STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU


*Aichmofobie

Aichmofobie strach z ostrých předmětů

25. listopadu 2011 v 12:21 | ADMIN webu
Jako aichmofobii označujeme chorobný strach z ostrých předmětů - nůžek, jehel, drátů, ostrého hrotu pera, špičatého konce deštníku či v extrémních případech i ukazující prstu. Jedná se o jednu z nej­rozšířenějších fo­bií.


Aichmofobie je v určité míře podmíněna zděděnými reflexy - každý člověk se v dětství instinktivně bál odběrů krve, očkování či zranění ostrým nožem - mírný strach z ostrých předmětů v dětství buduje dostatečný pud sebezáchovy a není na něm nic špatného. V mnoha případech se ale stává, že právě špatná zkušenost s některým s rizikových předmětů zadělá na dlouhotrvající trauma, z nějž se vyvine samotná fobie.


Fobie se při setkání s receptorem projevuje pocením, úzkostí, bušením srdce, motáním hlavy, nevolností, suchem v ústech ad.

Jedním z největších problémů, se kterými se setkáváme v souvislosti s aichmofobií, je dostatečná lékařská péče např. v případě úrazu či vyšetření. Lidé trpící chorobným strachem z ostrých předmětů se snaží vyvarovat kontaktu s nimi - nepoužívají ostré nože či nůžky, pera s hrotem, vyhýbají se odběrům krve či očkováním.

Takoví lidé mohou být v případě nutnosti lékařského zásahu jako je transfůze, odběr krve, očkování či chirurgický zákrok velmi agresivní agresivně- v takové situaci se cítí přímo ohroženi na životě a jednají pudově.

Více o fobiích: Katalog nemocí - fobie

Chorobná úzkost se v současné době dá poměrně snadno léčit - je třeba vyhledat pomoc odborníka, tedy psychologa či psychiatra, který se většinou uchyluje k léčbě pomocí behaviorální terapii, kdy se nemocný učí přivykat stresujícím podnětům pod dohledem odborníků.


Lékař také může zmírňovat příznaky léky proti úzkostem - anxiolytiky či antidepresivy.

Část těla: psychická
Délka léčby: dlouhodobá, nevyléčitelná
Způsob léčby: domácí léčba, nutná hospitalizace
Věk: děti, dospívající, dospělí, senioři


 
 

Reklama