STRÁNKY INFORMAČNÍHO A DISKUSNÍHO CHARAKTERU

Nikdy se nevzdávej, s láskou Vaše adminka.

Vyplácení nemocenských dávek druhé osobě

14. ledna 2012 v 15:22 | ADMIN webu |  *Právní poradna pro pacienty
Dotaz:
Vyplácení nemocenských dávek druhé osobě

Manžel je po operaci hospitalizován na psychiatrii, je popletený, mluví tzv. z cesty, zcela mimo realitu (z neznámých důvodů došlo pravděpodobně k poškození mozku). Komu a za jakých podmínek může být vyplácena jeho nemocenská? Já jsem momentálně bez práce a dostávám se do finanční tísně. Jeho hospitalizace trvá s krátkými přestávkami více jak 2 měsíce a já se obávám, že nebudu mít finance na zaplacení jeho pobytu v nemocnici (pokud se jeho stav nezlepší, aby si mohl vyzvednout peníze sám na poště).

dášaOdpověď:

Dobrý den,

po rešerších a telefonickém rozhovoru s ČSSZ nám bohužel nezbývá, než konstatovat, že změnit osobu, které jsou nemocenské dávky vypláceny, v tomto případě nelze. Jiná situace by nastala, kdyby byly peníze vašemu manželovi posílány na účet v bance, ale to je v tuto chvíli nepodstatné.

Nicméně váš problém není neřešitelný, přesněji se dá řešit dvěma způsoby.

Zaprvé, váš muž vám může udělit plnou moc na jeden úkon, a sice na vyzvedávání vyplácených nemocenských dávek. Na základě této plné moci by vám měli na poště vyplatit peníze, které přišly vašemu manželovi. Toto je jednodušší způsob, avšak jeho úskalí tkví v tom, že udělení plné moci je právní úkon jako každý jiný, a tady musí splňovat zákonem předepsané náležitosti. Mezi tyto náležitosti patří také svobodná a vážná vůle, což zapovídá činit právní úkony osobám, které jsou stiženy duševní poruchou. V tomto případě je velice důležité určit, jak velký je rozsah duševní poruchy vašeho manžela, a zda mu tato porucha brání v udělení výše zmíněné plné moci. Pokud ano, byla by tato plná moc neplatná.

Druhá cesta je mírně komplikovanější a vede přes soud. Jedná se o možnost omezení či úplné zbavení vašeho muže způsobilosti činit právní úkony, a ustanovení zákonného zástupce. V praxi to vypadá tak, že podáte soudu návrh na zahájení řízení ve věci omezení či zbavení způsobilosti k právním úkonům a ustanovení zákonného zástupce. Jako zástupce byste pak měla být vybrána vy, na základě čehož budete moci činit právní úkony za svého manžela, v rozsahu, ve kterém bude jeho způsobilost omezena.

Vaše Férová nemocnice
zdroj:http://www.ferovanemocnice.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama