelný odpor k němu
  • panika z jeho přítomnosti a předtuchy, že se pohne směrem k nám
  • bušení srdce, krácení dechu
  • střídání návalů horka a chladu
  • pocení, sucho v ústech, třas
  • pocit ochromení, neschopnost pohybu, malátnost
Při spatření pavouka se arachnofobik obvykle snaží rychle vymanit z jeho blízkosti, avšak nespouští ho ani na okamžik z očí. Musí vědět, že je stále na místě, po případě kterým směrem se ubírá a reagovat podle toho.
Obvykle nedokáže pavouka sám za žádných okolností zneškodnit, např. sebrat ho na lopatku a vyhodit z místnosti nebo na něj něco hodit či položit a zabránit mu tak v pohybu, natož ho zabít. Může dokonce setrvat ve strnulé pozici, dokud se nedovolá pomoci někoho, kdo pavouka odstraní.

zdroj:http://fobie-a-panika.zdrave.cz

Strach z pavouků – arachnofobie

25. listopadu 2011 v 14:10 | ADMIN webu
Strach z pavouků většinou vzniká již v dětství nějakým traumatickým zážitkem, ten je většinou později vytěsněn do podvědomí, ale negativní pocit zůstává. Často má na vznik arachnofobie vliv také okolí postiženého - ve většině případů, kdy jeden z rodičů trpěl arachnofobií, dítě si osvojilo jeho chování a onemocněném trpělo také.


Arachnofobie spočívá v extrémním strachu z pavouků, v mnoho případech ale postiženým stačí jen náznak přítomnosti pavouka např. pavučina nebo obrázek pavouka a může nastat panický stav. Při záchvatu se opět nemocný může cítit malátný, ochromený, objevuje se bušení srdce, obtíže s dýcháním, návaly horka a chladu, pocení, sucho v ústech či třas.
Strach z pavouků se léčí terapií pod dohledem psychologa či psychiatra.

Míváte migrény nebo jiné bolesti? Bojíte se tmy nebo třeba pavouků? Ve stresové situaci se dusíte a od problémů vždy utíkáte, místo abyste je řešili? Podle zastánců hlubinné abreaktivní psychoterapie může být příčinou zážitek z doby, kdy jste ještě nemluvili. Tato metoda nás má vracet do minulosti a skrze znovuprožití vzpomínky řešit současnost
Část těla: psychická
Délka léčby: dlouhodobá, nevyléčitelná
Způsob léčby: domácí léčba, nutná hospitalizace
Věk: děti, dospívající, dospělí, senioři
zdroj:http://www.vitalia.czAutor: Agentura SXC

 
 

Reklama